Mistrzostwa Świata 2019: Australia, Hiszpania oraz Nowa Zelandia z awansem

Dodano: 04.05.2019, 19:16

W Portoryko o przepustkę na turniej finałowy w Amsterdamie walczyło osiem drużyn. Z awansu na czerwcowe Mistrzostwa Świata cieszyć się mogły tylko trzy - Australia, Hiszpania oraz Nowa Zelandia.

W turnieju kwalifikacyjnym w Portoryko brało udział osiem kadr: (grupa A) Estonia (1), Uganda (4), Australia (5), Portoryko (8) oraz (grupa B) Brazylia (2), Hiszpania (3), Nowa Zelandia (6), Mali (7).

Składy turnieju kwalifikacjnego:
Australia - Rebecca Cole, Keely Froling, Alice Kunek, Marena Whittle
Estonia - Laina Mesila-Kaarmann, Maria Metsaorg, Janett Perv, Greeta Üprus
Brazylia - Julia Carvalho, Marley Conceicao, Karla Costa, Karina Da Silva
Hiszpania - Aitana Cuevas Mediavilla, Vega Gimeno, Paula Palomares, Sandra Ygueravide
Uganda - Sarah Ageno, Ritah Imanishimwe, Claire Lamunu, Jamila Nansikombi
Nowa Zelandia - Micaela Cocks, Penina Davidson, Chevannah Paalvast, Kalani Purcell
Mali - Kankou Coulibaly, Gnere Alima Dembele, Assetou Sissoko, Assetou Traore
Portoryko - Natacha Alequin, Michelle Gonzalez, Mari Placido, Pamela Rosado

Po pierwszym dniu z kompletem zwycięstw były kadry Australii (16:10 z Ugandą oraz 21:4 z Portoryko) w grupie A oraz Hiszpania (22:11 z Brazylią oraz 14:11 z Nową Zelandią). Dużo ciekawiej było natomiast w drugim dniu, gdzie dość sensacyjnie Hiszpania przegrała z Mali 16:18. Porażka ta jednak nie przekreśliła szans na awans do półfinału z 1. miejsca. Także z pozycji lidera awansowała w grupie A - Australia. W półfinałach drużyna z kraju kangurów dość łatwo wygrała z Brazylią (21:3) i awansowała na turniej finałowy. Podobnie wygladała sytuacja Hiszpanii, która wygrała 16:14 z Nową Zelandią. W meczu o ostatnie premiowane awansem miejsce, Nowa Zelandia pokonała Brazylię - 11:5. W turniejach kwalifikacyjnych 3x3 nie są rozgrywane mecze finałowe, gdyż nie ma takiej potrzeby.

***

Na turnieju w Amsterdamie jest już 17 zespołów: Andora, Chiny, Czechy, Francja, Węgry, Indonezja, Iran, Włochy (mistrz świata), Japonia, Łotwa, Mongolia, Holandia (gospodarz), Rumunia, Rosja, Szwajcaria, Turkmenistan oraz Ukraina.

Medaliści turnieju finałowego automatycznie zakwalifikują się do olimpijskiego turnieju kwalifikacyjnego, który odbędzie się  w maju 2020 roku.

Turniej podczas Igrzysk Olimpijskich odbędzie się od 25 do 29 lipca 2020 roku w Aomi Urban Sports Venue (Tokio/Japonia).

Grupa A: Chiny, Holandia, Węgry, Łotwa, Turkmenistan
Grupa B: Francja, Japonia, Andora, Szwajcaria, Australia
Grupa C: Mongolia, Rumunia, Iran, Czechy, Hiszpania
Grupa D: Rosja, Ukraina, Indonezja, Włochy, Nowa Zelandia

Ranking FIBA WORLD 3x3 (stan na 04.05.2019):