I liga: Sensacyjna wygrana i awans Tęczy Leszno

Dodano: 17.03.2019, 09:04

Mon-Pol Płock, Panattoni Europe Lider Pruszków, AZS Uniwersytet Gdański z grupy A oraz KS JAS FBG Zagłębie Sosnowiec, Good Lood AZS PK Kraków i MUKS Poznań z grupy B po raz drugi pokonały swoich rywali i pewnie awansowały do kolejnej rundy play-off. W dwóch pozostałych parach z awansu cieszyły się zawodniczki z Łomianek oraz sensacyjnie z Leszna (wygrana na wyjeździe z Głuchołazami).

17 punktów Lucyny Kotonowicz oraz 14 „oczek” Natalii Tyczkowskiej i dobra gra zespołu z Płocka pod tablicami (29:17), dała dość spokojną wygraną z Arką II Gdynia. Po 20 minutach MON-POL prowadził 44:36, by w kolejnych minutach wypracowaną przewagę utrzymać. W drużynie z Pomorza na wyróżnienie zasłużyła jedynie Marta Marcinkowska, która rzucając 22 punkty (4x3) była zdecydowaną liderką swojego zespołu.

W spotkaniu Polonii z Liderem, gospodynie aby przedłużyć serię musiały wygrać. Niestety już pierwsza kwarta pokazała, iż będzie to niezwykle trudne zadanie – 11:18. Kolejne minuty również stały pod znakiem przewagi Lidera, w szeregach którego Agnieszka Myślak rzuciła 17 punktów, a Klaudia Sosnowska dodała 14. Po drugiej stronie tylko Anna Kuncewicz-Dąbek udźwignęła ciężar spotkania i jako jedyna zdobyła 10 lub więcej punktów (23). Polonia słabo zagrała pod koszem, gdzie zaledwie 35% skuteczności nie mogło dać wiktorii.

W ostatnim sobotnim spotkaniu grupy A, SMS PZKOSZ dzięki dobrej grze Anny Wińkowskiej (19 punktów, 15 zbiórek) oraz Julii Bazan (15 punktów, 6 asyst) pokonał AZS UW i przedłużył serię do trzech spotkań. Goście po pierwszej połowie prowadziły już 36:24, by w kolejnych minutach kontrolować przebieg spotkania. Co prawda w połowie ostatniej kwarty po trafieniu Pawłowskiej za trzy punkty AZS zbliżył się na osiem „oczek” – 50:58, lecz w odpowiedzi skuteczne były rywalki.

W grupie B problemów z wygranymi podobnie, jak w pierwszych meczach nie miały zespoły z Sosnowca oraz Krakowa. Zagłębie również na wyjeździe całkowicie zdominowało rywala, prowadząc już po dwóch kwartach 39:26. Ogromna przewaga przyszła jednak w ostatniej kwarcie, wygranej przez zespół Leszka Marca aż 25:9. Kolejny raz bardzo dobre spotkanie zagrała Martyna Stasiuk, która zakończyła mecz z double-double w postaci 26 punktów i 12 zbiórek.

Wojciech Downar-Zapolski może już myślęc o kolejnym przeciwniku w fazie play-off

Spotkanie w Poznaniu, było dość podobne do meczu Pabianice – Sosnowiec. Powoli wypracowana przewaga – 42:35 w ciągu 20 minut oraz dalsza skuteczna gra zespołu Wojciecha Downara-Zapolskiego, dała już po trzech kwartach praktycznie awans do kolejnej rundy. Czwarta kwarta tylko potwierdziła przewagę zespołu z Krakowa, który wygrał tą część spotkania 19:6. Kamila Ciężadło zakończyła mecz z dorobkiem 14 punktów, a o dwa „oczka” mniej rzuciła Anna Krawiec. W drużynie z Poznania 18 punktów zdobyła Aleksandra Zięmborska.

W niedziele dokończona została rywalizacja w grupie A oraz B. W grupie A problemów z wygraną nie miały koszykarki AZS UG, które po raz drugi pewnie pokonały Golden Tulip PG II. Jednak tak wysokie zwycięstwo, to zasługa czwartej kwarty wygranej przez UG aż 24:3. Kolejny dobry mecz rozegrała Paulina Kuras (18 punktów, 5 zbiórek, 4 asysty), a pod koszem równych sobie nie miały Angelika Kuras i Jastina Kosalewicz.

- Cieszymy się, że jesteśmy w „8” najlepszych zespołów z I ligi. Jednak bardzo byśmy chciały, aby nasza rywalizacja trwała jak najdłużej. Skupiamy się już tylko na ćwierćfinale. Zostawiamy za sobą rundę zasadnicza i fazę play-off w naszej grupie. Czas na rywalizacje, w której nie możemy sobie pozwolić na słabsze momenty. Wierze, ze ten zespól stworzony jest do gry o najwyższe cele. Drużynie Politechniki gratuluje zaangażowania i ambitnej gry w dzisiejszym spotkaniu. Są to bardzo młode i perspektywiczne zawodniczki, które dzięki ciężkiej pracy mogą zajść bardzo daleko. Życzymy naszemu rywalowi także medalu w zbliżającej się rywalizacji U18 – mówi Karina Szczurewska (AZS Uniwersytet Gdański).

W grupie B awans do kolejnej rundy play-off zapewniły sobie zawodniczki MUKS'u Poznań, które tym razem na wyjeździe pokonały gorzowski AZS II. Jednak i tutaj o znacznej wygranej zaważyła ostatnia kwarta (25:9), gdyż wcześniej trwała wyrównana walka. W 33 minucie gospodynie traciły do rywalek zaledwie trzy "oczka", jednak w odpowiedzi punkty Ratajczak oraz pięć z rzędu celnych rzutów wolnych drużyny z Poznania - postawiło kropkę nad "i". Bardzo dobre spotkanie rozegrała Wiktorii Keller, która zaliczyła double-double (35 punktów, 13 zbiórek). W zespole MUKS'u liderką była Patrycja Klatt 18 punktów (4x3), a kolejne dobre spotkanie należy zapisać na konto Paulina Pilichowska (12 punktów, 6 zbiórek).

- Z drużyną z Gorzowa Wlkp. rozegraliśmy w tym sezonie kilka spotkań i wszystkie były wygrane (5 meczów, 5 wygranych z AZS II oraz III – przyp. red.). Wiedziałyśmy, że jeżeli chcemy aby ten mecz był ostatni, musiałyśmy zagrać od samego początku bardzo skoncentrowane. AZS szczególnie we własnej hali nie zamierzał się poddać, co pokazał. Walczyliśmy do samego końca co dało cenną wygraną. Miałyśmy jednak mały problem z funkcjonowaniem obrony przez pierwsze trzy kwarty. Jednak w ostatniej kwarcie zmobilizowałyśmy się w obronie, co przeniosło się również pozytywnie na atak. Dlatego też zawsze chcemy zaczynać mecz dobrą obroną, wtedy gra się zdecydowanie lepiej – mówiła Paulina Pilichowska (MUKS Poznań).

Jednak najwięcej emocji przyniosło podobnie jak w pierwszej kolejce spotkanie drużyn z Leszna oraz Głuchołaz. Tym razem ze zwycięstwa mogły cieszyć się zawodniczki Tęczy, które w drugiej kwarcie straciły tylko dwa "oczka" - 2:11. Jednakże po zmianie stron MUKS straty szybko odrobił i po 30 minutach przegrywał 36:40. W ostatniej kwarcie przełomowe dla losów spotkania były trafienia zza linii 6,75 Budeń oraz Pietraszek (57:43).

W trzecich i decydujących o awansie spotkaniach najwięcej emocji było w Głuchołazach, gdzie MUKS musiał nieoczekiwanie uznać wyższość Tęczy Leszno 64:59. O wszystkim zadecydowała ostatnia kwarta, gdzie drużyna z Leszna odrobiła 4-punktową stratę i za sprawą dobrze dysponowanej Julii Tyszkiewicz wyszła na prowadzenie 57:56 (na 110 sekund przed końcową syreną). Gospodynie próbowały skutecznie odpowiedzieć, lecz brakowało skuteczności. W meczu SMS PZKOSZ - AZS UW, zdecydowaną przewagę miały gospodynie. Po 20 minutach gry na tablicy wyników było 35:16, a w zespole Macieja Gordona raził w oczy przede wszystkim brak skuteczności (27%). Jednakże wcale lepiej nie było po drugiej stronie, gdzie Wińkowskiej, Kośli, Grzenkowicz czy też Bazan dały 28% z gry (22/76)! Zespół z Łomianek aż 22 punkty zdobył po stratach rywalek, co pozwoliło na uzyskanie tak wyraźnej przewagi.

GRUPA A - I runda play off - best-off-two (1-1-1)
(0-1) 55:71 Arka II Gdynia - Mon-Pol Płock (Stawińska 14 - Faleńczyk 14)
(1-0) 72:50 Panattoni Europe Lider Pruszków - SKK Polonia Warszawa (Wawrzyniak 27 - Kaja 10)
(0-1) 76:80 SMS PZKosz Łomianki - AZS Uniwersytet Warszawski (Pszczolarska 15pkt, 10zb - Skrzecz 21pkt, 11as)
(1-0) 81:51 AZS Uniwersytet Gdański - Golden Tulip Politechnika Gdańska II (Kosalewicz 14 - Śmietańska 14)

(1-1) 68:75 AZS Uniwersytet Warszawski - SMS PZKosz Łomianki (Pawłowska 24 - Wińkowska 19)
(2-0) 81:69 Mon-Pol Płock - Arka II Gdynia (Kotonowicz 17 - Marcinkowska 22)
(0-2) 62:72 SKK Polonia Warszawa - Panattoni Europe Lider Pruszków (Kuncewicz-Dąbek 23 - Myślak 17)
(0-2) 50:82 Golden Tulip Politechnika Gdańska II - AZS Uniwersytet Gdański (Zmierczak 11 - P. Kuras 18)

(2-1) 63:39 SMS PZKosz Łomianki - AZS Uniwersytet Warszawski (Pszczolarska 16 - Pawłowska 8)

GRUPA B - I runda play off - best-off-two (1-1-1)
(1-0) 92:53 KS JAS FBG Zagłębie Sosnowiec - Grot TomiQ Pabianice (Stasiuk 26 - Danych 16)
(1-0) 75:38 Good Lood AZS PK Kraków - Enea AZS II Poznań (Grabska  12 - Nowicka 12)
(1-0) 72:55 MUKS Poznań - Enea AZS AJP II Gorzów Wlkp. (Klatt 21 - Keller 13pkt, 13zb)
(1-0) 70:68 OT MUKS Chrobry Basket Głuchołazy - Tęcza Leszno (Czarnecka  23 - Arczewska 16)

(0-2) 57:87 Grot TomiQ Pabianice - KS JAS FBG Zagłębie Sosnowiec (Danych 14 - Stasiuk 26pkt, 12zb)
(0-2) 54:78 Enea AZS II Poznań - Good Lood AZS PK Kraków (Zięmborska 18 - Ciężadło  14)
(0-2) 80:93 Enea AZS AJP II Gorzów Wlkp. - MUKS Poznań (Keller 35pkt, 13zb - Klatt 18)
(1-1) 61:54 Tęcza Leszno - MUKS Chrobry Basket Głuchołazy (Tyszkiewicz  20 - Piędel 14)

(1-2) 59:64 MUKS Chrobry Basket Głuchołazy - Tęcza Leszno (Piędel 13 - Tyszkiewicz 21)

II runda play-off (23.03, 30.03 oraz ew. 3.04)
23.03.2019 13:00 AZS Uniwersytet Gdański - Tęcza Leszno
23.03.2019 17:00 KS JAS FBG Zagłębie Sosnowiec - Mon-Pol Płock

23.03.2019 17:00 Panattoni Europe Lider Pruszków - MUKS Poznań
23.03.2019 15:00 Good Lood AZS PK Kraków - SMS PZKosz Łomianki