Energa Basket Liga Kobiet: IV kolejka - mecz kolejki dla Artego, Wisła gromi Katarzynki, przełamanie CCC oraz AZS

Dodano: 19.10.2019, 09:18

W meczu 4. kolejki EBLK Artego Bydgoszcz nie miało problemów z pokonaniem wrocławskiej Ślęzy, odnosząc przy tym 3 wygraną w sezonie. Przełamał się także mistrz oraz wicemistrz Polski – kolejno CCC pokonało po walce AZS UMCS, a AZS wygrał łatwo z Politechniką Gdańską. W derbach Pomorza także nie było emocji, gdyż beniaminek nie miał żadnych argumentów na to aby spróbować nawiązać walkę z Arką Gdynia.

mecz kolejki
W meczu kolejki w Bydgoszczy, seria 10:0 oraz wygrana I kwarta przez Artego 30:16 ustawiła całe spotkanie. W kolejnych minutach Ślęza odbijała się od rywala i w żaden sposób nie potrafiła wrócić do gry. Po 30 minutach gry na tablicy wyników było już 62:44 i śmiało można było dopisać dwa punkty w ligowej tabeli dla gospodyń. Liderką punktową drużyny Tomasza Herkta była tym razem Elżbieta Międzik, która rzuciła aż 24 punkty (6x3) – „oczko” mniej zanotowała Laura Miškinienė. W drużynie z Dolnego Śląska 17 punktów oraz 9 zbiórek zaliczyła Cierra Burdick, która była jedyna jasną postacią u Arkadiusza Rusina.

Liczby mecz:
6 – tyle razy na 9 prób zza linii 6,75 trafiła Elżbieta Międzik (Artego)
7 – tyle zawodniczek zdolnych do gry miał w meczu Tomasz Herkt (Artego)
9 – tyle piłek zebrała Cierra Burdick, zabrakło jednej do uzyskania double-double
9 – tyle łącznie celnych rzutów za trzy oddało w całym meczu Artego
24 – to najlepszy wynik punktowy Międzik w tym sezonie
62 – tyle % z gry miały gospodynie, przy zaledwie 37% Ślęzy

Artego Bydgoszcz - 1KS Ślęza Wrocław
81:59 (30:16, 18:11, 14:17, 19:15)

Bydgoszcz: Międzik 24, Miskiniene 23, Poboży 13, Michałek 7, Kiesel 6, O’Neill 5, Rymarenko 3
Wrocław: Burdick 17, Jones 11, Jovanović 9, Owczarzak 8, Pocek 8, Glomazic 4, Dobrowolska 2
***

We własnej hali przełamał się mistrz Polski, który po dwóch porażkach z rzedu (EBLK oraz EuroCup) pokonał lubelski AZS. Spotkanie przez pełne 40 minut było zacięte, a na 4 minuty przed końcową syreną po trafieniu Degbeon był… remis po 56. Wygraną dała jednak seria 7:0 zawodniczek CCC, na którą drużya Krzysztofa Szewczyka nie miała już ani czasu ani pomysłu na odpowiedź. Kolejny raz najjaśniejszym punktem w kadrze trenera Kovacika była Ana-Maria Filip (21 punktów oraz 5 zbiórek), dobrze zagrała także Denesha Stallworth (12 punktów, 5/7 z gry). „Pomarańczowe” w całym spotkaniu trafiły zaledwie 2 na 17 prób zza linii 6,75, nie lepiej rywalki – 3/12.

CCC Polkowice - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin
69:59 (17:12, 19:17, 13:13, 20:17)

Polkowice: Filip 21, Stallworth 12, Conde 11, Spanou 11, Robinson 7, Gajda 4, Naczk 3
Lublin: Peterson 20, Popović 14, Labuckienė 13, Szott-Hejmej 7, Degbeon 5

***

W pierwszych w tym sezonie debrach Pomorza Arka Gdynia w Sopocie, nie miała problemów aby pokonać beniaminka z Gdańska. Wyraźna przewaga drużyny z Gdyni zarysowała się już w pierwszej połowie, gdy po kolejnych punktach Allen było 46:29. W kolejnych minutach więcej minut do gry dostały Polki, które także nie odstawały od swoich rywalek. 17 punktów dla Arki rzuciła Marie Gülich, a 14 dodała Marissa Kastanek. Po drugiej stronie 13 uzbierała Angelika Kuras. W drużynie beniaminka zagrały już sprowadzone w ramach wzmocnień dwie Amerykanki, jednak nie zagrały nic wielkiego - Gabrielle Ortiz (10 punktów, 3/10 z gry) oraz Taijah Campbell (2 punkty, ¼ z gry).

AZS Uniwersytet Gdański - Arka Gdynia
55:73 (17:26, 12:20, 9:13, 17:14)

Gdańsk: A. Kuras 13, Kosalewicz 12, Formella 11, Ortiz 10, Szczęśniak 3, P. Kuras 2 (12as), Stępień 2, Campbell 2
Gdynia: Gulich 17, Kastanek 14, Allen 10, Papova 8, Rembiszewska 8, Greinacher 6, Wińkowska 4, Slamova 4, Podgórna 2

***

Widzew Łódź - Enea AZS Poznań
75:83 (16:21, 20:22, 17:18, 22:22)

Łódź: Drop 27, Vuckovic 21 (11zb), Gala 12, Bilotserkivska 6, Jasnowska 6, Gertchen 3
Poznań: Mfutila 31 (17zb), Pawlak 17, Calloway 16, Pyka 9, Miletic 5, Parzeńśka 4, Zivadinovic 1

***

W Gorzowie Wlkp. podobnie jak w Polkowicach liczono na przełamanie, co udało się zrealizować pokonując gdańską Politechnikę. O wszystkim zadecydowała druga kwarta, którą AZS wygrał 26:9 – co dało po 20 minutach prowadzenie 50:24. Po zmianie stron emocji być nie mogło i trener Maciejewski dał więcej pograć „drugiej” piątce. Spotkanie z 20 „oczkami” zakończyła Annamaria Prezelj, a 15 rzuciła Kahleah Copper. W zespole z Gdańska 19 punktów rzuciła Martyna Koc, a 17 dodała Presley Hudson. Gospodynie całkowicie zdominowały walkę na tablicach – 52:26, a 30 punktów z całego dorobku zdobyły z linii rzutów wolnych (na 34 próby) przy 7/11 rywalek.

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - Politechnika Gdańska
92:57 (24:15, 26:9, 23:15, 19:18)

Gorzów Wlkp.: Prezelj 20, Copper 15, Keller 12, Jackson 12, Maiga 10, Green 8, Kaczmarczyk 8, Juskaite 7
Gdańsk: Koc 19, Hudson 17, Smith 5, Niedźwiedzka 4, Bujniak 4, Duszkiewicz 3, Ostrowska 3, Nayo 2

***

W „Spożywczaku” 25-krotny Mistrz Polski zrobił „niedzielę bez skuteczności” gospodyń, które w pierwszych 10 minutach zdobyły tylko 3 „oczka” – tracąc 25. Nie lepiej było w kolejnych minutach, po których przewaga Białej Gwiazdy wynosiła już 33 „oczka” – 59:26. Po zmianie stron festiwal strzelecki Wisły trwał w najlepsze, co dało przed ostatnią kwarta wynik… 90:41. Na tak słaba postawę zespołu z Torunia, wytłumaczeniem może być jednak brak Emilli Tłumak oraz Maji Scekic oraz gra w 6-osobowym zestawieniu. Wszystko to było tylko „wodą na młyn” dla przyjezdnych, u których 21 punktów rzuciła Chloe Wells, a 19 dodała Krystal Vaughn. Przywoicie wypadła także Litwinka - Gabija Meškonytė (13 punktów, 6 zbiórek).