Mistrzostwa Europy U20: Włoszki numerem 1! Polska na 7. miejscu

Dodano: 11.08.2019, 19:20

Włoszki w finałowym spotkaniu dokończyły swoje dzieło i wygrywając z Rosją, zdobyły po raz pierwszy w historii złote medale w tej kategorii wiekowej. Ogromny sukces to przede wszystkim zasługa Costanzy Verony (25 punktów oraz 7 zbiórek) oraz Sary Madery (15 punktów, 6 zbiórek). Polska jednym „oczkiem” wygrała z Węgrami i ostatecznie zajęła 7. miejsce.

Przez pełne 40 minut spotkanie Polski z Węgrami było zacięte, gdzie żadna ze stron ani przez moment nie mogła pozwolić sobie na złapanie oddechu. Na dłuższa przerwę oba zespoły schodziły przy remisie po 23, a kolejne 10 minut minimalnie lepsze było w wykonaniu Polek – (17:14). Minimalna przewaga została jednak zniwelowana, a trafienie w 36 minucie Pusztai ponownie dało prowadzenie kadrze Węgier. Ostatnie minuty oraz sekundy były bardzo nerwowe, jednak więcej szczęścia miały Polki. Do remisu po 49 doprowadziła Stefańczyk na 37 sekund przed końcową syreną, w odpowiedzi chybiła Czukur i przez ostatnie 15 sekund piłkę miała Reprezentacja Polski. Długa akcja zakończyła się celnym rzutem Wojtali, jednak na zegarze pozostały jeszcze dwie sekundy. Natychmiast faulowana Czukur miała okazje na doprowadzenie do dogrywki, jednak trafiła tylko raz z linii rzutów wolnych.

Węgry - Polska
50:51 (12:10, 11:13, 14:17, 13:11)

Najwięcej dla Węgier: Czukur 13 (10zb), Pusztai 13, Dul 9
Polska: Szydłowska 16, Banaszak 11, Wojtala 7, Stefańczyk 5, Winkowska 5, Duchnowska 3, Matkowska 2

W wielki finale w Klatowach nie było ani kadry Hiszpanii, ani też Francji. Dość sensacyjnie znalazła się w nim Rosja oraz Włochy, gdzie ta ostatnia drużyna w drodze do finału kolejno pokonała właśnie Hiszpanię oraz Francję. Dobre dla oka spotkanie finałowe, wielokrotnie zmieniało prowadzącego oraz dostarczało mnóstwa emocji. Na 75 sekund przed końcową syreną celny rzut zza linii 6,75 Madery dał remis po 67, co przy braku odpowiedzi rywalek i punktach Verony było postawieniem kropki and „i”. Na 9 sekund przed zakończeniem meczu szansę na doprowadzenie do remisu miała Zotkina, jednak piłka tylko obiła obręcz. Spotkanie zakończył jeden celny rzut wolny Madery, który dał historyczne, pierwsze złoto dla Squadra Azzurra.

W całym meczu Włoszki tylko 2x trafiły zza linii 6,75 przy 7 takich trafieniach rywalek.  Dobrze było pod względem skuteczności z gry – 48% do 40%.

Spotkanie o brązowy medal było „małym” finałem dla Francji, która od samego początku turnieju celowała w złoto. Co nie udało się w półfinale z Włoszkami, udało się w meczu z Belgią. Wysoka wygrana była możliwa dzięki zatrzymaniu Billie Massey (4 punkty, 2/13 z gry oraz 16 zbiórek), co było kluczem do zwycięstwa. Słabiej zagrała również Eva Hambursin (1/7), jak i Manon Descamps (1/6), a cała drużyna zanotowała zaledwie 23% skuteczność. W zespole z Francji Tima Pouye rzuciła 18 punktów oraz zebrała 10 piłek z tablicy.

MVP wybrana została Sara Madera z Włoch (13,6pkt/m oraz 7,8zb/m), a w pierwszą „5” uzupełniły Constanza Verona (Włochy), Valentina Kozhukhar (Rosja), Billie Massey (Belgia), Tima Pouye (Francja).

Do dywizji A spadają Niemcy, Portugalia oraz Białoruś. Awans z dywizji B wywalczyły natomiast kadry Bułgarii, Finlandii oraz Irlandii.