I liga: Pierwsze spotkania bez niespodzianek, dogrywki z Lesznie oraz Łomiankach

Dodano: 13.03.2019, 06:01

W pierwszych meczach fazy play-off I ligi nie było niespodzianek. Kolejny raz swoją moc pokazały zawodniczki z Sosnowca, które rozgromiły 92:53 Grot Pabianice. Wysokie zwycięstwa zanotowały również zespoły z Krakowa, Pruszkowa oraz Poznania. W pierwszej rundzie drużyny grają do dwóch zwycięstw.

W grupie A dwa spotkania rozegrano w miniony weekend, kolejne dwa odbędą się 13 marca. W pierwszym meczu Arka II Gdynia bez zawodniczek z EBLK, nie dała rady nawiązać walki z MON-POL’em Płock i wyraźnie przegrywała już do przerwy 26:40. Po 14 punktów w zespole z Płocka rzuciły Edyta Faleńczyk oraz Sylwia Siemienias. W drugim meczu SKK Polonia, krótką bo krótką podróż z Pruszkowa spędziła w nie najlepszych nastrojach. Lider już w pierwszej kwarcie pokazał, kto jest faworytem w tym spotkaniu i prowadził 31:11. Kolejne kwarty nie były tak obfite w zdobycze punktowe, jednak także w nich drużyna Jacka Rybczyńskiego zwiększała przewagę. Duża w tym zasługa Alicji Wawrzyniak – 27 punktów (10/13), trochę mniej skuteczna była tym razem liderka Lidera Klaudia Sosnowska – 15 „oczek” (5/10).

W grupie B wybrana przez naszą redakcję do ligowej pierwszej „5” Martyna Stasiuk (26 punktów, 6 zbiórek, 6 asyst), po raz kolejny poprowadziła Zagłębie do wysokiej wygranej. Tym razem nic do powiedzenia nie miały koszykarki z Pabianic, wyraźnie ulegając 53:92. Warto jeszcze dodać mecz na swoim poziomie Weroniki Telengi (20 punktów, 17 zbiórek), które nie miała sobie równych pod koszem.

W Krakowie Good Lood zdominował spotkanie z ENEA AZS podczas pierwszych 20 minut, gdzie prowadził już różnicą 22 punktów – 43:21. Krakowska drużyna w całym meczu, aż 9 razy trafiła zza linii 6,75 przy tylko dwóch udanych próbach zespołu z Poznania. Kolejny raz w drużynie Wojciecha Downara-Zapolskiego na sukces zapracował cały zespół, który dość dobrze podzielił się zdobyczami punktowymi. Najwięcej tym razem uzbierała Alicja Grabska (12), a po 9 dodały Agata Rafałowicz, Karolina Wilk  oraz Agnieszka Krzywoń.

21 punktów Patrycji Klatt oraz 12 Pauliny Pilichowskiej dość mocno przyczyniło się do 17-punktowej wygranej MUKS’u nad drugim zespołem z Gorzowa Wlkp. Gospodynie na dłuższa przerwę schodziły prowadząc 47:27 i praktycznie „zamykając” tym wynikiem mecz. AZS w swoich szeregach miał Wiktorię Keller, która jednak zdobyła zaledwie 13 punktów (5/15).

Najciekawiej było jednak w Głuchołazach, gdzie dość wysoko poprzeczkę postawiła Tęcza Leszno. Aby wyłonić zwycięzcę potrzebna była dogrywka, gdzie decydujące punkty z linii rzutów wolnych zdobyła Marlena Deko. W odpowiedzi próbowała trafić Aleksandra Pietraszek, lecz chybiła. Wcześniej do dogrywki doprowadziła celnym rzutem zza linii 6,75 na 16 sekund przed końcową syreną Kinga Piedel. Liderką drużyny z Głuchołaz była doświadczona Joanna Czarnecka (23 punkty, 7 zbiórek), a wspomniana Deko dodała 16 „oczek”.

W dwóch ostatnich spotkaniach grupy A pierwszej kolejki play-off, osłabiony brakiem jednej z liderek – Katarzyny Świeżak warszawski AZS pokonał po dwóch dogrywkach w Łomiankach SMS PZKosz 80:76. Wygrana to zasługa przede wszystkim Moniki Skrzecz (21 punktów, 11 asyst) oraz Poli Dmochewicz (17 punktów, 11 zbiórek). Spotkanie od samego początku stało pod znakiem wyrównanej gry, a na dłuższa przerwę z minimalną przewagą 42:40 schodziły gospodynie. Po zmianie stron szybko wyrównała oraz po chwili dała prowadzenie Wiśniewska – 44:42. Do samego końca SMS nie umiał odrobić strat, jednak  w ostatnich sekundach trafienie Pszczolarskiej zza linii 6,75 doprowadziło do dogrywki. W dodatkowym czasie ponowne trafienie za trzy Pszczolarskiej tym razem dało prowadzenie 72:70, lecz wyrównała Dmochewicz dając tym samym kolejny remis i kolejne 5 minut gry. W nich na 68 sekund przed końcową syreną trafiła Pawłowska dając prowadzenie 72:69, na co SMS nie miał już skutecznej odpowiedzi. Dodatkowo dwa razy z linii rzutów wolnych przestrzeliła Szulc, a przewinienie Banuchy przypieczętowało wygraną gości.

W meczu zamykającym pierwszą kolejkę play-off, derby Gdańska dla AZS UG. Drużyna trenera Augustynowicza nie miała problemów z wygraną nad Politechniką Gdańską II i już po 20 minutach prowadziła 36:22. Po zmianie stron w dalszym ciągu przewaga gospodyń nie podlegała dyskusji, co ostatecznie dała 31-punktową wygraną. Po 14 punktów rzuciły Kosalewicz oraz Formella, a po 12 Stępień oraz Paulina Kuras. Po drugiej stronie dwucyfrową zdobyczą punktową mogła pochwalić się jedynie Śmietańska.

Grupa A:
(0-1) 55:71 Arka II Gdynia - Mon-Pol Płock (Stawińska 14 - Faleńczyk 14)
(1-0) 72:50 Panattoni Europe Lider Pruszków - SKK Polonia Warszawa (Wawrzyniak 27 - Kaja 10)
(0-1) 76:80 SMS PZKosz Łomianki - AZS Uniwersytet Warszawski (Pszczolarska 15pkt, 10zb - Skrzecz 21pkt, 11as)
(1-0) 81:51 AZS Uniwersytet Gdański - Golden Tulip Politechnika Gdańska II (Kosalewicz 14 - Śmietańska 14)

(Stasiuk 26 - Danych 16)
(1-0) 75:38 Good Lood AZS PK Kraków - Enea AZS II Poznań (Grabska  12 - Nowicka 12)
(1-0) 72:55 MUKS Poznań - Enea AZS AJP II Gorzów Wlkp. (Klatt 21 - Keller 13pkt, 13zb)
(1-0) 70:68 OT MUKS Chrobry Basket Głuchołazy - Tęcza Leszno (Czarnecka  23 - Arczewska 16)