Energa Basket Liga Kobiet: XVIII kolejka - mecz kolejki dla Arki, porażka Ślęzy po dogrywce w Lublinie

Dodano: 09.02.2019, 21:51

W Gdyni osłabiona Arka bardzo dobrze zagrała drugie 20 minut odrabiając 9-punktową stratę i ostatecznie wygrała 76:71. Liderką tradycyjnie była Emma Cannon, która zakończyła spotkanie z double-double. W Lublinie po dogrywce Ślęza przegrała z gospodyniami, tracąc 12 punktów przewagi w ostatniej kwarcie.  Portal KoszykowkaKobiet.pl - oficjalny partner Energa Basket Ligi Kobiet. Transmisja TV

mecz kolejki
Emma Cannon (21 punktów oraz 11 zbiórek) oraz Anna Makurat (17 punktów, 8 zbiórek oraz 4 asysty) poprowadziła w drugiej połowie Arkę Gdynia do ważnego zwycięstwa nad krakowską Wisłą CANPACK. Drużyna z Grodu Kraka jednak dużo lepiej rozpoczęła spotkanie i z każdą kolejną minutą grając skutecznie oraz dobrze w obronie powiększała swoje prowadzenie. Po 20 minutach na tablicy wyników było (38:29) i zupełnie bezradne gospodynie nie miały pomysłu na grę. W zespole trenera Vetry bardzo widać było stratę Bec Allen oraz brak powracającej do zdrowia Pauliny Misiek. Po zmianie stron z dużo większą „werwą” w mecz weszły gospodynie, które punkt po punkcie odrabiały straty. Gdy dwa razy z rzędu zza linii 6,75 trafiła Cannon oraz Makurat - to w 30 minucie oba zespoły dzielił tylko punkt (55:56). Ostatnia kwarta ponownie lepiej rozpoczęła się dla Arki, która wyszła na prowadzenie (61:60). W odpowiedzi momentami szalona gra Canady oraz Conde ratowała  i dawała punkty dla Wisły – (71:70) na 62 sekundy przed końcową syreną. Na 36 sekund przed zakończeniem piłkę w swoich rękach miała Balintowa, a zegar miał za chwilę „wybić” błąd 24 sekund – rozgrywająca ze Słowacji szalonym rzutem trafiła za trzy punkty. Jak się okazało było to decydujące trafienie w meczu, gdyż rywalki mając co prawda szansę na minimum dogrywkę – tego nie wykorzystały.

Liczby meczu:
6 – trafień za dwa punkty zanotowała Jordin Canada, jednak na aż 17 prób
9 – punktów z 17 Anna Makurat zdobyła z linii rzutów wolnych
10 – tyle punktów z 21 zdobyła w dniu dzisiejszym Emma Cannon z linii rzutów wolnych
19 – tyle zawodniczek było z obu drużyn zdolnych do gry i wszystkie weszły na parkiet
19 – rzutów więcej oddały w całym meczu koszykarki Wisły (57 – 38)
24 – tyle prób zza linii 6,75 miały gospodynie, rywalki „tylko” 14
44 – piłki zebrały zawodniczki z Krakowa, Arka o 6 mniej

Basket 90 GdyniaArka Gdynia - Wisła CanPack Kraków Wisła CP Kraków
76:71 (11:19, 18:19, 26:20, 21:13)

Gdynia: Cannon 21 (11zb), Makurat 17, Balintova 12, Podgórna 8, Greinacher 6, Stelmach 6, Jurcenkova 4, Baltkojiene 2
Kraków: Rodriguez 15, Canada 12, Araujo 11, Conde 10, Russell 9, Żurowska-Cegielska 7, Aleksandravicius 4, Ziętara 3

***

TS Ostrovia Ostrów WielkopolskiTS Ostrovia Ostrów Wielkopolski - Widzew Łódź Widzew Łódź
58:77 (14:13, 11:19, 15:25, 18:20)

Ostrów Wlkp.: Podkańska 14, Motyl 11, Jackowska 10, Bilotserkviska 8, Wajler 6, Ossowska 5, Jaworska 4
Łódź: Wilson 23, Ajemba 16, Perisa 13, Pawlak 9, Gertchen 9, Drop 3, Bandoch 2, Paździerska 2

***

Bez swoich liderek (Harris oraz Bellock) PGE MKK Siedlce nie miało nawet najmniejszych szans aby nawiązać walkę z zespołem z Gorzowa Wlkp. Przez pełne 40 minut drużyna trenera Maciejewskiego nadawało ton rywalizacji, z czego skorzystały również rezerwowe. Czas w Siedlcach został rozdzielony po równo na całą „10”, a liderką w dniu dzisiejszym była Ariel Atkins (25 minut, 21 punktów, 5 zbiórek oraz 4 asysty).  Więcej odpocząć mogła Sharnee Zoll, która często „dobija” do pełnych 40 minut (tym razem 28 minut, 10 punktów oraz 10 asyst). Po drugiej stronie 19 „oczek” rzuciła Marta Urbaniak (5x3), a 16 - Samra Omerbaśić.

PGE MKK Siedlce - InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp.
69:97 (16:19, 17:32, 18:25, 18:21)

Siedlce: Urbaniak 19, Omerbasić 16, Ikstene 12, Mołłowa 11, Lapszynski 6 (11zb), Bacik 5
Gorzów Wlkp.: Atkins 21, Juskaite 15, Prezelj 14, Fikiel 13, Zoll-Norman 10 (10as), Linskens 9, Rytsikowa 6, Dźwigalska 5, Papova 4
***

AZS Lublin po 20 minutach gry prowadził ze Ślęzą (34:33), jednak już po zmianie stron seria 9:0 oraz dobra gra Dikeoulakou i Kastanek szybko wyprowadziła zespół z Dolnego Śląska na wydawało by się bezpieczne prowadzenie. Jeszcze lepiej było w kolejnych minutach, gdzie po celnym rzucie Burdick było już (58:44) i chyba nikt na ławce przyjezdnych nie myślał, iż to spotkanie może zakończyć się porażką. A jednak… 12 punktów Kiesel oraz 11 Rymarenko dały udany finisz, finisz do którego doprowadziła Ukrainka trafiając na 38 sekund przed zakończeniem za trzy punkty (73:75), a następnie Amerykanka dorzucając do swojego dorobku pięć „oczek” – w tym trzy z linii rzutów wolnych na 3 sekundy przed końcową syreną po przewinieniu Szybały.

W dogrywce ponownie skuteczniejsza była „Pszczółka” oraz Kiesel, której ostatnie sześć punktów dało wygraną. Łącznie Amerykanka zdobyła 23 „oczka”, jednak na… fatalnej skuteczności z gry – 7/26 (26%) dokładając do tego 10 asyst. Kateryna Rymarenko zakończyła mecz z dorobkiem 26 punktów (6x3), a 13 dodała Dajana Butulija. Po drugiej stronie fatalnie grającą w ataku Ślęzę (37%) ciągnęła Elina Dikeoulakou (18 punktów) oraz Marissa Kastanek (16).

AZS UMCS Lublin Pszczółka AZS UMCS Lublin - 1KS Ślęza Wrocław Ślęza Wrocław
88:82 OT (17:13, 17:20, 18:29, 25:15, 11:5)

Lublin: Rymarenko 26, Kiesel 23 (10as), Butulija 13, Greene 11 (11zb), Mistygacz 5, Szajtauer 4, Cebulska 4, Poleszak 2
Wrocław: Dikeoulakou 18, Kastanek 16, Udodenko 14 (10zb), Palenikova 13, Marciniak 8, Burdick 8, Szybała 3, Colson 2

***

Sunreef Yachts Politechnika Gdańska - CCC PolkowiceCCC Polkowice
68:89 (8:25, 16:23, 19:25, 25:16)

Gdańsk: Pyka 14, Clarke 12, Conwright 11, Holopainen 7, Duszkiewicz 6, Haryńska 6, Szymańska 4, Strzelczyk 4, Bujniak 2, Ostrowska 2
Polkowice: Kizer 18, Kaczmarczyk 17, Fagbelnle 14 (11zb), Gajda 12, Kaltsidou 9, Thomas 7, Tyszkiewicz 7, Puss 3, Owczarzak 2

***

Energa Toruń - Enea AZS Poznań
90:51 (29:11, 19:13, 26:7, 16:20)

Toruń: Svaryte 18, Stankiewicz 16, Schmidt 16, Tłumak 10, Trzeciak 8, Skobel 8, Begić 6, Brezinova 4, Diawakana 4
Poznań: Hillsman 18 (11zb), Parysek-Bochniak 10, Davis 9, Samburska 5, Niemojewska 4, Nowicka 3, Parzeńska 2

7 Wisła CanPack Kraków 24 15 9 - 6 4 - 1 5 - 5 1151 - 1015 +136
8 Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 23 16 7 - 9 5 - 4 2 - 5 1138 - 1136 +2
9 PGE MKK Siedlce 21 16 5 - 11 2 - 7 3 - 4 1193 - 1319 -126
10 Widzew Łódź 21 16 5 - 11 2 - 6 3 - 5 1113 - 1277 -164
11 Sunreef Yachts Politechnika Gdańska (b)
18 16 2 - 14 2 - 7 0 - 7 1040 - 1264 -224
12 TS Ostrovia Ostrów Wlkp. 18 16 2 - 14 1 - 7 1 - 7 917 - 1338 -421
13 Enea AZS Poznań 16 15 1 - 14 1 - 6 0 - 8 978 - 1325 -347