Mistrzostwa Europy U18: Polska wygrywa po szalonych meczu i dogrywce

Dodano: 07.07.2019, 10:59

Kadra Polski w ciągu dwóch dni rozegrała dwie dogrywki - wczoraj zakończyła się ona przegraną z Łotwą, jednak dzisiaj można było cieszyć się z wygranej nad gospodyniami. W walce o ćwierćfinał łatwo nie będzie, gdyż rywalkami będzie kadra Francji (godz. 14:00).

To nie był dobry mecz w wykonaniu kadry Polski z Litwą, gdzie zawiodła przede wszystkim skuteczność (29% - 45%). Polki „trzymały” wynik w pierwszych 20 minutach, przegrywając minimalnie (29:30), jednak już po przerwie rywalki powoli zaczynały odskakiwać. Mimo to, źle nie było jeszcze przed startem ostatniej kwarty (-6) i wszystko było jeszcze możliwe. Niestety w ostatnich 5 minutach dużo bardziej skuteczniejsze były Litwinki, które nie dały sobie odebrać zwycięstwa. Dobrze grała Simona Visockaitė (21 punktów oraz 10 zbiórek), a także  Gedvilė Savostaitė (14 punktów oraz 9 zbiórek). W zespole Macieja Gordona tylko 4 „oczka” zdobyła Magdalena Szymkiewicz (1/7).

Litwa - Polska
69:54 (13:14, 17:15, 16:11, 23:14)

Polska: Kośla 9, Kulińska 7, Piechowiak 7, Kowalska 7, Kurach 7, Bazan 5, Pszczolarska 4, Szymkiewicz 4, Dudek 2
Najwięcej dla Litwy: Visockaite 21, Miknate 19 (10zb), Savostaite 14 (10zb)

27 punktów Magdaleny Szymkiewicz nie wystarczyło aby pokonać kadrę Łotwy, w drugim spotkaniu ME w Sarajewie. Polki dość słabo rozpoczęły spotkanie, by po 10 minutach przegrywać już znacznie 14:26. Jeszcze przed przerwą skuteczna gra Ustowskiej zmniejszyła straty (29:33), jednak Meldere (28 punktów, 20 zbiórek) oraz Indrike ponownie dały dość wysokie prowadzenie Łotwie. Po zmianie stron Polki z minuty na minutę grały coraz szybciej oraz agresywnie, co przełożyło się na prowadzenie (59:58) na początku ostatniej kwarty. Jednakże kolejne minuty to ponownie skuteczniejsza gra rywalek, które ponownie miały 8-punktową przewagę. Gdy wydawało się, że o wygraną będzie bardzo ciężko – dała o sobie znać Szymkiewicz (2x3). Ta sama zawodniczka mogła dać także kadrze Polski wygraną, jednak przy wyniku 76:76 przestrzeliła rzut zza linii 6,75. W dogrywce o wygranej Łotwy zadecydowała seria celnych rzutów wolnych oraz brak skuteczności Polek.

Polska - Łotwa
84:89 OT (14:26, 18:14, 21:18, 23:18, 8:13)

Polska: Szymkiewicz 27, Kurach 14, Rogoźińska 13, Ustowska 11, Piechowiak 8, Kulińska 5, Pszczolarska 3, Borkowska 2, Kośla 1
Najwięcej dla Łotwy: Meldere 28 (20zb), Nulle 15, Indrike 13

W meczu z gospodyniami od samego początku swój styl gry narzuciły rywalki, które w pierwszych minutach prowadziły już 17:10. Polki w kolejnych akcjach zagrały skutecznie i wydawało się, że pójdą za ciosem aby jeszcze przed dłuższą przerwą móc myśleć o zwycięstwie. Stało się jednak zupełnie co innego i przestój dał ponad 11-punktową stratę po pełnej błędów grze. Po zmianie stron biało-czerwone  w dalszym ciągu grały z przestojami, co wykorzystywały rywalki wychodząc już na 18 „oczek” przewagi po celnym rzucie Radulovic (60:42). Również i ta strata została trochę zniwelowała, jednak prawdziwy pokaz skuteczności kadry trenera Gordona przyszedł w ostatniej kwarcie (fragment 14:2) dał prowadzenie (65:62)! Mimo to, w regulaminowym czasie żadnej ze stron nie udało się oddać decydującego rzutu i czekała wszystkich druga w ciągu dwóch dni dogrywka. W niej początek należał do Polek, lecz i tutaj po błędach rywalki podgoniły wynik. W samej końcówce z grymasem bólu na twarzy z parkietu zejść musiała liderka BiH - Dragana Zubac (24 punkty oraz 7 zbiórek), a Polki po akcji 2+1 Kośli mogły cieszyć się z wygranej. Bardzo dobre spotkanie rozegrała Bazan (20 punktów) oraz Pszczolarska (15 punktów oraz 16 zbiórek). W całym spotkaniu Bośniaczki trafiły aż 14 razy zza linii 6,75 (przy 5 Polek).

Polska - Bośnia i Hercegowina
86:87 OT (23:19, 18:16, 19:16, 11:20, 15:16)

Polska: Bazan 20, Kośla 15, Pszczolarska 15, Ustowska 9, Borkowska 8 (14zb), Piechowiak 7, Kulińska 6, Szymkiewicz 3, Rogozińska 2, Kowalska 2

4. Polska 1/2

W walce o ćwierćfinał Polska (4. miejsce w grupie D) walczyć będzie z Francją (1. miejsce w grupie C), która pokonała kolejno Izrael 95:29, Hiszpanię 64:63 oraz Czechy 76:39.