EuroBasket 2019: Belgia przegrywa z Białorusią, Turcja powoli pakuje walizki

Dodano: 28.06.2019, 20:44

Drugiej porażki w Serbii doznała kadra Turcji, która tym razem musiała uznać wyższość Słowenii 62:55. Nic nie dała znakomita gra Stokes - 17 punktów oraz 19 zbiórek. Mała sensacja w "grupie śmierci", gdzie Białoruś ograła Belgię.

Grupa C (Niš)
m zw por kosze + kosze - różnica
1 Węgry 2 2 0 147 135 12 4
2 Słowenia 2 1 1 146 143 3 3
3 Włochy 2 1 1 108 113 -5 3
4 Turcja 2 0 2 109 119 -10 2

W dalszym ciągu trwa bezradność kadry Turcji, która w obecnym turnieju prezentuje się bardzo słabo. Tym razem wykorzystała to Słowenia, która w ostatniej kwarcie była dużo bardziej skuteczna i ostatecznie wygrała 62:55. Zanim to jednak nastąpiło, to obie strony nie odpuszczały i walczyły punkt za punkt. Na 5 minut przed zakończeniem spotkania punkty Baric wyprowadziły kadrę Słowenii na „oczko” przewagi – 52:51, by jak się okazało później tego prowadzenia nie stracić. Kropkę nad „i” na 6 sekund przed końcową syreną postawiła celnym rzutem zza linii 6,75 Prezelj. Oba zespołu zagrały jednak fatalnie w ataku – (35% do 36%).

Słowenia - Turcja
62:55 (14:14, 16:15, 16:18, 16:8)

Słowenia: Oblak 18, Prezelj 13, Evans 10, Baric 9 (12as), Jakovina 7, Friskovec 3, Senicar 2
Turcja: Stokes 17 (19zb), Caik 13, Alben 13, Koksal 9, Canitez 3

Węgierki wczoraj dość szczęśliwie pokonały Słowenki, a Włoszki to samo uczyniły przeciwko kadrze Turcji. W bezpośrednim spotkaniu więcej szczęścia miały te pierwsze, które w samej końcówce potrafiły utrzymać minimalne prowadzenie – 52:49 na 180 sekund przed końcową syreną. Wygraną zapewniły punkty Hatar oraz Raksanyi, po których rywalki nie potrafiły już skutecznie odpowiedzieć. Spotkanie celnymi rzutami wolnymi zakończyła Yvonne Turner, która w całym spotkaniu uzbierała double-double (10 punktów oraz 11 zbiórek). Po drugiej stronie liderką była Giorgia Sottana – 16 „oczek”, która jednak nie mogła liczyć na odkrycie poprzedniego EuroBasketu Zandalasini (3/17 z gry).

Włochy - Węgry
51:59 (11:18, 15:7, 7:14, 18:20)

Włochy: Sottana 16, Cinili 12, Zandalasini 9, Romeo 7, Cubaj 4, (10zb), Andre 2, Dotto 1
Węgry: Horti 13, Turner 10 (11zb), Hatar 10, Raksanyi 8, Zele 7, Studer 6, Dubei 5

4 Rosja 2 0 2 117 144 -27 2

7 - punktowe prowadzenie miały Belgijki pod koniec pierwszej połowy, jednak rywalki dość szybko ponownie zbliżyły się na różnicę jednego kosza i po zmianie stron w dalszym ciągu żadna ze stron nie była bliżej wygranej. W trzeciej kwarcie prowadzenie zmieniało się dość często, by po 30 minutach jednym „oczkiem” prowadziły Białorusinki (53:52). W ostatniej kwarcie punkty Bentley, jak i dobra gra Verameyenki i Snytsiny dała 12-punktowe prowadzenie w 35 minucie spotkania. Na to już #BelgianCats nie miały odpowiedzi, gdyż zawodziła skuteczność zarówno Meesseman czy też  Allemand i Mestdagh.

Belgia - Białoruś
61:69 (19:21, 18:14, 15:18, 9:16)

Belgia: Meesseman 23, K. Mestdagh 17, Allemand 6, Delaere 4, H. Mestdagh 3, Carpreaux 2, Vanloo 2, Wauters 2, Linkens 2
Białoruś: Bentley 19, Verameyenka 15, Snytsina 9, Hasper 7, Papova 6, Tarasava 5, Rytsikava 4, Likhtarovich 2, Ziuzkova 2

Gospodynie po wczorajszej szczęśliwej wygranej nad Białorusią, w dniu dzisiejszym także musiały walczyć o wygraną z Rosją. O wszystkim jednak zadecydowała ostatnia kwarta – a dokładnie jej ostatnie minuty, gdzie od stanu 65:62 punktowały niemal wyłącznie zawodniczki trenerki Majkovic (12:1). Bardzo dobrze w tym wszystkim odnalazła się Ana Dabovic, która zakończyła spotkanie z dorobkiem 16 punktów, 7 zbiórek oraz 6 asyst. U Rosjanek zawiodła skuteczność – zaledwie 29%, co przy ponad 40% rywalek miało znaczny wpływ na końcowe minuty (Musian 2/11,  Maiga 1/7, Levchenko 2/7, Vadeeva 3/10).