EuroCup 2018/2019: Famila wygrywa w Mersin i awansuje!

Dodano: 13.03.2019, 21:35

Famila Schio wygrała dwumecz z Cukurova Basketball i w półfinale zmierzy się z Nadieżdą Orenburg. W drugim półfinale BLMA zagra z UNI Girona, która pewnie pokonała ASVEL Lyon. Pierwsze mecze odbędą się 21 marca, rewanże tydzień później.

Gazelle z BLMA z dość znacznym handicapem przystąpiły do spotkania rewanżowego z Flammes Carolo. Przez pierwsze 20 minut gry przewaga ta została jeszcze bardziej powiększona (35:26), m.in. dzięki dobrej grze Miyem oraz Ciak. Po przerwie przyjezdne zagrały skuteczniej, jednak jedyne do czego umiały doprowadzić to remis po 30 minutach gry. Końcówka ponownie należała do BLMA, która pewnie awansowała do półfinału. Samantha Whitcomb rzuciła 18 punktów (4x3), a 14 dodała Helena Ciak. Ciekawie wyglądała sytuacja na linii rzutów wolnych, gdzie oba zespoły stawały zaledwie 10 razy (5/5 BLMA, 3/5 Flammes).

BLMA - Carolo Basket
67:58 (22:12, 13:14, 12:21, 20:11)
158:133 awans: BLMA

Montpellier: Whitcomb 18, Ciak 14, Wurtz 10, Dabovic 6, Miyem 6, Duchet 5, Bernies 4, Bankole 2, Tchatchouang 2
Charleville-Mézières: Chevaugeon 16, Hruscakova 12, Lewis 11, Filip 8 (10zb), Peters 6, Bouderra 3, Paget 2

***

W rewanżowym spotkaniu w Mersin, nic do stracenia nie miał mistrz Włoch, który w porównaniu z początkiem sezonu może obecnie pochwalić się dość dobrą grą. Straty z pierwszego meczu (75:79), zostały odrobione z nawiązką już w pierwszej połowie (46:35). Dała to bardzo dobra gra całego zespołu oraz trafienia Dotto, Lavender czy też Lisec. Po zmianie stron do ataku ruszyły gospodynie, które momentami bardzo agresywną grą oraz szczelną obroną udanie niwelowały straty. Po trafieniu zza linii 6,75 Ndour w połowie ostatniej kwarty było (64:68) i zapowiadała się arcyciekawa końcówka. W niej jeszcze większy nacisk na gości, dawał straty – lecz nie zostały one wykorzystywane. Decydujące trafienie na 42 sekundy przed końcową syreną za trzy było dziełem Quigley (79:71), na co liderki ligi tureckiej nie znalazły już odpowiedzi.  Liderką zespołu z Włoch była Lavender (22 punkty), a wspomniana Quigley dodała 18 „oczek” w tym 4x3. U rywalek tradycyjnie najwięcej punktów uzbierała Iagupova (25), a 19 dodała Bone.  W całym spotkaniu zaledwie trzy razy stawała na linii rzutów wolnych (3/3), przy 14 szansach rywalek (10/14).

Cukurova - Famila Schio
73:81 (24:25, 11:21, 17:16, 21:19)
152:156 awans: Famila Schio

Mersin: Iagupova 25, Bone 19, Ndour 18, Bilgic 5, Uzun 3, Gray 3
Schio: Lavender 22, Quigley 18, Dotto 14, Lisec 13, Gruda 9, Battisodo 5

***

W Gironie dobra gra Gabby Williams (16 punktów, 7 zbiórek) oraz Keishy Hampton (13), dała dość spokojną wygraną oraz pewny awans do półfinałów gospodyń. Spotkanie nie stało na wysokim poziomie, lecz po raz kolejny wicemistrz Hiszpanii pokazał kto jest w tej parze mocniejszy. Dodatkowo drużyna z Francji zagrała osłabiona brakiem Ashley Clark, gdzie pod jej nieobecność liderką została Marième Badiane z dorobkiem 16 punktów. Double-double zanotowała Michelle Plouffe (13 punktów, 10 zbiórek), jednak było to za mało aby nawiązać walkę.

UNI Girona - ASVEL Lyon
61:54 (14:18, 12:14, 23:10, 12:12)
141:111 awans: UNI Girona

Girona: Williams 16, Hampton 13, Sanchez 8, Palau 8, Martinez 7, Colhado 4, Oma 3, Buch 2
Lyon: Badiane 16, Plouffe 13 (10zb), Salagnac 11, Tanqueray 9, Pardon 3, Franchelin 2

***

Mistrzynie Hiszpanii miały do odrobienia z pierwszego spotkanie „tylko” – 8 punktów. Jak się okazało już w pierwszej połowie, było to jak najbardziej do wykonania (37:30). Po zmianie stron znakomita gra Gil, Robinson czy tez Loyd z minuty na minutę powiększała przewagę, która po 30 minutach wynosiła już 16 punktów (56:40). Niestety cały wysiłek został zaprzepaszczony w ostatniej kwarcie, gdzie początkowy fragment został przegrany 3:11 – a kolejnej punkty Jones oraz Wheeler doprowadziły… do remisu po 62. Ostatnie 180 sekund stało pod znakiem nieskutecznej gry obu stron, a spotkanie zakończyła zdobywając pięć „oczek” z rzędu Ygueravide. Nadieżda dużą przewagę miała pod koszem, gdzie szalała Jones wraz z Nicholls (łącznie 25 zbiórek z 46 całej drużyny).