Mistrzostwa Azji 2019: Nowa Zelandia broni tytułu

Dodano: 19.05.2019, 20:31

Po raz czwarty w historii odbędą się Mistrzostwa Azji, w których udział weźmie 18 krajów. Tytułu zdobytego przed rokiem broni Nowa Zelandia, która pokonała w finale Chiny, brązowe medale zdobyła Australia.

Pierwszy turniej mistrzowski w Azji odbył się w 2013 roku w Doha (Katar), gdzie najlepsze były Indie przed Mongolią oraz Turkmenistanem. W kolejnym turnieju w 2017 roku rozegranym w Ulaanbaatar (Mongolia) rywalizujące zespoły znacznie podniosły  poziom, a na podium stanęły znalazły się kolejno: Australia, Malezja oraz Chiny.

W ubiegłym roku dała o sobie znać Nowa Zelandia (Micaela Cocks, Antonia Christina Edmondson, Chevannah Paalvast, Kalani Purcell), która pokonała w finale Chiny i cały turniej zakończyła z bilansem 5-0.

Tegoroczna edycja odbędzie się w „stolicy” koszykówki 3x3 w Chinach (Changsha) od 22 do 26 maja. Awans do fazy pucharowej uzyskają po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy.

Zanim jednak rozegrana zostanie faza główna turnieju odbędą się kwalifikacje, z których awans uzyskają zwycięzcy dwóch grup.

grupa A: Filipiny, Chiński Tajpej, Vanuatu, Samoa
grupa B: Malezja, Malediwy, Tajlandia, Indie

grupa A: Chiny, Australia, Nowa Zelandia
grupa B: Mongolia, Kazachstan, Kirgistan
grupa C: Japonia, Sri Lanka, drużyna z kwal. grupa A
grupa D: Iran, Turkmenistan, drużyna z kwal. grupa B