Czechy/Słowacja: Czas na walkę o złote medale

Dodano: 08.04.2019, 18:06


MBK Ružomberok wraca do walki o mistrzostwo Słowacji, gdzie zmierzy się w wicemistrzem kraju - zespołem Piešťanské Čajky. W czeskiej ZBL natomiast, etatowy mistrz Czech z Pragi tym razem walczyć będzie z Basket Zabiny Brno. Pierwsze spotkanie finałowe na Słowacji 13 kwietnia, a w Czechach z uwagi na występ USK w Final Four Euroligi dopiero 19 kwietnia.
Na Słowacji będzie nowy mistrz, jednak tym razem wiadome to było już przed startem obecnego sezonu. Po zmianach w Koszycach i całkowitej przemianie Good Angels Kosice na Young Angels, drużyna pod wodzą byłej koszykarki Zuzany Zizkovej nie posiada obecnie składu aby skutecznie walczyć o obronę tytułu. Zupełnie co innego jest w Ružomberku, gdzie MBK wraca nie tylko na podium ale również ma sporą szansę na mistrzowski tytuł. Uczestnik EuroCup ma dość bogatą historię, w której to 2x wygrywał Euroligę (1999, 2000) oraz 13x wygrywał rodzime rozgrywki (w tym 3x przed podziałem Czechosłowacji). MBK dwukrotnie zdobywało także Puchar Czech w 1997 oraz w styczniu br. w Bratysławie po wygranej właśnie nad finałowym rywalem z Pieszczan.

Sezon zasadniczy MBK przeszedł jak burza, notując tylko jedną porażką – właśnie z „Czajkami”. W fazie play-off było równie dobrze, gdyż ani Slovan Bratislava ani też SBK Samorin nie byli w stanie nawet zagrozić drużynie trenera Juraja Suji.

Dobre wyniki to w dużej mierze zasługa Aaryn Ellenberg (15,1pkt/m) oraz Chucky Jeffery (14,5pkt/m), dobrze spisuje się także Egle Siksniute (13,8pkt/m, 5,3zb/m)


Dobra gra Jessicy Lubin (12,8pkt/m, 6,9zb/m) dała możliwośc walki o mistrzowski tytuł

Piešťanské Čajky w tym sezonie grają falami, dobre spotkania przeplatają tymi zły oraz popełniają zbyt wiele błędów. Taka gra dała brak awansu do Final Four ligi EWBL, czy też ostatnie – czwarte miejsce w Final Four ligi CEWL. W rodzimej lidze 2. miejsce po sezonie zasadniczym nie jest zaskoczeniem, gdyż ani SBK Samorin ani Young Angels nie dysponuje aż tak mocnym składem aby skutecznie walczyć z obecnym wicemistrzem Słowacji. W fazie play-off „Czajki” łatwo pokonały w ćwierćfinale BK ŠKP 08 Banská Bystrica, jednak już kolejna runda przyniosła niespodziankę i maksymalną ilość spotkań z drużyną z Koszyc. Team Zirkovej wygrał drugie spotkanie we własnej hali 54:52, jednak w decydującym meczu w Pieszczanach nie miał już nic do powiedzenia – 53:86. Jednak tutaj należy zaznaczyć, iż żadna z podstawowych zawodniczek u rywalek nie była gotowa do gry z powodu kontuzji.

W drużynie z Pieszczan prym wiodą Amerykanki – Jessica Lubin (12,8pkt/m, 6,9zb/m) oraz Janee Thompson (11,7pkt/m). Dobre wyniki to także zasługa urodziwej Słowaczki – Ivany Jakubcovej (11,3pkt/m, 9,6zb/m).

ćwierćfinał
MBK Ružomberok- Slovan Bratislava 2:0
ŠBK Šamorín - Nitra 2:0
Piešťanské Čajky - Banska Bystrica 2:0
Young Angels - Poprad 2:0

półfinał
MBK Ružomberok - ŠBK Šamorín 3:0
Piešťanské Čajky - Young Angels 3:1

finał
13.04.2019 MBK Ružomberok - Piešťanské Čajky
17.04.2019 Piešťanské Čajky - MBK Ružomberok
20.04.2019 MBK Ružomberok - Piešťanské Čajky

Ivany Jakubcovej rozgrywa kolejny dobry sezon w "Czajkach" i notuje średnio 11,3pkt/m oraz 9,6zb/m

A jak wygląda sytuacja w Czechach? Tutaj niezmiennie głównym i jedynym faworytem do mistrzowskiego tytułu jest etatowy uczestnik Euroligi oraz uczestnik tegorocznej edycji Final Four – ZVVZ USK Praga. Po raz kolejny drużyna z Pragi zbudowana aby walczyć o tytuł najlepszego zespołu w Europie, jak burza bez porażki przeszła sezon zasadniczy oraz fazę play-off. „Przetarcie” przed Final Four to łatwe wygrane kolejno z zespołem Slovanka oraz zdobywcą Pucharu Czech – Sokół Hradec Kralove.

W drużynie trenerki Hejkovej prym wiedzie Alyssa Thomas (17,4pkt/m, 10,3zb/m), jednak kolejny raz drużyna nie ma wielkich gwiazd a ma ZESPÓŁ. Thomas może liczyć na wsparcie Kateriny Elhotovej (13,8pkt/m), Valerianne Ayayi (13,3pkt/m) czy też Mariji Rezan (11,9pkt/m, 7,5zb/m). Nie można także zapominać o Teji Oblak (7,9pkt/m, 3,5as/m).

Tym razem USK w finale zmierzy się z Zabinami Brno, które dość sensacyjnie pokonały KP Brno. Derbowa rywalizacja była bardzo zacięta, a po dwóch spotkaniach ku zaskoczeniu wielu na prowadzeniu były właśnie „Żaby”. Kolejne dwa spotkania były już słabsze i z wygranej cieszyć się mogły rywalki. O wszystkim miało zadecydować ostatnie spotkanie w hali KP, gdzie górą były rywalki. Wynik całej rywalizacji jest dość dziwny jeśli popatrzymy na skład byłego mistrza Euroligi z 2006 roku, gdzie zabrakło kontuzjowanych Kateriny Zohnovej (12,7pkt/m) oraz Patry Zaplatovej (12,5pkt/m, zagrała tylko w pierwszym meczu). Duży sukces drużyny trenera Prusa to przede wszystkim zasługa bardzo dobrej gry Marques Webb (12,2pkt/m, 7,5zb/m) czy też Justine Matuzonyte (10,1pkt/m, 5,7zb/m).

Alyssa Thomas poprowadziła drużynę z Pragi do kolejnego Final Four Euroligi

ćwierćfinał
USK Praga - Slovanka 3:0
Basketball Nymburk - Hradec Kralove 0:3
KP Brno - Slavia Praga 3:0
Zabiny Brno - Trutnov 3:0

półfinał
USK Praga - Hradec Kralove 3:0
KP Brno - Zabiny Brno 2:3

finał
17.04.2019 UKS Praga - Zabiny Brno
20.04.2019 Zabiny Brno - USK Praga
24.04.2019 USK Praga - Zabiny Brno