EWBL 2018/2019: TTT Ryga w złocie, Rostov-Don-SFEDU sensacyjnie w brązie

Dodano: 17.03.2019, 08:22

Finałowe spotkanie padło łupem TTT Ryga, jednak nie było to jednostronne widowisko. Mistrz Łotwy dość długo musiał pracować na końcowy triumf, który dała przede wszystkim Shey Peddy. Kolejną sensację natomiast sprawiły koszykarki z Rostowa nad Donem, które po serii błędów Zabin Brno w ostatniej kwarcie - wywalczyły brązowe medale ligi EWBL!

Pierwsze półfinałowe spotkanie przyniosło dość dużo emocji, mimo zdecydowanego faworyta tej rywalizacji. TTT nic szczególnego nie pokazało w pierwszej połowie i przegrywało zasłużenie 32:41. Wszystko zmieniło się po przerwie, gdzie trafienia Peddy oraz Brumermane pozwoliły złapać „kontakt” z rywalem – 43:46. Do remisu udało doprowadzić się również w III kwarcie, podobnie jak wyjść na prowadzenie 54:53 po trójce Pulvere. Do ostatniej syreny TTT prowadzenia już nie oddała, mimo wielu ataków Żabin. 25 punktów dla TTT zdobyła Shey Peddy, a 14 dodała Ieva Kulite. Najlepsza wśród „Żab” była Michaela Vackova – 17 „oczek”.

Drugie spotkanie gospodyń z mistrzem Białorusi emocji nie przyniosło i od samego początku zaznaczyła się dość wyraźna przewaga Tsmoków – 7:30 po pierwszej kwarcie. Kolejna cześć spotkania również stała pod znakiem przewagi przyjezdnych, co dało po 20 minutach wynik – 49:17. Taki rozwój sytuacji pozwolił aby po przerwie więcej czasu na parkiecie spędziły zawodniczki rezerwowe, dzięki czemu gospodynie trochę podgoniły wynik. 22 punkty (6x3) w drużynie z Białorusi zdobyła Rachel Theriot, która mogła liczyć w ataku na wsparcie Danielle McCray (16). W zespole z Rostowa nad Donem, wyraźnie odstającego poziomem od rywalek żadna z zawodniczek nie rzuciła nawet 10 punktów – najwięcej 9 miała Valeriia Iakovleva.

mecz o 3. miejsce
Fatalna postawa czeskich Zabin pod koniec pierwszej połowy, dała 9-punktowe prowadzenie gospodyń w meczu o brązowe medale ligi EWBL. Po zmianie stron koszykarki z Brna potrafiły wrócić do gry za sprawą silnej Webb, która nie miała sobie równych pod koszem. Na prowadzenie Zabiny wyszły po trafieniu za trzy punkty Vackovej – 53:52, jednak w odpowiedzi skuteczne były rywalki prowadząc również po 30 minutach – 57:56. W ostatniej kwarcie wydawało się, że bardziej doświadczona drużyna z Czech pokaże się z dobrej strony, jednak katastrofalne w skutkach błędy oraz brak skuteczności doprowadził do sensacyjnej porażki. Spotkanie stało na dość słabym poziomie, a oba zespoły raziły nieskutecznością (35% - 40%). W zespole z Brana zabrakło punktów doświadczonej Zohnovej (6pkt, 3/10) oraz Dudasovej (7pkt, 3/8).

Zabiny Brno - Rostov Don-SFEDU
65:74 (19:21, 18:25, 19:11, 9:17)

Brno: Webb 19 (17zb), Dudasova 7, Vackova 7
Rostów nad Donem: Osipova 20 (10zb), Prosolupova 12, Maksimova 10

finał
Finałowe spotkanie lepiej rozpoczęły zawodniczki z Mińska, które prowadziły po 10 minutach 20:13. Jednak już w drugiej kwarcie mistrz Łotwy znalazł skuteczną odpowiedź na poczynania rywalek i punkt po punkcie odrabiał straty. Na dłuższą przerwę zawodniczki trenera Zibartsa schodziły z 5-punktowym prowadzeniem – 39:34. Po zmianie stron skuteczne akcje Slaughter dały nawet handicap w postaci czternastu „oczek” 65:51, jednak Tsmoki nie zamierzały się poddać. Podobnie jak wczoraj ciężar gry na siebie wzięły McCray (16 punktów) oraz Hasper (17) i gdyby tylko zagrały skuteczniej, sama końcówka mogłaby przynieść jeszcze emocje. Ostatecznie kropkę nad „i” postawiła celną trójką Kreslina na 80 sekund przed zakończeniem spotkania.