Energa Basket Liga Kobiet: 12 drużyn, start 5 października

Dodano: 14.08.2019, 16:38


85 sezon walki o Mistrzostwo Polski wystartuje 5 października, a najbardziej utytułowana drużyna z historii (25x MP) – Wisła Kraków zagra we własnej hali ze Ślęzą Wrocław.
Ostatnie dwa tytułu mistrzowskie z rzędu zdobyły koszykarki CCC Polkowice, które bardzo dobre sezony na rodzimym parkiecie przeplatały występami w elitarnej Eurolidze. W tym sezonie będzie trochę skromniej i „tylko” EuroCup. W EuroCup walczyć będzie także gorzowski AZS oraz Artego Bydgoszcz. Być może będzie tam również Arka Gdynia, która jednak najpierw powalczy w kwalifikacjach do Euroligi z mocnym tureckim Botasem.

W nowym sezonie na parkietach EBLK zobaczymy ponownie m.in. Laurę Svaryte, Brianne Kiesel w Artego, Bec Allen w Arce, Zhosseline Maige z kadry Rosji 5x5 oraz 3x3 w zespole wicemistrza Polski z Gorzowa Wlkp. czy też także w teamie Dariusza Maciejewskiego dobrze znaną w Polsce Kahleah Cooper! Z kadry 3x3 jednak Francji w EBLK zagrają także Alice Nayo w Politechnice Gdańskiej oraz Anna Maria Filip w CCC Polkowice.

Po całkowitym zamknięciu projektu pt. Basketball Nymburk w Czechach w krakowskiej Wiśle pracę znalazły Krystal Vaughn oraz Chloe Wells.

W sezonie 2019/2020 w rozgrywkach udział weźmie 12 drużyn, które podobnie jak w latach poprzednich zagrają ze sobą w systemie mecz i rewanż. Do fazy play-off przejdzie osiem najlepszy ekip, a drużyna zajmująca po sezonie zasadniczym ostatnie miejsce traci prawo gry w EBLK.

W ćwierćfinale walka będzie się toczyć do 3 zwycięstw (system 2-2-1, pary 1-8, 2-7, 3-6, 4-5). Półfinały to także walka do 3 zwycięstw (system 2-2-1, pary 1/8 z 4/5 oraz 2/7 z 3/6). Nie inaczej będzie w finałowej rywalizacji (system 2-2-1), jednak w meczu o 3. Miejsce gra będzie tradycyjnie toczona do 2 zwycięstw (system 1-1-1).

W I kolejce wicemistrz Polski - InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp. podejmie na wyjeździe beniaminka AZS Uniwersytet Gdański, a mistrz Polski z Polkowic na własnym parkiecie zmierzy się z łódzkim Widzewem. Bardzo ciekawie zapowiada się natomiast spotkanie w Lublinie, gdzie wzmocniony i chętny na medal EBLK lubelski AZS UMCS zagra z Artego Bydgoszcz.


I kolejka EBLK (5.10.2019):
CCC Polkowice - Widzew Łódź
AZS Uniwersytet Gdański - InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp.
Arka Gdynia - Katarzynki Toruń
Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - Artego Bydgoszcz
Politechnika Gdańska - Enea AZS Poznań
Wisła Kraków - Ślęza Wrocław

II kolejka EBLK (9.10.2019):
Widzew Łódź - Ślęza Wrocław
Enea AZS Poznań - Wisła Kraków
Artego Bydgoszcz - Politechnika Gdańska
Katarzynki Toruń - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin
InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp. - Arka Gdynia
CCC Polkowice - AZS Uniwersytet Gdański

III kolejka EBLK (12.10.2019)
AZS Uniwersytet Gdański - Widzew Łódź
Arka Gdynia - CCC Polkowice
Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp.
Politechnika Gdańska - Katarzynki Toruń
Wisła Kraków - Artego Bydgoszcz
Ślęza Wrocław - Enea AZS Poznań