Final Four 2019: UMMC gromi Dynamo w finale, USK Praga z brązowymi medalami

Dodano: 14.04.2019, 20:14

UMMC nie dało żadnych szans i rozgromiło w finale Dynamo Kursk aż 91:67. Spotkanie całkowicie zdominowała MVP mecz - Brittner Grinner (16 punktów, 10 zbiórek). Drużyna z Kurska drugą połowę grała bez swojej liderki oraz MVP ligi WNBA - Breanny Stewart. Z brązowymi medalami turniej Final4 kończy mistrz Czech z Pragi, który pokonał Sopron Basket. Tym samym Natalia Hejkova po raz kolejny pokazała, jak potrafi stworzyć i zmotywować zespół bez wyraźnych gwiazd.

Spotkanie o 3. miejsce gospodynie rozpoczęły z Bernadett Hatar w pierwszej „5”, jednak węgierska środkowa szybko złapała dwa przewinienia i na parkiecie pojawiła się Amanda Zahui. Sopron mimo wszystko jednak nie grał dobrze i popełniał dość proste błędy po obu stronach parkietu. Dodatkowo urazu w nabawiła się Zsofia Fegyverneky, co tylko jeszcze bardziej pogorszyło sytuację gospodyń turnieju finałowego. Nie lepiej było po drugiej stronie gdzie również w grze było widać mnóstwo chaosu. W drugiej kwarcie skuteczna gra Thomas, Ayayi oraz Romero budowała przewagę mistrza Czech, która sięgnęła nawet 14 punktów (37:23). W samej końcówce pierwszej połowy strzelecką niemoc przerwała Casas, a trójka Crvendakic zmniejszyła straty.

Po zmianie stron gospodynie próbowały atakować, jednak w dalszym ciągu brakowało skuteczności. Dobry fragment przyszedł dopiero na minutę przed zakończeniem trzeciej kwarty, gdzie trójka Zahui dała upragniony remis. Gdy wydawało się, że mistrz Węgier pójdzie za ciosem – ponownie masa błędów dała prowadzenie drużynie Natalii Hejkovej. USK w ostatniej kwarcie skutecznie obroniła ponownie ciężko wypracowaną przewagę i ostatecznie wygrała. Jednakże dużą pomoc uzyskała od rywalek, które myliły się także na linii rzutów wolnych (6/15). Myliła się także drużyna z Pragi, jednak w ostatecznym rozrachunku zagrała wystarczająco skutecznie.W spotkaniu tym miały więcej minut zagrać rodzime koszykarki, które będą rywalizować już w czerwcu o medale Mistrzostw Europy. Jednakże ani Hatar, ani Kata nie dali tego czego oczekiwał szkoleniowiec. Musiały więc do gry wrócić podstawowe zagraniczne zawodniczki. Wszystko to nie podobało się Zarządowi, a sam Roberto Íñiguez stwierdził, iż po zakończeniu obecnego sezonu odchodzi z klubu. Dodajmy jeszcze, iż zagraniczny "twór" za ogromne pieniądze powstał kilka lat temu w Peczu, jednak skończyło się to prawie całkowitym bankructwem zespołu. Oprócz odejścia Íñigueza dużo mówi się również o przyszłości, gdzie klub ma dostać dość dużego sponsora oraz kolejny rok walczyć o najwyższe cele w Europie.

Sopron Basket - ZVVZ USK Praga
53:64 (15:16, 16:22, 15:10, 7:16)

Sopron: Turner 12, Crvendakic 12, Dupree 9, Casas 7, Zahui 6, Jovanovic 4, Fegyverneky 3
Praga: Ayayi 14, Thomas 13, Harison 12, Katerina Elhotova 10, Rezan 6, Oblak 4, Karolina Elhotova 3, Romero 2

Spotkanie dwóch rosyjskich koszykarskich gigantów w finale Euroligi, zapowiadało dość duże emocje. Jednak o ile w pierwszych minutach można było oglądać dość swobodną i wesołą koszykówkę pozbawioną mocnej obrony, to już kolejne minuty przyniosły powolne budowanie przewagi przez UMMC. Obrońca tytułu jeszcze przed dłuższą przerwą zaczął dość mocno dominować pod koszem, a kolejne akcje Griner oraz Vadeevy przynosiły punkty. Dynamo próbowało atakować, jednak ani Stewart, ani tym bardziej Howard – skutecznie zatrzymywana przez wspomniane „dwie wieże” nie potrafiły poprawić dorobku swojego zespołu. Tak więc przed drugą połową mistrz Rosji miał dość znaczną – 16-punktową przewagę (48:32).

Jakby kłopotów dla zespołu z Kurska było mało, to kontuzji doznała liderka i MVP ligi WNBA Breanna Stewart (kontuzja Achillesa, ponad pół roku przerwy - przyp.red.), co nie mogło przynieść nic dobrego. Tak też było w kolejnych minutach, gdzie mistrz Rosji wypunktował najgroźniejszego rywala prowadzać pod koniec spotkania nawet różnicą 31 punktów (89:58). MVP została wybrana Brittney Griner (16 punktów oraz 10 zbiórek), a liderką punktową zespołu spod Uralu była Courtney Vandersloot (18 punktów, 8 zbiórek, 7 asyst). Po drugiej stronie dwoiła i troiła się Natasha Howard, jednak jej 20 „oczek” nic nie dało (9/27 z gry). UMMC rozgrywki Euroligi wygrał po raz piąty w historii, jednak do TTT Ryga (18x) brakuje jeszcze wiele.