Energa Basket Liga Kobiet: XXII kolejka - Wisła łatwo ogrywa Ślęzę

Dodano: 09.03.2019, 09:59

W meczu 22. kolejki Artego pokonało po dogrywce gorzowski AZS, który jednak zagrał dużo lepiej niż w poprzednich spotkaniach. W Krakowie Biała Gwiazda nie miała problemów ze Ślęzą Wrocław i pokonała rywalki aż 72:46, natomiast dość duże męczarnie z ostatnim zespołem z Poznania miała Arka Gdynia (78:74). Wygrały również zespoły z Poznania oraz Torunia.

mecz kolejki
20 punktów oraz 12 zbiórek zanotowała Dragana Stankovic w ciągu 45 minut gry z gorzowskim AZS’em. Artego dość dobrze rozpoczęło spotkanie i po 10 minutach prowadziło 24:14. W kolejnych minutach AZS próbował za sprawa dobrze dysponowanej Papovej oraz Juskaite szybko wrócić do gry, jednak wypracowana przewaga dała drużynie z Bydgoszczy prowadzenie po dwóch kwartach – 39:30. Druga połowa niczym szczególnym nie zaskakiwała, aż do 33 minuty – wtedy to przyjezdne zanotowały fragment 12:2 dający… remis po 63. Przez ostatnie 3 minuty i 24 sekundy oba zespoły grały dość nieskutecznie, lecz to AZS wyszedł nawet na prowadzenie 67:65 na 150 sekund przed końcową syreną. Do remisu i jak się okazało dogrywki doprowadziła Szott-Hejmej, a ostatnie dwie minuty upłynęły pod znakiem przewinień oraz strat z obu stron. W dogrywce od samego początku zarysowała się lekka przewaga koszykarek trenera Herkta, jednak kolejne trafienie Papovej zza linii 6,75 na 39 sekund przed końcowa syreną dało punkt straty gości i kolejne emocje. Wszystko jednak zakończyła faulowana Morrison pewnie na punkty zamieniając dwa rzuty wolne, a próba trafienia „na wygraną” Zoll była nieskuteczna.

Liczby meczu:
3 – na 12 z gry (1/7 za 3) miała Ariel Atkins, to kolejny bardzo słaby występ typowanej na gwiazdę sezonu Amerykanki
6 – razy zmieniało się w meczu prowadzenie…
8 – … a tyle razy w meczu notowany był remis
9 – piłek zebrała Julie McBride (Artego)
11 – punktami w czwartej kwarcie prowadziły zawodniczki Artego, jednak AZS wyszedł nawet na prowadzenie w samej końcówce
17 – punktów po stratach gospodyń zdobył AZS (10 Artego)
31 – strat zanotowały oba zespoły

Artego BydgoszczArtego Bydgoszcz - InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp.
81:78 (24:14, 15:16, 17:19, 11:18, 14:11)

Bydgoszcz: Stanković 20, Morrison 14, Hornbuckle 13, Szott-Hejmej 12, Międzik 9, McBride 7, Radocaj 4, Poboży 2
Gorzów Wlkp.: Linskens 18, Papowa 17, Juskaite 16, Atkins 14, Zoll-Norman 8, Stelmach 3, Prezelj 2

***

19 punktów Rodriguez oraz tyle samo „oczek” Russell dało dość ważną wygraną Wisły w kontekście walki o wyższą pozycję przed fazą play-off. Drużyna Wojciecha Eliasza-Radzikowskiego zaprezentowała się zupełnie inaczej niż w pierwszej rundzie, gdzie trenerem był wówczas Krzysztof Szewczyk szczególnie w obronie. Od początku spotkania zarysowała się lekka przewaga Białej Gwiazdy, która po 20 minutach prowadziła (41:31). Znana z dobrej obrony drużyna Arkadiusza Rusina, która dawała ważne wygrane m.in. tydzień temu w Gorzowie Wlkp. tym razem popełniała dość proste błędy co przekładało się na straty kolejnych punktów po przerwie. Kropkę nad „i” postawiła w 35 minucie Rodriguez (65:44), a dodatkowo w samej końcówce punkty zdobywały przeważnie koszykarki z Krakowa. Koszykarki z Dolnego Śląska tylko raz na 16 prób w całym spotkaniu trafiły zza linii 6,75 – lepiej nie było u gospodyń (3/13). Krakowska drużyna znakomicie wykorzystywała także piłki po stratach rywalek, zdobywając aż 16 punktów – przy ZEROWYM koncie gości.

Wisła CP Kraków Wisła CanPack Kraków - 1KS Ślęza Wrocław Ślęza Wrocław
72:46 (28:19, 13:12, 15:11, 16:4)

Kraków: Rodriguez 19, Russell 18 (14zb), Żurowska-Cegielska 12, Conde 8, Araujo 4, Canada 4, Ziętara 2, Jakubiuk 2
Wrocław: Burdick 14 (11zb), Dikeoulakou 7, Udodenko 7, Colson 6, Miletić 6, Kastanek 4, Palenikova 2

***

Grające w całkowicie „polskim” składzie koszykarki beniaminka z Gdańska, przegrały z AZS UMCS 57:86. Już pierwsza połowa pokazała różnice klas jaka dzieli oba zespoły, biorąc pod uwagę braki w obecnym składzie PG. Po 20 minutach gry na tablicy wyników było 47:28 i nic nie wskazywało na to, iż po dłuższej przerwie coś się zmieni. Kolejne minuty to również jeszcze powiększenie przewagi przez przyjezdne, które miały w swoim składzie powracającą po kontuzji Rymarenko (23 punkty) oraz grającą kolejny dobry mecz ligowy Adamowicz (14). Do gry wróciła także po kontuzji Kiesel, jednak nie zagrała nic wielkiego – 16 minut, 2 punkty z rzutów wolnych. W drużynie z Gdańska pod nieobecność Amerykanek najlepsza była Martyna Koc – 20 punktów oraz 9 zbiórek, a 12 „oczek” dodała Karolina Strzelczyk.

Sunreef Yachts Politechnika Gdańska - Pszczółka AZS UMCS Lublin AZS UMCS Lublin
57:86 (18:23, 10:24, 11:25, 18:14)

Gdańsk: Koc 20, Strzelczyk 12, Pyka 6, Śmietańska 6, Haryńska 3, Duszkiewicz 3, Krupa 3, Naczk 2, Ostrowska 2
Lublin: Rymarenko 23, Adamowicz 14, Cebulska 13, Greene 12, Vrancic 8, Poleszak 5, Butulija 4, Mistygacz 3, Kiesel 2, Szajtauer 2

***

Dobra i przede wszystkim skuteczna pierwsza kwarta (24:10) meczu Arki z ostatnim w tabeli ENEA AZS, mogła i powinna wskazywać na dość dużą różnicę klas jaka dzieli oba zespoły. Jednakże już w kolejnych minutach nieporadność szczególnie w obronie Arki była tak wielka, iż AZS praktycznie doprowadził do remisu (32:36). Po zmianie stron drużyna z Pomorza wróciła do dobrej gry i za sprawa Cannon czy też Coffey po 30 minutach prowadziła aż 63:49. Gdy wydawało się, że jest to koniec emocji – ostatnia kwarta przyniosła nieoczekiwany zwrot akcji. Szalone akcje Davis oraz Hillsman punkt po punkcie niwelowały straty, by na 32 sekundy przed końcową syreną przegrywać zaledwie 74:76. Arka skutecznie odpowiedziała punktami Cannon, jednak styl gry szczególnie w ostatniej kwarcie pozostawia wiele do życzenia.

Enea AZS Poznań - Arka GdyniaBasket 90 Gdynia
74:78 (10:24, 22:14, 17:25, 25:15)

Poznań: Davis 28, Hillsman 18, Samburska 13, Niemojewska 7, Parysek-Bochniak 4, Nowicka 2, Parzeńska 2
Gdynia: Cannon 20, Coffey 20, Makurat 10, Greinacher 7, Podgórna 6, Jurcenkova 6, Rembiszewska 4, Baltkojiene 3, Balintova 2

***

Energa Toruń - PGE MKK Siedlce
121:63 (25:13, 36:18, 30:18, 30:14)

Toruń: Stankiewicz 19, Begić 16, Kunek 15, Harris 15, Brezinova 13, Trzeciak 12, Svaryte 12, Tłumak 8, Schmidt 6, Skobel 4, Diawakana 1
Siedlce: Mołłowa 20, Omerbasić 15, Lapszynski 11, Ikstena 8, Urbaniak 7, Bacik 2

CCC PolkowiceCCC Polkowice - TS Ostrovia Ostrów Wielkopolski
95:47  (34:19, 26:5, 21:11, 14:12)

Polkowice: Gajda 21, Puss 17, Owczarzak 12, Kaczmarczyk 10, Hayes 9, Kaltssidou 9, Leedham 8, Tyszkiewicz 5, Fagbenle 4
Ostrów Wlkp.: Wajler 16, Ossowska 14, Jackowska 6, Podkańska 4, Nowicka 3, Joks 2, Jaworska 2

7 Wisła CanPack Kraków 32 19 13 - 6 7 - 1 6 - 5 1481 - 1261 +220
8 Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 31 21 10 - 11 6 - 5 4 - 6 1508 - 1492 +16
9 Widzew Łódź 26 20 6 - 14 3 - 7 3 - 7 1383 - 1613 -230
10 PGE MKK Siedlce 24 19 5 - 14 2 - 8 3 - 6 1367 - 1624 -257
11 Sunreef Yachts Politechnika Gdańska (b)
24 20 4 - 16 2 - 8 2 - 8 1333 - 1613 -280
12 TS Ostrovia Ostrów Wlkp. 23 21 2 - 19 1 - 9 1 - 10 1187 - 1795 -608
13 Enea AZS Poznań 21 20 1 - 19 1 - 9 0 - 10 1333 - 1731 -398