Mistrzostwa Europy U20: Polska przegrywa i zagra o miejsca 5-8, Hiszpania także...

Dodano: 08.08.2019, 18:05

Reprezentacja Polski U20 przegrała z Belgią w ćwierćfinale Mistrzostw Europy U20 w Czechach, tym samym drużyna prowadzona przez Krzysztofa Szewczyka w weekend zagra o miejsca 5-8. Także o miejsca 5-8 zagrają obrończynie tytułu oraz 8-krtonie mistrzynie Europy (w tym przez 4 ostatnie lata) - Hiszpanki, które przegrały z Włoszkami.

24 punkty oraz 16 zbiorek Billie Massey w zupełności wystarczyło aby to kadra #BelgianCats mogła cieszyć się z awansu do półfinałów #FIBAU20Europe w Czechach. Zanim jednak Belgijki wypracowały aż 18-punkową przewagę, to kadra Polski nie poddawała się i kilkakrotnie była dość blisko rywalek. Szczególnie było tak w pierwszych 20 minutach, gdzie fragmentami dobra gra dawała ważne punkty i tym sposobem był remis po 26. Po obu stronach natomiast bardzo zawodziła skuteczność (po 27% przy 8/30 z gry Polek oraz 10/37 z gry Belgijek).

Zmiana stron lepiej podziałała na Polki, które za sprawą Winkowskiej zagrały bardzo skutecznie i zniwelowały straty do jednego „oczka” (37:38). Odpowiedź rywalek była jednak dość mocna, gdyż punkty Devos, Descamps oraz Massey w chwilę dały wyraźną przewagę (44:37) i pozwoliły na kontrolowanie gry. Tej straty nie udało się już odrobić, dodatkowo w ostatniej kwarcie płynna gra Belgijek jeszcze ją powiększyła. Wspomniana trójka z Belgii zdobyła łącznie 54 z 72 punktów całego zespołu, natomiast dla Polski 16 „oczek” rzuciła Grabska.

Belgia – Polska
72:54 (15:14, 11:12, 26:18, 20:10)

Najwięcej dla Belgii: Massey 24 (16zb), Devos 18, Descamps 12
Polska: Grabska 16, Szydłowska 8, Winkowska 8, Banaszak 7, Stefańczyk 5, Leszczyńska 5, Wojtala 3, Falkowska 2

W meczu Rosji z Serbią, początek całkowicie należał do Sbornej – 30:17 po 20 minutach gry. Tak wypracowana przewaga utrzymała się do ostatniej minuty, jednak Serbki kilkakrotnie próbowały zniwelować wysokie prowadzenie rywalek. Sztuka ta udała się w ostatniej kwarcie, gdzie trafienie Katanic dało wynik 43:47 i wszystko było jeszcze możliwe. Niestety wygrany przez Rosjanki fragment 17:8 dał pewną wygraną i awans do półfinału. W zespole z Rosji wyróżniła się Zotkina (15 punktów, 8 zbiórek) oraz Ogun (11 punktów), która ważne trafienia zanotowała w końcowym fragmencie spotkania.

Ogromne emocje towarzyszyły natomiast spotkaniu Hiszpanii z Włochami, gdzie teoretycznie „faworyt” był jeden - aktualny Mistrz Europy z Półwyspu Iberyjskiego oraz najlepsza drużyna U20 osttnich lat. Pokazała to także pierwsza połowa, gdzie Hiszpanki raz po raz dziurawiły kosz rywalek i po trafieniu zza linii 6,75 Martinez miały już dziesięć „oczek” przewagi – 36:26. Po zmianie stron punkty Fassiny oraz trafienie zza łuku Trucco dały… remis po 42. Kolejne zdobycze tej pierwszej dwukrotnie wyprowadzały zespół z Półwyspu Apenińskiego na prowadzenie. Wszystko jednak rozstrzygnęło się w ostatnich minutach gdzie „trójka” Del Pero oraz kolejne punkty Madery dały bezpieczną przewagę. Bezpieczną, gdyż rywalki raz po raz obijały obręcz. Ogromny sukces Włoch to głównie zasługa Mariny Fassiny (22 punkty) oraz Sary Madery (13 punktów, 7 zbiórek), a cała drużyna zagrała na 48% skuteczności. Po drugiej stronie po 13 „oczek” rzuciły Quintana oraz Mbulito, lecz było to zdecydowanie za mało aby mieć w dalszym ciągu szansę na medal i obronę tytułu.

Ostatnie ćwierćfinałowe spotkanie emocji nie przyniosło, gdyż „Trójkolorowe” dosłownie rozklepały Węgierki 76:33. Po 20 minutach na tablicy wyników było już 46:18 i w tym momencie tylko kataklizm bardzo dobrze grającej kadry Francji mógł odebrać półfinał. Po zmianie stron w trzeciej kwarcie gra się wyrównała, jednak już ostatnia kwarta ponownie pokazała ogromną niemoc Węgierek (tylko dwa punkty w całej kwarcie i 20% z gry w całym meczu). Bardzo dużą przewagę Francja miała również pod koszem, gdzie rządziła całkowicie – 63:25.