Euroliga 2018/2019: ZVVZ USK Praha w Final Four, CCC odpada (skróty)

Dodano: 08.03.2019, 21:48

ZVVZ USK Praga po raz drugi pokonała wielkie Fenerbahce i tym samym awansowała do Final Four Euroligi. Również po raz drugi wygrał UMMC Jekaterynburg z TTT Ryga i również zameldował się w turnieju finałowym. W Polkowicach CCC blisko było sprawienia niespodzianki i przedłużenia serii, lecz ostatecznie uległo 77:81. Ostatnim zespołem jaki awansował do turnieju finałowego jest Sopron Basket, który wygrał także 2-0 serię z Bourges Basket. TAK BYŁO W PIERWSZYCH MECZACH | TRANSMISJA TV

Znakomity kolejny mecz przeciwko wielkiemu Fenerbahce, tym razem w Stambule dał wygraną oraz awans ZVVZ USK Praha do Final Four Euroligi. Już sam początek spotkania pokazał, iż gospodynie mogą po raz kolejny w tym sezonie mieć problem ze skuteczną grą. Mocny skład oraz ogromny budżet tym razem nic nie dał, gdyż to mistrz Czech z każda kolejną minuta udowadniał kto jest lepiej zorganizowany na parkiecie. Pierwsze 10 minut USK wygrała (27:12), co w głównej mierze zadecydowało o dalszym przebiegu spotkania. Kolejne minuty to konsekwentna gra zespołu trenerki Hejkovej, czego nie można powiedzieć o drużynie ze Stambułu i poczynaniach zawodniczek Valerie Garnier. Na dłuższa przerwę przyjezdne schodziły mając handicap w postaci 13 „oczek” – (48:35), a po powrocie bardzo dobra gra Ayayi oraz Thomas jeszcze go powiększyła – (68:48). W ostatnich minutach nic ciekawe się już nie wydarzyło, gdyż wydarzyć się nie mogło z taką grą gospodyń. Drużyna z Turcji na potęgę pudłowała zza linii 6,75 3/22, a bardzo słabo zagrały liderki Hartley (2/9), Zandalasini (1/8), Plum (5/13). Po drugiej stronie 25 „oczek” oraz 5 zbiórek uzbierała Valeriane Ayayi, a Alyssa Thomas dorzuciła 13 punktów, 10 zbiórek oraz 8 asyst. Na wyróżnienie zasługuje również Isabelle Harrison – 9 punktów oraz 9 zbiórek.

Fenerbahce Stambuł - ZVVZ USK Praga
65:77 (12:27, 23:21, 13:20, 17:9)
stan rywalizacji: 0-2 awans: ZVVZ USK Praga

Stambuł: Plum 17, Verameyenka 15, Stokes 10 (12zb), Cora 9, Demirmen 5, Hartley 5, Vaughn 2, Zandalasini 2
Praga: Ayayi 25, Thomas 13 (10zb), Kar. Elhotova 11, Oblak 9, Harrison 9, Hanusova 6, Rezan 4

***

TTT Ryga jako beniaminek Euroligi w tym sezonie i tak zagrała bardzo dobrze, a porażka w walce o Final Four z potężnym UMMC Jekaterynburg ujmy nie przynosi. Drugie spotkanie również od samego początku toczyło się tak jak chciały tego koszykarki z rosyjskiego zespołu, gdzie najskuteczniejsza była tym razem Meesseman (27 punktów oraz 6 zbiórek). Aż 16 zbiórek zanotowała Torrens, dodając do tego cztery „oczka”. TTT w całym spotkaniu trafił 10 razy zza linii 6,75 przy 2/16 UMMC, co pozwoliło trzymać jako taki dystans do głównego pretendenta do zwycięstwa kobiecej „LIGI MISTRZYŃ”.

TTT Ryga - UMMC Jekaterynburg
55:77 (9:20, 19:23, 19:20, 8:14)
stan rywalizacji: 0-2 awans: UMMC Jekaterynburg

Ryga: Basko 13, Pulvere 11, Vitola 8, Peddy 7, Kulite 5, Slaughter 5, Pilabere 3, Kreslina 3
Jekaterynburg: Meesseman 27, Griner 19, McBride 11, Vandersloot 9, Torrens 4 (16zb), Vadeeva 3, Baric 2, Beglova 2

***

Polkowiczanki nie miały nic do stracenia i już w pierwszych minutach objęły dość znaczne prowadzenie nad Dynamem – (18:6) w 10 minucie gry. W drugiej kwarcie skuteczna gra Stewart, Petrovic oraz Prince powoli zmniejszała straty zespołu z Kurska, jednak w odpowiedzi również skuteczne było CCC. Tym sposobem po 20 minutach w dalszym ciągu na prowadzeniu był mistrz Polski (39:33). Po 100 sekundach gry w drugiej połowie trafienie MVP ligi WNBA z poprzedniego sezonu – Stewart dało wyczekiwany przez Lucasa Mondelo remis po 41. Kolejne punkty tejże zawodniczki dały również prowadzenie (50:44), lecz gospodynie potrafiły ponownie skutecznie odpowiedzieć (60:56). O wszystkim miała więc zadecydować ostatnia kwarta, gdzie aż do 37 minuty minimalnie lepsze były „Pomarańczowe” (70:69). Od tego momentu dały o sobie znać Howard (15 punktów w drugiej połowie) oraz Prince i na 80 sekund przed końcowa syreną wynik brzmiał (75:71). Złożyło się na to również dość dużo błędów CCC, które próbowała ratować jeszcze Fagbenle szalonym rzutem zza linii 6,75 (74:75). Odpowiedzią rywalek były celne rzuty wolne Prince (18 punktów, 8/8 z linii rzutów wolnych), na co CCC również znalazło receptę – trafienia za trzy Thomas (77:79). Ostatnie sekundy to ponowne celne rzuty Prince dające wygraną i awans. W drużynie CCC 76 z 77 punktów zdobyły zawodniczki zagraniczne – jedno „oczko” rzuciła Weronika Gajda.

CCC Polkowce - Dynamo Kursk
77:81 (18:6, 21:27, 21:23, 17:25)
stan rywalizacji: 0-2 awans: Dynamo Kursk

Polkowice: Thomas 24, Fagbenle 23 Hayes 19, Leedham 6, Kaltsidou 4, Gajda 1
Kursk: Stewart 28, Prince 18, Howard 17, Petrovic 15, Hoolingsworth 2, Cruz 1

***

Roberto Íñiguez również w tym sezonie w Sopronie stworzył prawdziwy ZESPÓŁ, który dał drugi z rzędu awans do Final Four. Wicemistrz Euroligi z poprzedniego sezonu po profesorsku rozegrał spotkanie w Bourges i pokonał mistrza Francji (74:64). Zdobywca Pucharu Wegier od początku spotkania miał minimalną przewagę nad rywalem i prowadził po dwóch kwartach (34:29). Kolejne minuty przyniosły nawet 11-punktową przewagę, jednak rywalki za sprawą Raincock-Ekunwe oraz Johannes skutecznie niwelowały straty. Jednak Sopron kropkę nad „i” postawił w 37 minucie, gdy zza linii 6,75 trafiła Crvendakic (68:57). Na to już grające w dniu dzisiejszym trochę ospale koszykarki Bourges nie umiały znaleźć odpowiedzi. Tina Jovanovic zakończyła mecz z double-double (18 punktów oraz 10 zbiórek), podobnie uczyniła Aleksandra Crvendakic (16 punktów oraz 11 zbiórek).

Bourges Basket - Sopron Basket
64:74 (18:19, 11:15, 16:17, 19:23)
stan rywalizacji: 0-2 awans: Sopron Basket

Bourges: Ouvina 12, Johannes 11, Plouffe 10, Raincock-Ekunwe 10, Chartereau 9, Michel 7, Rupert 2, Sharp 2, Godin 1
Sopron: Jovanovic 18 (10zb), Crvendakic 16 (11zb), Dupree 13, Turner 8, Zahui 8, Fegyverneky 6, Casas 5

***

Turniej Final Four odbędzie się od 12 do 14 kwietnia br. w węgierskim Sopronie. W ubiegłym roku, również w Sopronie najlepsze okazały się koszykarki UMMC Jekaterynburg.

UMMC Jekaterynburg - Sopron Basket (sobota, godz. 17:00)
Dynamo Kursk - ZVVZ USK Praha (sobota, godz. 20:00)

mecz o 3. miejsce (niedziela, godz. 17:30)
finał (niedziela, godz. 20:30)