EuroBasket 2019: Belgia oraz Rosja w ćwiercfinale

Dodano: 02.07.2019, 21:15

Allemend dała „bilet” do ćwierćfinału #BelgianCats, które pokonały po zaciętym spotkaniu Słowenię 72:67. W ostatnim barażowym spotkaniu Rosjanki dobrym fragmentem gry w ostatniej kwarcie - 14:1, zapewniły sobie wygraną nad kadra Włoch.

Belgijki aby dostać przepustkę do ćwierćfinałów Mistrzostw Europy, musiały się dość sporo napracować w meczu przeciwko kadrze Słowenii. Najpierw górą były właśnie koszykarki z „zielonej stolicy Europy”, które prowadziły 20:10 po 10 minutach. Kolejne jednak należały do rywalek i po 20 minutach droga do zwycięstwa dla obu stron była taka sama. Po zmianie stron gra się wyrównała, co tylko dostarczyło ogromnych emocji. Przełomowe dla losów spotkania było trafienie zza linii 6,57 bohaterki dnia dzisiejszego w zespole #BelgianCats - Julie Allemand (25 punktów), która dała prowadzenie 66:65 na 47 sekund przed kocowa syreną. W odpowiedzi chybiła Annamaria Prezelj, która w kolejnej akcji faulowała Kim Mestdagh. Belgijka wykorzystała dwa rzuty wolne… i mimo jeszcze kilku prób Słowenek, to ze zwycięstwa mogła cieszyć się czwarta drużyna świata.

Drugi baraż o ćwierćfinał również dostarczył wielu emocji, jednak tutaj sprawa wyjaśniła się już na początku ostatniej kwarty. Rosjanki przed jej rozpoczęciem prowadziły minimalnie – 47:45, by po wznowieniu gry wygrany fragment aż 14:1 dał dość znaczną zaliczkę. Włoszki próbowały jeszcze nawiązać walkę, jednak o ile czasu było jeszcze dość dużo – to brakowało skuteczności. W „Sbornej” dobrze zagrała Maria Vadeeva (19 punktów oraz 9 zbiórek), która wyraźną pomoc miała od Natalii Vieru (9 punktów, 9 zbiórek). Pozostała zdobycz punktowa rozłożyła się, mniej więcej równo po całym zespole trenera Lange. W kadrze Włoch tym razem za zdobywanie punktów odpowiedzialna była Zandalasini (24), gdyż ani Sottana (0/4) oni też Dotto (3/13) nie miały dzisiaj dobrego dnia.