Puchar Węgier 2019: Sopron Basket wygrywa z KSC Szekszard!

Dodano: 28.02.2019, 20:20

Sopron Basket zrewanżował się za zeszłoroczną porażkę w finale Pucharu Węgier i pokonał KSC Szekszard 81:72. "Swoje" zagrały liderki, jednak oszczedzane były przed wtorkowym spotkaniem z Bourges Basket o awans do Final Four Euroligi. W meczu o brązowy medal DVTK Miskolc wygrał z ZTE NKK, a  22 punkty oraz 16 asyst uzbierała reprezentantka Węgier w koszykówce 3x3 -  Dora Medgyessy.

Dość słaba postawa koszykarek z Zalaegerszeg w drugiej kwarcie (8:20), dała znaczne prowadzenie rywalek po 20 minutach gry (41:29). Jednak po zmianie stron doświadczenie weteranki z Grecji – Maltsi (13 punktów) oraz dobra gra pod koszem znanej z gry w Ślęzie Wrocław Boonstry (20 punktów oraz 8 zbiórek), dała powolne odrobienie strat. Przed ostatnią kwartą oba zespoły dzieliły tylko trzy „oczka”, co nie stanowiło zbyt wielkiego problemu dla zespołu ZTE NOI. Seria 11:0 na początku czwartek kwarty dała prowadzenie, którego już nie sposób było stracić. Oprócz wspomnianej Maltsi i Boonstry, w zespole występuje także Dora Horti (17 punktów, 6 zbiórek).

ZTE NOI Kosarlabda Klub - Elte Beac Ujbuda
76:63 (21:21, 8:20, 21:12, 26:10)

Zalaegerszeg: Boonstra 20, Horti 17, Maltsi 13, Koizar 12, Szalay 6, Kovacs 5, Pusztai 2, Parker 1
Ujbuda: Lakloth 18, Szabo 13, Kostowicz 10, Mandic 5, Dul 5, Suppan 4, Kovacs 4, Beckley 2, Gyorgy 2

***

Problemów z wygraną nie miał wicemistrz Węgier z Szekszardu, który już po 10 minutach prowadził (28:7). Do przerwy już spokojna gra KSC powiększyła prowadzenie o kolejne trzy „oczka” i wynosiła – 24 punkty (46:22). Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie, a więcej czasu na odpoczynek dostały pierwszoplanowe postacie uczestnika EuroCup. Po 13 punktów dla Atomeromu rzuciły Dojkic oraz Bishop, jednak najwięcej uzbierała Eldebrink – 15.

NKE-FCSM Csata - Atomeromu KSC Szekszard
54:84 (7:28, 15:18, 11:22, 21:16)

Budapeszt: Horvath 13, Lelik 12, Barnai 9, Lang 7, Jovanovic 5, Angyal 4, Nagy 2, Solymosi 2
Szekszard: Eldebrink 15, Bishop 13, Dojkic 13, Mccall 10, Theodorean 9, Gereben 8, Balint 7, Mansare 4, A. Studer 3, Z. Studer 2

***

W najbardziej emocjonująco zapowiadającym się spotkaniu pierwszego dnia gospodynie zmierzyły się z mocnym mistrzem Węgier z Sopronu. Pierwsze 20 minut stało pod znakiem zaciętej gry kosz za kosz, co przełożyło się na wynik – (27:29). Po zmianie stron stroną przeważającą były koszykarki z Sopronu, które wygrały trzecia kwartę (26:16). W ostatniej kwarcie wyniku trzeba było tylko pilnować, co udało się znakomicie przy w dalszym ciągu dobrej grze zmienniczek. Liderką była mierząca 208 cm Bernadett Hatar (15 punktów oraz 10 zbiórek), a po 12 dodały Debóra Dubei oraz Yvonne Turner. W zespole z Gyor Jacqueta Gray rzuciła 19 „oczek”, natomiast Artemis Spanou dodała 15.

UNI Gyor - Sopron Basket
55:69 (17:17, 10:12, 16:26, 12:14)

Gyor: Gray 19, Spanou 15, Raksanyi 8, Krnjic 6, Brown 3, Varga 2, Mandic 2
Sopron: Hatar 16 (10zb), Dubei 12, Turner 12, Jovanovic 10, Fegyverneky 9, Dupree 4, Weninger 4, Zahui 2

***

Ostatnie spotkanie ćwierćfinałowe przyniosło dość dużo emocji, a o wszystkim rozstrzygnęła ostatnia kwarta. Przez pierwsze 20 minut żadna ze stron nie potrafiła wypracować znaczącej przewagi, jednak do szatni z 5-punktową przewagą schodziły koszykarki z Miszkolca. Po zmianie stron dobra gra Imovbioh oraz Brewer nie tylko pozwoliła odrobić straty, lecz również wyjść na prowadzenie (66:63). Gdy wydawało się, że również ostatnie 10 minut będzie zacięte, to od stanu (66:65) punkty zdobywały przeważnie koszykarki z Miszkolca i w 35 minucie prowadziły już (80:70). Ogromna w tym zasługa Walker (20 punktów) oraz Putniny (17). Na parkiecie w zespole z Peczu można było zobaczyć m.in. Julie Vanloo z kadry Belgii czy też liderkę strzelczyń PLKK z 2015 roku Alyssie Brewer znaną z gry w gorzowskim AZS’ie.

PEAC PECS - DVTK Miskolc
78:87 (16:20, 23:24, 27:19, 12:24)

Pesc: Imovbioh 21 (11zb), Brewer 21, Simon 19, Vanloo 6, Tetemondova 5, Games 4, Rujak 2
Miskolc: Walker 20, Putnina 17, Makango 16, Skoroc 15, Szusc 6, Medgyessy 6, Kanyasi 5, Zele 2

półfinały
Bardzo dobra gra Maltsi (27 punktów) to za mało aby myśleć o wygranej nad uczestnikiem EuroCup z Szekszardu. Mimo dość dużej różnicy jaka dzieli oba zespoły, lepiej spotkanie rozpoczęły koszykarki ZTE NOI (23:20). Jednak już w kolejnych minutach do głosu doszły rywalki, które w ostatnich 180 sekundach pierwszej połowy wypracowały sobie 7-punktowe prowadzenie (43:36). Po zmianie stron przewaga momentami sięgała już 13 „oczek”, jednak skuteczne odpowiedzi rywalek przed rozpoczęciem ostatniej kwarty przewagę trochę zniwelowały.  Ponownie liderką KSC była Eldebrink (18 punktów, w tym 5x3).

ZTE NKK - KSC Szekszard
64:74 (23:20, 13:23, 19:21, 9:10)

Zalaegerszeg: Maltsi 27, Horti 10, Parker 9, Koizar 7, Boonstra 5, Pusztai 4, Hegedus 2
Szekszard: Eldebrink 18, Mccall 17, Bishop 16, Dojkic 8, Theodorean 5, Gereben 4, A. Studer 3

W drugim spotkaniu niespodzianki nie było i ze zwycięstwa mogły cieszyć się koszykarki z Sopronu. Wicemistrz Euroligi swoją przewagę udowodnił jednak dopiero w drugich 20 minutach, gdzie najpierw wypracował bezpieczną przewagę (49:34 po 30 minutach), a następnie kontrolował dalszy przebieg meczu. W przeciwieństwie do wczorajszego spotkania, dużo więcej pograły liderki (Zahui, Dupree czy też Crvendakic). Faworytki znaczną przewagę uzyskały również pod tablicami (49 -33), co było kluczem do zwycięstwa.

Sopron Basket - DVTK Miskolc
72:51 (18:19, 12:8, 19:7, 23:17)

Sopron: Dupree 14, Turney 12, Zahui 10, Crvendakic 10, Jovanovic 8, Dubei 5, Fegyverneky 5, Honti 4, Hatar 4
Miskolc: Makango 13 (10zb), Skoric 13, Walker 8, Medgyessy 7, Kiss 6, Szucs 2, Putnina 2

mecz o 3. miejsce
Wygrana przez koszykarki z Miszkolca druga połowa różnica 13 „oczek”, dała brązowy medal w tegorocznym Pucharze Węgier. Od pierwszego gwizdka przewagę miał DVTK, który po 10 minutach prowadził (20:12). Dobrze zagrała w dniu dzisiejszym całą drużyna, która rzucała za dwa punkty na poziomie 58% przy zaledwie 31% rywalek. Liderką była reprezentantka Węgier w koszykówce 3x3 – Dora Medgyessy (22 punkty oraz 16 asyst), po drugiej stronie 13 „oczek” rzuciła Hegendus. Trochę słabiej zagrała tym razem Maltsi, która zakończyła spotkanie z dorobkiem 12 punktów (3/8 z gry).

ZTE NKK - DVTK Miskolc
79:59 (20:12, 18:19, 23:13, 18:15)

Miskolc: Medgyessy 22 (16as), Walker 14, Mokango 13, Putnina 6, Skoric 6, Kiss 5, Szabo 5, Kanyasi 4, Szucs 2, Zele 2
Zalaegerszeg: Hegedus 13, Maltsi 12, Pusztai 11, Horti 9, boonstra 7, Koizar 3, Parker 2, Benke 2

finał
Finałowe spotkanie było zarazem rewanżem za poprzedni rok, gdzie górą były koszykarki z Szekszardu (66:64). Tym razem Sopron przewagę wystarczającą do zwycięstwa zbudował już w pierwszej połowie, po której to prowadził (39:28). Jeszcze lepiej było po zmianie stron, gdzie momentami zagubione wicemistrzynie kraju nie potrafiły skonstruować składnej akcji i ich strata po 30 minutach jeszcze bardziej wzrosła (39:57). Drużyna trenera Roberto Íñiguez we wtorek rozpocznie ważny bój o Final Four Euroligi, co było widać także na parkiecie. W kolejnym meczu oszczędzane były liderki, lecz nie przeszkodziło to w wygranej. KSC w ostatniej kwarcie miał jeszcze szansę aby zagrozić rywalowi (33:24), jednak skuteczność była również po stronie rywalek. 20 punktów dla zwyciężczyń zdobyła Turner, a 17 dodała Fegyverneky (11 z rzutów wolnych). Co ciekawe drużyna z Sopronu w całym meczu oddała zaledwie 6 rzutów zza linii 6,75 i trafiła tylko raz (rywalki na 25 prób trafiły 7). Dla KSC 19 „oczek” rzuciła Mccall, a 15 dodała Bishop.