Energa Basket Liga Kobiet: Wisła i AZS UMCS kończą sezon, Artego oraz Energa łapią oddech

Dodano: 06.04.2019, 17:26

Wisła CANPACK odpada z rywalizacji o medale EBLK, przegrywając po raz trzeci z Arką Gdynia.  W Gorzowie Wlkp. lekcję odrobił Stefan Svitek i tym razem Energa dzięki dobrej grze Svaryte oraz Brezinovej pokonała AZS i dalej jest w grze o półfinał. Wygraną zanotował również wicemistrz Polski we Wrocławiu, natomiast mistrz Polski może już odpoczywać po wyeliminowaniu AZS UMCS Lublin.

Wisła CANPACK Kraków nie będzie w tym sezonie walczyć o medale EBLK, gdyż w trzecim spotkaniu ponownie uległa gdyńskiej Arce. Całe spotkanie skuteczniej rozpoczęły przejezdne, które prowadziły 25:19 po pierwszej kwarcie. W kolejnych minutach dobra gra Greinacher oraz Makurat dała już 11-punktowe prowadzenie, jednak gospodynie zdołały jeszcze przed dłuższą przerwą odrobić trochę straty. Dużo lepiej było po zmianie stron, gdzie wygrany fragment 11:4 dawał jeszcze drużynie z Krakowa w dalszym ciągu szansę na dobry wynik. W ostatniej kwarcie gra się wyrównała i o zwycięstwie przyjezdnych zadecydowały detale. Po celnej trójce Conde był remis po 69 na 2,5 min, lecz w odpowiedzi takim samym trafieniem popisała się Coffey. Kolejne akcje to gra błędów, która zakończyła się przewinieniem Makurat na rzucającej zza linii 6,75 Canadzie. Amerykanka pewnie trafiła dwa rzuty wolne, by w trzecim dać szansę na zbiórkę i skuteczną dobitkę swojej drużynie – niestety piłka trafiła w ręce Greinacher. Faulowana Niemka przestrzeliła oba rzuty wolne, a zbierającą Rusell zamiast zrobić cokolwiek z piłką to stanęła pod własnym koszem.

Wisła CanPack Kraków - Arka Gdynia
71:72 (19:25, 17:16, 17:13, 18:18)
stan rywalizacji: (0-3) awans: Arka Gdynia

Kraków: Russell 20, Canada 17, Rodríguez 10, Conde 9, Żurowska-Cegielska 6, Jakubiuk 5, Araújo 2,  Aleksandravicius 2
Gdynia: Greinacher 14, Coffey 13, Cannon 10, Baltkojiene 8, Jurcenkova 8, Morawiec 7, Makurat 7, Balintova 5

Wicemistrz Polski po dwóch bardzo słabych spotkaniach i porażkach we własnej hali z wrocławską Ślęzą, potrafił się podnieść i wygrał dość pewnie we Wrocławiu 78:62. O wszystkim zadecydowała trzecia kwarta, którą to drużyna Tomasza Hertka wygrała aż 26:11, całkowicie demolując dobra obronę z której słynie Ślęza. Taki wynik dał po 30 minutach aż 17-punktową przewagę (60:43) i wszystko wskazywało na to, iż będzie potrzebny również jutrzejszy mecz. Wygrana to duża zasługa Stankovic, Morrison oraz McBride, które zdobyły łącznie  51 z 78 punktów całego zespołu. W drużynie z Dolnego Śląska zawiodła skuteczność (37% do 56%), zabrakło skutecznej walki pod koszem.

Lublin: Kiesel 20, Rymarenko 13, Greene 11, Szajtauer 6, Butulija 6, Vrancic 1
Polkowice: Fagbenle 25, Thomas 15, Hayes 12, Kizer 10, Leedham 8, Kaltsidou 8, Gajda 4

12 punktów oraz 13 zbiórek Svaryte, jak i dobry pierwszy mecz w barwach drużyny z Torunia Brezinovej – 15 punktów, 5 zbiórek dały arcyważną wygraną na trudnym terenie w Gorzowie Wlkp. AZS nieoczekiwanie dwukrotnie pokonał w Toruniu Energę, całkowicie wyłączając z gry wspomnianą Svaryte. W dzisiejszym spotkaniu ta sztuka już się nie udała, a do tego do gry włączyła się środkowa kadry Czech. Zespół trenera Maciejewskiego od pierwszych minut nie potrafił sobie poradzić z szybkimi atakami przyjezdnych, które napędzała Harris oraz Stankiewicz (łącznie 9 asyst). W ostatniej kwarcie gospodynie po trafieniu Zoll zbliżyły się na różnicę dwóch „oczek” – 59:61, a po kolejnych punktach Papovej był remis. Od tego momentu gra toczyła się punkt za punkt, jednak od trafienia Svaryte (68:65), aż SZEŚĆ kolejnych „pudeł” zawodniczek z Gorzowa Wlkp. pozwoliło rywalowi myśleć o zwycięstwie. Tak też się stało, a Energa do końcowej syreny punkty zdobyła wyłącznie z linii rzutów wolnych. Aby wygrać AZS potrzebował skuteczności, a tej niestety nie było – tylko 34% przy 46% rywalek.