Mistrzostwa Europy U18: Polska wygrywa i utrzymuje się w dywizji A

Dodano: 11.07.2019, 15:59

Polska pokonała po 40 minutach pełnej i zaciętej gry Serbię 71:67 i tym samym zapewniła sobie utrzymanie w dywizji A.  W pozostałych meczach Polki walczyły kolejno z Belgią oraz Białorusią, porażka z tymi ostatnimi ostatecznie dała 10. miejsce na turnieju.

Polki dość dobrze rozpoczęły spotkanie z Serbią, jednak już po kilku minutach zaczęło brakować przede wszystkim skuteczności. Tą odnalazły rywalki, które w 12 minucie wyszły nawet na prowadzenie (18:15) po trafieniu Smailbegovic. Kadra Polski jednak szybko ponownie zaczęły grać swoje, co przyniosło efekt w postaci niewielkiego – ale jednak prowadzenie po 20 minutach (34:30). Prawdziwa jednakże walka o wygraną rozpoczęła się po zmianie stron, gdzie z dużo większą energią na parkiet weszły Serbki i to one raz po raz oddawały skuteczne rzuty. W kadrze trenera Gordona wynik „trzymały” Kośla oraz Bazan, a włączyła się do tego także Szymkiewicz. Ich trafienia nie pozwalały na to aby rywalki wyszły na prowadzenie, jednak wynik ciągle oscylował wokół remisu. Przełomowe dla losów spotkania było trafienie oraz przechwyt Bazan, a także późniejsze jedno „oczko” z linii rzutów wolnych (70:67). Rywalki próbowały jeszcze wyrównać, jednak próbę rzutu Muzevic… trzeba jak najszybciej wymazać z pamięci. Spotkanie „zamknęła” Bazan celnym rzutem wolnym.

Serbia - Polska
67:71 (12:15, 18:19, 24:22, 13:15)

Najwięcej dla Serbii: Muzevic 17, Deuric 16, Smailbegovic 6
Polska: Kośla 17, Szymkiewicz 15, Bazan 14, Rogozińska 7, Pszczolarska 6, Piechowiak 5, Kurach 4, Kulińska 2

***

W spotkaniu z Belgia bardzo dobrze zagrała Magdalena Szymkiewicz, która rzuciła aż 29 punktów w tym 6x3. Polki przewagę, która pozwoliła spokojnie wygrać spotkanie uzyskały w drugiej kwarcie. W niej padło łącznie aż 55 punktów, z czego 33 były autorstwa kadry Macieja Gordona. Po zmianie stron przewaga po trafieniu Kośli zza linii 6,75, jeszcze bardziej wzrosła i wynosiła już 15 „oczek” – 61:46. Rywalki jednak było stać na to aby zagrać w końcówce skuteczniej, dzięki czemu przy tak dobrze dysponowanej kadrze Polski uniknęły dość sporej porażki. Oprócz wspomnianej Szymkiewicz, dwucyfrową zdobyczą mogła pochwalić się dzisiaj Kośla – 17 punktów (3x3). Wspomnieć należy także, iż Polki całkowicie zdominowały walkę na tablicach (52:36) z czego po 17 zbiórek zanotowały Pszczolarska oraz Borkowska.

Polska - Belgia
82:73 (21:19, 33:23, 12:13, 16:18)

Polska: Szymkiewicz 29, Kośla 17, Pszczolarska 9 (17zb), Kulińska 9, Rogozińska 8, Borkowska 6, Bazan 4
Najwięcej dla Belgii: Buggenhout 20, Mbaka 14, E. Bell 10

Bardzo zacięte było ostatnie spotkanie turnieju w Sarajewie, gdzie spotkały się dwie kadry mające już zapewnione utrzymanie w dywizji A. Pierwsza połowa stała pod znakiem gry kosz za kosz, jednak im było bliżej zakończenia pierwszej połowy – tym Polki coraz bardziej odskakiwały (34:28). Po zmianie stron sytuacja się odwróciła i to rywalki były bardziej skutecznie, mając po 30 minutach – pięć „oczek” przewagi (47:42). W ostatniej kwarcie biało-czerwone próbowały gonić wynik i przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę, jednak raz po raz w odpowiedzi skuteczne były Białorusinki. Na 61 sekund przed końcową syreną było 67:65, jednak żadnej ze stron nie udało już się umieścić piłki w koszu.

Białoruś – Polska
67:65 (16:15, 12:19, 19:8, 20:23)

Najwięcej dla Białorusi: Vasilevich 16, Chyzheuskaya 12, Venskaya 12
Polska: Szymkiewicz 14, Pszczolarska 11 (10zb), Kośla 11, Borkowska 9 (10zb), Kulińska 7, Piechowiak 4, Kowalska 3, Rogozińska 3, Kurach 2, Bazan 1