I liga: AZS UG bliżej "złota", Zagłębie bliżej "brązu"

Dodano: 18.04.2019, 20:01

AZS UG nie dał szans osłabionemu Liderowi Pruszków i wygrał pierwszy mecz finałowy 88:77. Rywalizacja toczy się do dwóch zwycięstw, a kolejny mecz rozegrany zostanie w Pruszkowie. Natomiast w meczu o 3. miejsce Zagłębie Sosnowiec pokonało w Łomiankach SMS 75:71 i z 4-punktową przewagą przystąpi do rewanżowego spotkania we własnej hali.

mecz o 3. miejsce
24 punkty oraz 16 zbiórek Martyny Stasiuk, dało ważną 4-punktową wygraną Zagłębia z SMS PZKosz Łomianki. Jednakże przez pełne 40 minut gra była wyrównana, a obie strony popełniały dość dużo błędów. Korzystniej z nich wybrnęły koszykarki Leszka Marca, które jednak wygraną zapewniły sobie dopiero w ostatnich minutach. Od stanu 61:62 cztery „oczka” Dziwińskiej oraz trójka Stasiuk dały 6-punktowe prowadzenie, jednak w odpowiedzi punkty zdobyła Grzenkowicz i wszystko było jeszcze możliwe. Kropkę nad „i” na 30 sekund przed końcową syreną postawiła Jasiulewicz, jednak w dwumeczu liczą się punkty i w głównej mierze również o to trwała walka. SMS w ciągu ostatnich 5 sekund zdobył ich jeszcze pięć, co może mieć dość duże znaczenie w rewanżu. Drugie spotkanie odbędzie się w sobotę 27 kwietnia w Sosnowcu.

SMS PZKosz Łomianki - KS JAS FBG Zagłębie Sosnowiec
71:75 (14:18, 10:17, 23:13, 24:27)

Łomianki: Klimek 24, Ustowska 13, Grzenkowicz 12, Bazan 10, Szulc 4, Kowalska 2, Rudenko 2, Myszkowska 2, Banaszak 2 (10zb)
Sosnowiec: Stasiuk 24 (16zb), Jasiulewicz 14, Telenga 13 (12zb), Dziwińska 12, Wojtala 7, Kaczor 3

***

finał
Koszykarki z Gdańska kolejny raz udowodniły, iż kolejny sezon w „czubie” I ligi nie jest dziełem przypadku. Pierwszy finałowy mecz z Liderem od samego początku stał pod znakiem dominacji gospodyń, które po 6 minutach prowadziły 14:1. W kolejnych minutach przewaga była jeszcze większa, gdyż Lider grając osłabiony brakiem dwóch rozgrywających miał ogromne problemy z konstruowaniem akcji. Tak więc po 20 minutach gry drużyna z Pomorza prowadziła dość bezpiecznie – 53:31. Kolejne minuty nie przyniosły zaskakujących zmian, jednak w ostatniej kwarcie „Liderki” uniknęły wysokiej porażki, wygrywając ostatni fragment meczu 15:1. Najskuteczniejsza zawodniczką z Gdańska była Jastina Kosalewicz (26 punktów), która do pomocy miała Pauline Kuras (16 punktów, 7 zbiórek) czy też Agatę Stępień (13). Po drugiej stronie 8/21 z gry zanotowały łącznie liderki Lidera Sosnowska oraz Szumełda-Krzycka.