Mistrzostwa Europy 3x3: Francja potwierdza dominację, Hiszpania pokazuje moc

Dodano: 01.09.2019, 22:40


„Trójkolorowe” po raz drugi z rzędu wywalczyły Mistrzostwo Europy 3x3, tym razem w finale pokonały Hiszpanię. Brązowe medale dla kadry Łotwy, która ograła Holandię z siostrami Bettonvil. MVP wybrana została Ana Maria Filip, a All-Star-3 uzupełniły Sandra Ygueravide oraz Natalie van den Adel. Kadra Polski 3x3 zajęła ostatecznie ostatnie miejsce.


W ćwierćfinałach Francja nie miała problemów z ograniem Rosji, która im było bliżej do zakończenia spotkania tym bardziej gasła w oczach. Dodatkowo Rosjanki bez Zhosseliny Maigi, która grała podczas ostatnich spotkań Women’s Series wyraźnie odstawały od swoich rywalek.  Do wygranej kadrę „Trójkolorowych” poprowadziła Laetitia Guapo – 8 punktów. Rywalem półfinałowym miał być ktoś z pary Łotwa – Ukraina, jednak tutaj do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. W niej więcej szczęścia miały Łotyszki, które po mało udanych Mistrzostwach Świata 3x3 zameldowały się w półfinale europejskiego czempionatu.

W kolejnej parze spotkały się ze sobą osłabione brakiem Ivashchanki Białorusinki oraz mające bardzo słaby sezon Holenderki. Kadra „Oranje” w tym sezonie potrzebowała przełamania i takim było spotkanie z Białorusią. Od samego początku wreszcie skuteczna gra sióstr Bettonvil oraz Van Den Adel dała upragnioną wygraną i możliwość walki o medale.

Najwięcej emocji było jednak w ostatnim spotkaniu, gdzie gospodynie stawiane w roli faworyta za rywala miały bardzo dobrze grającą Hiszpanię. Spotkanie od samego początku było bardzo zacięte, jednak im było bliżej wydawało się, że to wicemistrzynie świata zagrają w półfinale. Dobra gra Goree oraz Medgyessy, to było jednak za mało na Sandrę Ygueravide oraz zespół z Półwyspu Iberyjskiego. Wygrana nad Węgierkami to zasługa całego zespołu, gdzie nie ma zdecydowanej liderki.

Rosja - Francja 13:19 (Logunova 7 - Guapo 8)
Ukraina - Łotwa 14:16 (Olkhovyk 6 - Petermane 7)
Białoruś - Holandia 15:19 (Sushchyk 9 - van den Adel 11)
Węgry - Hiszpania 20:21 (Goree 7 - Gimeno 8)W półfinałach jedynie w meczu Holandii z Hiszpanią można było zobaczyć emocje i walkę. Ostatecznie z wygranej do 17 mogła cieszyć się ta druga drużyna, jednak nie przyszło to łatwo. Holenderki za sprawą skutecznej van den Adel (11 punktów) raz po raz starały przechylić się szalę zwycięstwa na swoją stronę. Nic z tego jednak nie wyszło – 12 „oczek” Ygueravide dało finał Hiszpanii!

Spotkanie Francji z Łotwą dość szybko pokazało różnice klas, jednak absolutnie nie należy tutaj lekceważyć zespołu Łotwy. Cała drużyna zagrała dobry turniej i dotarcie do walki o brązowe medale jest sporym sukcesem. Ana Maria Filip rzuciła 10 z 21 punktów całego zespołu.

Francja - Łotwa 21:8 (Filip 10 - Petermane 3)
Holandia - Hiszpania 17:21 (van del Aden 11 - Ygueravide 12)

W meczu o wspomniany brązowy medal Łotyszki dość niespodziewanie pokonały Holenderki, które od samego początku ponownie wyraźnie męczyły się ze swoją skutecznością. Brakowało przede wszystkim punktów van del Aden (4/10) oraz Loyce Bettonvil, która w całym meczu oddała zaledwie cztery rzuty. W drużynie z Łotwy aż 11 „oczek” rzuciła Ieva Kūlīte, jednak 6 było z linii rzutów wolnych.

Holandia - Łotwa 13:17 (van del Aden 6 - Kūlīte 11)

Finałowe spotkanie było godną promocją koszykówki 3x3 w Europie i mogło mieć dość niespodziewanego nowego Mistrza. Wszystko za sprawą coraz lepiej funkcjonującej drużyny z Hiszpanii, która kolejny raz pokazała swoją moc. Francja musiała bardzo długo męczyć się aby wygrać, co ostatecznie udało się dopiero w dogrywce. Po 7 punktów rzuciły zarówno Toure z Francji, jak i Martinez z Hiszpanii.

Francja - Hiszpania 14:12 OT (Toure 7 - Gimeno 7)

MVP wybrana została Ana Maria Filip z Francji (28 punktów), a stawkę All-Star-3 uzupełniły: Sandra Ygueravide (28) oraz Natalie van den Adel (43).***

Kadra Polski 3x3 w „grupie śmierci” nie wygrała żadnego spotkania (4:21 z Francją oraz 16:17 z Węgrami), co ostatecznie dało ostatnie 12. miejsce podczas Mistrzostw Europy 3x3 w Debreczynie.

Końcowa kolejność:
1. Francja
2. Hiszpania
3. Łotwa
4. Holandia
5. Węgry
6. Białoruś
7. Rosja
8. Ukraina
9. Dania
10. Rumunia
11. Włochy
12. Polska

Dość słabo zagrały także Włoszki (porażki z Hiszpanią 10:14 oraz Rosją 20:22), które w tym sezonie są w dalszym ciągu cieniem drużyny z zeszłego roku. Na plus za to mające historyczny występ na tak dużej imprezie za sobą Dunek (Emilie Hesseldal, Maria Jespersen, Sara Pedersen, Ida Tryggedsson), które odniosły nawet jedną wygraną i to nad Holandią – 15:11. Tryggedsson dodatkowo zdobyła srebrny medal w konkurskie rzutów z dystansu (3. miejsce Stolyar z Rosji).