Puchar Czech 2019: Hradeckie Lwice najlepsze, Basketball Nymburk z brązowymy medalami

Dodano: 10.03.2019, 17:14

Hradeckie Lwice pokonały w finale Pucharu Czech ubiegłorocznego triumfatora KP Brno 68:63 i po raz pierwszy w historii sięgneły po to trofeum. MVP wybrana została Pamela Effangová (18 punktów). Brązowy medal dla koszykarek BS DSK Basketball Nymburk KV.

Wyraźna przewaga szczególnie pod tablicami na korzyść zespoły Daniela Kurucza, zadecydowała w głównej mierze o dość wysokim prowadzeniu po 20 minutach gry z drużyną z Pragi 50:31. Duża przewaga pod koszem to w głównej mierze zasługa bliskiej już double-double Khomenchuk (8 punktów oraz 8 zbiórek) oraz Terezy Krakovicovej (9 punktów, 6 zbiórek). Nie za dobrze było nie tylko z obroną BLK Slavii, lecz również atakiem – 30% (10/33) przy 47% rywalek. Dobrze w porównaniu z wczorajszym spotkanie grała natomiast mająca 197 cm Lisa Koop (6 punktów oraz 7 zbiórek).

Po zmianie stron w dalszym ciągu stroną przeważającą były aspirujące do medalu ligi czeskiej koszykarki z Nymburka. Dobrze grała Bellock (13 punktów oraz 7 zbiórek), jak i Reynolds (18 punktów, 5x3). Spotkanie z double-double zakończyła wspomniana Khomennchuk (10 punktów oraz 14 zbiórek), która na tle dużo słabszych fizycznie rywalek spisywała się bardzo dobrze.

- Dwa mecze w dwa dni zawsze są trudne, jednak cieszymy się z wygranej nad Slavią. Wiedziałyśmy, że rywalki zagrają lepiej niż w półfinale i to się potwierdziło. Nie chcieliśmy pozwolić aby rywalki dobrze rozpoczęły, co nam się udało. Do przerwy zbudowałyśmy już taką przewagę, która wystarczyła na spokojniejszą grę w kolejnych minutach co dało brązowe medale. Brąz to sukces, jednak wczoraj byłyśmy o krok od wygranej i awansu do finału - powiedziała po meczu Tereza Krakovicova (Peckova).

BLK Slavia Praha - BS DSK Basketball Nymburk KV
68:90 (14:22, 17:28, 20:17, 17:23)

Praha: Burdgess 14, Jindrova 12, Vondrackova 12, Koop 9, Beynon 9, Pohunkova 5, Theiner 4, Bekajsova 3
Nymburk: Reynolds 18, Hoskova 15, Krakovicova 13, Bellock 13, Hunkova 11, Khomenchuk 10 (14zb), Stehlikova 5, Krejzova 3, Delic 2

Świadkami znakomitego spotkania finałowego Pucharu Czech, byli wszyscy zgromadzeni w KVArenie oraz na antenie tvcom.cz Nagłe zwroty akcji oraz momentami dość ostra gra, przełożyła się na zaciętą końcówkę oraz trochę nieoczekiwanego zwycięzcę. Sam początek należał do Hradeckich Lwic, które raz po raz trafiały do kosza i prowadziły (20:11) tuż przed zakończeniem premierowej kwarty. Wszystko zmieniło się na samym początku drugich 10 minut, gdy dwa razy zza linii 6,75 trafiła była zawodniczka Wisły CANPACK w obecnym sezonie Oroszova (21:20). W odpowiedzi trafienia Minarovicovej ponownie zbudowały przewagę Lwic, jednak jeszcze przed przerwą KP ponownie wróciło do gry. Po zmianie stron gra się wyrównała, co tylko gwarantowało emocjonującą końcówkę. W 30 minucie prowadzenie Sokoła wynosiło pięć „oczek” – 49:46, lecz punkty Kopeckiej oraz znakomicie dysponowanej w dniu dzisiejszym Oroszovej dały remis na 69 sekund przed końcową syreną (61:61). W kolejnej akcji dwa rzuty wolne na punkty pewnie zamieniła Minarovicova, lecz ponownie skuteczna w odpowiedzi była Oroszova. W ostatnich sekundach punkty zdobywały już wyłącznie tylko zawodniczki z Hradca Kralove po przewinieniach rywalek, które nie potrafiły już umieścić piłki w koszu.

MVP spotkania wybrana została Pamela Effangova (18 punktów oraz 8 zbiórek), a także 18 „oczek” było dziełem wspomnianej rozgrywającej Sokoła HK Minarovicovej. Po drugiej stronie szalała Oroszova (22 punkty, 4x3), lecz w końcówce zabrakło szczęścia aby ponownie umieścić piłkę w koszu. Słabiej zagrała natomiast liderka KP – Sujanova, która zdobyła tylko 3 punkty (1/11). Oba zespoły oddały po 19 rzutów zza linii 6,75 – trafiając przy tym 5 razy.

Sokol Nilfisk Hradec Králové - KP Brno
68:63 (20:13, 15:17, 14:16, 19:17)

Hradec Králové: Effangova 18, Minarovicova 18, Mareckova 10, Zavalazova 9, Kulichova 4, Vojtikova 4, Matuskova 3, Bura 2
Brno: Oroszova 22 (4x3), Sladkova 10, Gill 10, Kopecka 9, Bartakova 6, Stara 3, Sujanova 3