EuroCup 2018/2019: Artego znokautowane, gorzowski AZS przegrywa po raz drugi i odpada, Wisła gra dalej

Dodano: 30.01.2019, 20:01

Artego Bydgoszcz po fatalnym meczu w Szekszardzie (60:86), odpadło z dalszej rywalizacji w EuroCup. Odpada również gorzowski AZS, który po raz drugi przegrywa z ASVEL Lyon. Honor polskich drużyn z tegorocznym EuroCup ratuje krakowska Wisła CANPACK, która pokonuje Nantes Reze i w kolejnej rundzie zmierzy się z Çukurova Basketbol z Turcji.  Tak było w pierwszych meczach

Mało kiedy 17-punktowa zaliczka z pierwszego spotkania nie wystarcza aby awansować do kolejnej rundy. Tym razem tak niestety było, mimo dobrego początku meczu przez koszykarki z Bydgoszczy (6:0). W kolejnych jednak minutach coraz bardziej do głosu dochodziły gospodynie, które nie mając nic do stracenia raz po raz punktowały rywalki. Po 20 minutach sprawa awansu była otwarta – 39:28. W trzeciej kwarcie po kolejnych punktach Eldebrink oraz Gereben, grunt pod Artego zaczął się coraz bardziej kruszyć (46:62). Gdy wydawało się, że w ostatniej kwarcie wicemistrz Polski jednak przechyli szalę zwycięstwa na swoją korzyść – to gospodynie najpierw sprowadziły rywala na kolana, a następnie za pomocą wspomnianej weteranki Fridy Eldebrink (23 punkty, 5x3 oraz 9 asyst) znokautowały.  Abby Bishop do dorobku KSC dorzuciła 17 „oczek”, a 15 dodała Livia Gereben. W drużynie z Bydgoszczy ogromna ilość strat to jedno, jednak kolejny raz zawiodła także skuteczność. Najwięcej punktów w dniu dzisiejszym uzbierała Ziomara Morrison – 19, jednak w ostatniej kwarcie z powodu przekroczenia limitu przewinień musiała opuścić parkiet. Po raz kolejny "gorąca" hala w Szekszardzie pokazała, iż kto tutaj przyjeżdża to nie ma łatwo.

KSC Szekszard - Artego Bydgoszcz
86:60 (15:10, 24:18, 23:18, 24:14)
(146 - 137)
awans: KSC Szekszard

Szekszard: Eldebrink 23 (5x3), Bishop 17, Gereben 15, Dojkic 12, Balint 9, A. Studer 8, Mansare 2
Bydgoszcz: Morrison 19, Międzik 12, Szott-Hejmej 9, Stankovic 8, Hornbuckle 5, Radocaj 5, McBride 2

W rewanżu z silnym w tym sezonie ASVEL Lyon niespodzianki nie było i podobnie jak w pierwszym meczu, również w rewanżu góra była drużyna z Francji. Jedynie w drugiej kwarcie, przy stanie (31:22) AZS mógł poczuć się na siłach aby spróbować powalczyć o awans. Jednakże kolejne minuty, a w szczególności gra po zmianie stron pozostawiała wiele do życzenia. Od stanu 49:49 przyjezdne zdobyły kolejne 10 „oczek” i spokojnie dociągnęły pozytywny dla nich wynik do końca trzeciej kwarty (59:53). W ostatniej kwarcie gorzowski AZS nie miał już jednak pomysłu aby zagrozić rywalowi i ostatecznie uległ 67:81, a w dwumeczu aż 171:149. Słabo zagrała Ariel Atkins (8 punktów, 3/9) czy tez Maryia Papova (9 punktów, 4/9).

InvestInTheWest Gorzów Wlkp. - ASVEL Lyon
67:81 (20:20, 17:16, 16:23, 14:22)
(149 - 171)

awans: ASVEL Lyon

Gorzów Wlkp.: Zoll 16, Juskaite 13, Papova 9, Linskens 9, Atkins 8, Fikiel 6, Rytsikawa 5, Prezelj 1
Lyon: Dos Santos 16 (16zb), Plouffe 15, Badiane 12, Clark 11, Tanqueray 11, Allemand 6, Salagnac 4, Chery 4, Sacko 2

***

Biała Gwiazda z 20-punktową przewagą rozpoczęła rewanżowe spotkanie z Nantes Reze. Początek spotkania minimalnie lepiej rozpoczęły gospodynie, które jednak jeszcze przed dłuższą przerwą wypracowaną przewagę straciły i remisowały po 30. Po zmianie stron dobra i skuteczna gra Araujo i Russell dała 9-punktowe prowadzenie, jednak samo spotkanie nie było porywające. Ostatecznie Wisła wygrała (64:56) i pewnie awansowała do 1/8 EuroCup, gdzie w kolejnej rundzie zmierzy się z Çukurova Basketbol z Kelsey Bone, Kim Mestdagh, Astou Ndour czy też Aliną Iagupową. Warto jeszcze zaznaczyć, iż w Krakowie w składzie zespołu z Francji zabrakło liderki Briany Day.

Wisła CANPACK Kraków - Nantes Reze
64:56 (16:13, 14:17, 22:13, 12:13)
(151 - 123)

awans: Wisła CANPACK Kraków

Kraków: Russell 14, Żurowska-Cegielska 12, Araujo 10, Canada 7, Aleksandravicius 5, Jakubiuk 4, Mujovic 4, Rodriguez 3, Conde 3, Ziętara 2
Reze: Wallece 17, Stejskalova 14, Djaldi-Tabdi 9, Lenglet 7, Suarez 5, Michaud 2, Fotana 2

pozostałe mecze:
73:65, 83:80 (156 - 145) Çukurova Basketbol - Besiktas awans: Cukurova
69:71, 73:63 (142 - 134) Uni Girona - MBA Moskwa awans: Uni Girona
76:77, 65:69 (141 - 146) DVTK Miskolc - Galatasaray awans: Galatasaray
64:83, 83:60 (147 - 143) BLMA - Reyer Venezia awans: BLMA
65:68, 62:48 (127 - 116) Tarbes - MBK Ruzomberok awans: Tarbes

Wisła CANPACK Kraków w kolejne rundzie zagra z Çukurova Basketbol. Pierwszy mecz w Krakowie 14 lutego, rewanż 21 w Turcji.

13.02 18:00 KSC Szekszard - Spar Citylift Girona
13.02 18:00 Galatasaray - BLMA
14.02 18:30 Wisła CANPACK - Cukurova
13.02 20:00 ASVEL Lyon - Tarbes