Mistrzostwa Polski U18: GTK, Politechnika Gdańska oraz AZS Poznań na podium

Dodano: 04.05.2019, 17:59

W finałowym spotkaniu Politechnika Gdańska dość długo walczyła z GTK Arką, jednak ostatecznie uległa 58:67. W meczu o 3. miejsce Enea AZS Szkoła Gortata Poznań w ostatniej kwarcie odrobiła straty i pokonała gorzowski AZS AJP.

W meczu o 7. miejsce SKS 12 Warszawa pokonał Lidera Swarzędz 66:54 i tym samym na zakończenie turnieju odniósł pierwsza wygraną. Duża w tym zasługa Alicji Janczak, która zakończyła mecz z dorobkiem 14 punktów oraz Vanessa Engele – 8 punktów, 17 zbiórek.

Dużo więcej walki było natomiast w spotkaniu MUKS’u Poznań z Basketem Aleksandrów Łódzki, którego stawką było 5. miejsce. Pierwsze 20 minut wyraźnie należało do zespołu z Poznania, który prowadził 36:26. Jednak pod koniec ostatniej kwarty, przestój zawodniczek z Wielkopolski dał fragment 12:3 dla rywalek i powrót do gry – 58:62. W samej końcówce jednak dużo skuteczniej zagrał MUKS i tym samym wygrał 67:61.

Przed pierwszym półfinałowym spotkaniem wydawało się, że murowanym faworytem do gry w finale jest poznański AZS. Jednak rozkręcająca się z meczu na mecz coraz bardziej drużyna PG, sprawiła ogromną niespodziankę i pokonała po dogrywce faworytki 76:67. AZS od pierwszego gwizdka miał ogromne problemy ze skutecznością (28% do 42% w całym meczu), co z każda kolejną minuta przekładało się na wynik. AZS w 12 minucie prowadził 24:17, lecz szybkie i składne kolejne akcje rywalek dały serię 13:0 i prowadzenie 30:27. Po zmianie stron ponownie seria punktowa (7:0) powiększyła prowadzenie drużyny z Gdańska. Gdy coraz bliżej było sensacyjnego zakończenia, to tym razem dobry fragment zawodniczek z Poznania dał kolejny w tym spotkaniu remis po 54.  W ostatnich minutach bliżej zwycięstwa była Politechnika Gdańska, jednak w ostatnich sekundach skuteczny rzut oddała Piechowiak i potrzebna była dogrywka. W niej punktował już tylko jeden zespół – ten z Pomorza. Dodatkowe 5 minut wygrane 10:1 dało sensacyjną wygraną i zasłużony awans do finału.

W drugim półfinale losy zwycięstwa ważyły się do ostatnich sekund, gdzie minimalnie lepsze były gospodynie – 68:64. Zanim to jednak nastąpiło, to obrońca tytułu z zeszłego roku dość wysoko prowadził po 20 minutach gry (37:29). Po zmianie stron to jednak GTK było stroną przeważającą, a po kolejnych punktach Bazan udało doprowadzić się do remisu po 44. Gdy wydawało się, że drużyna Karoliny Wieczorek pójdzie za ciosem, to AZS po trafieniach Kobylińskiej oraz Dudek ponownie wyszedł na 7-punktowe prowadzenie. W ostatnich minutach skuteczność była jednak po stronie zespołu z Gdyni, gdzie do wygranej poprowadziła drużynę Szymkiewicz oraz Ustowska.

o 7. miejsce

SKS 12 Warszawa - UKS Lider Swarzędz
66:54 (21:13, 13:10, 15:19, 17:12)

Najlepiej punktujące:
Warszawa: Janczak 14, Lisiecka 11, Engele 8 (17zb)

Szkoła Gortata Politechnika Gdańska - Enea AZS Szkoła Gortata Poznań
76:67 OT (15:16, 20:17, 19:14, 12:19, 10:1)

o 3. miejsce
Poznań AZS w ostatniej kwarcie meczu o brązowe medale MP U18, zagrał dużo bardziej skuteczniej (25:10) niż rywalki z Gorzowa Wlkp. i odrobił z nawiązką straty z pierwszej połowy. Ogromny udział w wygranej miały Alicja Rogozińska (24 punkty), Weronika Piechowiak (20 punktów), a  także Weronika Jarecka, która zakończyła spotkanie z dorobkiem 17 punktów (7/11 w tym 3x3).  AZS 26 z 83 punktów zdobył zza linii 6,75.

Enea AZS Szkoła Gortata Poznań - Enea AZS AJP Gorzów Wlkp.
83:73 (23:20, 18:27, 17:16, 25:10)

Poznań: Rogozińska 24, Piechowiak 20, Jarecka 17
Gorzów Wlkp.: Dudek 17, Kuczyńskka 17, Kielar 14

finał
Wygrana ostatnia kwarta aż 17:5, dała GTK zwycięstwo na własnym parkiecie w meczu finałowym mistrzostw Polski U18. Jednakże przez pełne 30 minut oba zespoły grały równo i momentami zanosiło się na dość dużą niespodziankę, jaką byłaby podobnie jak w półfinale wygrana Politechniki Gdańskiej. Zespół z Gdańska w dniu dzisiejszym na parkiecie prowadziły kolejno Zmierczak (20 punktów), Krupa (12) oraz Stawicka i Adamczyk (po 11). Wszystko to dało po 20 minutach wynik 39:33, co zostało jeszcze utrzymane w trzeciej kwarcie. Dużo zmieniło się po trafieniu Żytkowskiej w czwartej kwarcie, które dało prowadzenie GTK (59:58). W ostatnich minutach drużynie z Gdańska zabrakło przede wszystkim skuteczności, aby myśleć jeszcze o zmianie wyniku. Do wygranej GTK poprowadziła Szymkiewicz, rzucając 24 punktów oraz notując 7 zbiórek i 6 asyst.