Mistrzostwa Europy U20: "Wtopa" z Czeszkami, czas na najważniejszy mecz z Holandią

Dodano: 05.08.2019, 23:54

Po raz kolejny bardzo słaba skuteczność była główną przyczyną dość wysokiej porażki kadry Polski, tym razem z gospodyniami. W zespole trenera Szewczyka liderką punktową była Marta Leszczyńska (14), a u rywalek Vitulova (13). W innych meczach dość wysokie porażki zanotowały kadry Niemiec, Białorusi oraz środowego rywala Polski – Holandii.

Polski dość słabo rozpoczęły spotkanie z Czeszkami, przegrywając po 5 minutach 2:7. Jednak po czasie wziętym przez trenera Szewczyka, drużyna „odpaliła” i skutecznymi akcjami wyszła nawet na prowadzenie. Główna w tym zasługa Szydłowskiej, która pojedynczymi akcjami podreperowała stan punktowy swojego zespołu. Pod koszem dobrze grała także Leszczyńska, która w pierwszej połowie rzuciła prawie połowę całego dorobku drużyny (9 punktów z 19 drużyny). Im jednak było bliżej zakończenia pierwszych 20 minut, tym coraz wyraźniejsza stawała się przewaga gospodyń. Kolejny raz dość słabo prezentowała się skuteczność, która w tym fragmencie wynosiła tylko 25%.

W drugiej połowie obraz gry nie uległ zmianie, w dalszym ciągu stroną przeważającą była kadra Czech. Na domiar złego Polki coraz częściej zaczynały mieć dość długie przestoje oraz popełniały sporo błędów własnych. Wyraźna różnica była również w szybkim ataku, gdzie napędzana „lokomotywa” z Czech przez Brabencową wygrała zdobyła 14 punkty (0 – Polska). Wspomnieć należy także o 2 (DWÓCH) asystach całego zespołu przez 40 minut gry. Tak więc fazę grupową drużyna kończy na 3. miejscu za Rosją oraz Czechami, co daje w kolejnej rundzie za rywalki kadrę Holandii.

Czechy – Polska
64:41 (10:12, 19:7, 10:8, 25:14)

Najwięcej dla Czech: Vitulova 13, Vorackova 11, Sipova 10
Polska: Leszczyńska 14, Szydłowska 9, Stefańczyk 6, Grabska 3, Łopińska 3, Wińkowska 3, Banaszak 2, Matkowska 1

Grupa A:
Serbia - Portugalia 58:54 (Turudic 27pkt, 11zb - Silva 20)
Hiszpania - Łotwa 62:41 (Potente 16 - Cumika 12)

Grupa B:
Belgia - Białoruś 80:65 (Devos 24pkt, 11zb - Masko 21)
Węgry - Litwa 62:47 (Pusztai 26 - Serkeviciute 9)

Grupa C:
Szwecja - Rosja 53:59 (Haegerstrand 14 - Repnikova 14)
Czechy - Polska 64:41 (Vitulova 13 - Leszczyńska 14)

Grupa D:
Włochy - Niemcy 74:33 (Verona 19 - Geiselsoder 10)
Francja - Holandia 86:35 (Pouye 22 - Kuijt 14)

Holandia - Polska (13:00)

Drużyna wygrana grać będzie dalej o medale, przegrani walczyć będą o utrzymanie w dywizji A.

***

Po fazie grupowej najlepszym strzelcem turnieju jest Lore Devos z Belgii (18,3pkt/m), wyprzedzając Czukor z Węgier (18,0pkt/m) oraz Pouye z Francji (18,0pkt/m). Martyna Leszczynska zajmuje 34. miejsce z dorobkiem (8,3pkt/m).

W klasyfikacji zbiórek prowadzi Billie Massey z Belgii, która rozegrała tylko dwa spotkania (18,5zb/m) przed Devos także z kadry #BelgianCats (9,7zb/m) oraz Rozentale z Łotwy (9,7zb/m). Liliana Banaszak zajmuje 17. miejsce – (6,3zb/m).

Najlepiej podającymi zawodniczkami fazy grupowej są natomiast Ivana Katanic z Serbii oraz Emmeline Leblon z Belgii (5,3as/m) przed Ayuso z Hiszpanii (5,0as/m). Karolina Matkowska z Polski zajmuje 37. miejsce (2,0as/m).