Mistrzostwa Polski U22: Znamy jest skład turnieju finałowego

Dodano: 25.01.2019, 15:45

Enea AZS Poznań, Wisła CanPack AZS Politechnika Kraków, Szkoła Gortata Politechnika Gdańska, UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki, MUKS Poznań, Enea AZS AJP Gorzów Wlkp., KS JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec  oraz AZS Uniwersytet Warszawski zagrają w turnieju finałowym mistrzostw Polski U22. Turniej odbędzie się od 13 do 17 lutego w Gdańsku. Z mistrzostwami Polski U22 jesteśmy również na Twitterze

Grupa I - Jelenia Góra
23:8 – wygrała pierwszą kwartę drużyna z Krakowa i tym samym w kolejnych minutach miała za zadanie pilnowania dobrego rezultatu. Pomagały w tym rywalki, które w każdym elemencie koszykarskiego rzemiosła wyraźnie były gorsze. Klaudia Niedźwiedzka rzuciła 13 punktów i była najskuteczniejszą zawodniczką swojej drużyny, jednak zagrała na dość słabej – 38% skuteczności (5/13). Nie lepiej było z cała drużyną z Małopolski, która zanotowała 37%.

***

Nic do powiedzenia nie miały zawodniczki z Krakowa w starciu z mocnym AZS’em Poznań. Już pierwsze 20 minut pokazało, kto w tym meczu będzie rozdawać karty (39:26). Po zmianie stron typowany do podium poznański AZS dosłownie „rozbił” rywalki aż 21:4. Cała drużyna pod wodzą Wojciecha Downara – Zapolskiego zagrała bardzo słabo w ataku (24% przy 48% rywalek).

Poznań: Zięmborska 25 (12zb), Piechowiak 18, Rogozińska 15

Łódzki Widzew, który otrzymał „dziką kartę” ze względu na wycofanie się zespołu z Katowic, dzielnie walczył o awans do turnieju finałowego – lecz w decydującym meczu (ostatniej kwarcie) uległ drużynie z Krakowa. Po 30 minutach gry w dalszym ciągu bliżej awansu były właśnie koszykarki Widzewa, które prowadziły 55:52. Ostatnie jednak pięć minut czwartej kwarty zostało koncertowo zagrane przed drużynę trenera Downar-Zapolskiego, gdzie z remisu po 66 zrobiło się 83:72. Widzew miał co prawda w tym fragmencie szansę na przełamanie, lecz od wyniku 72:75 punkty zdobywały już wyłącznie zawodniczki z Krakowa.

Grupa II - Gdańsk
18 punktów Katarzyny Śmietańskiej oraz 16  Łucji Grzenkowicz i dobra gra całego zespołu PG, dała wysoką wygraną nad drużyną z Nowej Wsi. Rywalki w całym spotkania nie miały zbyt wiele do powiedzenia, dodatkowo gospodynie miały ogromną przewagę pod koszem (61-35).

Brzeg: Dzieduszyńska 20, Wiśniowska 12, Janiec 7

W meczu o 1. miejsce w grupie gospodynie z Gdańska pokonały UKS Basket 71:62 i z kompletem zwycięstw awansowały do turnieju finałowego. Koszykarki PG swoją przewagę udowodniły już w pierwszych 20 minutach spotkania, gdzie prowadziły 45:25. Po zmianie stron spokojne kontrolowanie wyniku dało wygraną, która mogłaby być jeszcze bardziej okazała – jednak w ostatniej kwarcie górą były rywalki z Aleksandrowa Łódzkiego (21:8). Oba zespoły zagrają w turnieju finałowym, który rozegrany zostanie w lutym właśnie w Gdańsku. Liderką gospodyń w dniu dzisiejszym była Natalia Gwizdała (18 punktów, 4 zbiórki oraz 4 asysty). Po drugiej stronie Martyna Leszczyńska uzbierała double-double w postaci 20 punktów oraz 17 zbiórek.

Grupa III - Gorzów Wielkopolski
Poprawiony celownik Anny Makurat oraz dobra gra Magdaleny Szymkiewicz dały ważną wygraną nad MUKS’em Poznań 80:77. Wygrana ta jednak nie przyszła łatwo, gdyż po 20 minutach to MUKS prowadził aż 58:34 i nic nie zapowiadało zmian. W ostatniej kwarcie GTK najpierw zanotowało serię 7:0, by w kolejnych akcjach całkowicie zdominować spotkanie i wygrać tą część gry 22:7. Na ławce w roli asystenta trenera drużyny z Poznania zasiadła Magdalena Leciejewska.

GTK Arka Gdynia - MUKS Poznań
80:77 (21:24, 17:30, 20:16, 22:7)

Gdynia: Makurat 25, Szymkiewicz 24, Stawińska 8
Poznań: Wdowiuk 19 (15zb), Pilichowska 18 (15zb), Błaszczak 14

Pierwsza połowa, wygrana przez AZS 56:32 ustawiła całe spotkanie z zespołem z Torunia. Po zmianie stron gospodynie spokojnie kontrolowały przebieg spotkania, a główną siłą napędową zespołu Roberta Pieczyraka były Wiktoria Keller – 15 punktów, 6 zbiórek, 5 asyst oraz Joanna Kobylińska (15). Po drugiej stronie double-double w postaci 14 punktów oraz 13 zbiórek uzbierała Marta Duda.

Poznań: Woźniak 20, Wdowiuk 15, Pilichowska 13

Grające bez Anny Makurat gdyńskie GTK dość dobrze radziło sobie z gospodyniami w pierwszej połowie i na dłuższą przerwę schodziło przy remisie po 32. Jednak po zmianie stron przede wszystkim trafienia zza linii 6,75 dawały coraz to bardziej wyraźniejszą przewagę drużyny Roberta Pieczyraka. Tym sposobem po 30 minutach gry AZS prowadził 58:47 i w ostatniej kwarcie tej przewagi nie stracił. Drugi mecz i druga wygrana to głównie zasługa Wiktorii Keller (22 punkty oraz 13 zbiórek). Po drugiej stronie 15 punktów i 9 zbiórek zanotowała Marta Marcinkowska.

Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski - GTK Arka Gdynia
75:62 (24:16, 8:16, 26:15, 17:15)

Gorzów Wlkp.: Keller 22 (13zb), Szczęsna 13, Trzeciak 11 (14zb)
Gdynia: Marcinkowska 15, Pietrzyńska 11, Szymkiewicz 9

***

Zaledwie 46 punktów straciły koszykarki GTK w ostatnim meczu półfinałów MP U22, same były dużo lepsze i zaaplikowały drużynie z Torunia aż 122. Warto zaznaczyć, iż drużyna MMKS przez trzy kwarty rzuciły 25 „oczek”, tracąc 88. Liderką Arki była w dniu dzisiejszym Magdalena Szulc (20 punktów), a na listę strzelczyń wpisały się również wszystkie pozostałe zawodniczki będące w składzie. „Zabójcze” dla Katarzynek były trafienia za trzy punkty – 1/8 przy 13/22 GTK.

GTK Arka Gdynia - MMKS Katarzynki Toruń
122:46 (33:7, 22:7, 34:21, 33:11)

Gdynia: Szulc 20, Ustowska 16, Płotka 14
Toruń: Wieczyńska 14, Duda 13, Płonka 12

Drużyna z Poznania bardzo potrzebowała wygranej nad gorzowskim AZS’em i po 40 minutach mogła śmiało powiedzieć, iż plan został w 100% wykonany. Poznanianki w każdej kwarcie były minimalnie lepsze od rywalek, czym minuta po minucie budowały swoją przewagę. Po pierwszej połowie było 42:32, by po kolejnych 10 minutach już 61:47. Liderkami drużyny z Poznania były w dniu dzisiejszym Paulina Pilichowska oraz Marta Wdowiuk, które rzuciły odpowiednio 21 i 20 punktów oraz zebrały 8 i 10 piłek. W zespole gospodyń wyróżniła się tradycyjnie już Wiktoria Keller (19 punktów oraz 15 zbiórek). Gdyby MUKS rzucił o 3 punkty więcej, to w finałach zagrałaby drużyna GTK.

MUKS Poznań - Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski
80:60 (23:20, 19:12, 19:15, 19:13)

Poznań: Pilichowska 21, Wdowiuk 20 (10zb), Papiernik 14 (11zb)

Grupa IV - Warszawa
Nic do powiedzenia w meczu z Zagłębiem Sosnowiec nie miał Basket 25 Bydgoszcz, który wyraźnie przegrał już pierwszą kwartę – 11:28. W kolejnych minutach drużyna z Sosnowca punkt po punkcie powiększała prowadzenie, duża w tym zasługa Martyny Jasiulewicz (27 punktów) oraz Aleksandry Wojtali (16 punktów, 14 asyst).

KS JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec - Basket 25 Bydgoszcz
93:61 (28:11, 25:19, 21:18, 19:13)

Sosnowiec: Jasiulewicz 25, Wojtala 16 (14as), Zuziak 16 (12zb)
Bydgoszcz: Kocaj 21 (11zb), Kuczyńska 16, Sobiech 7

AZS Uniwersytet Warszawski - MUKS WSG Supravis Bydgoszcz
85:57 (23:13, 18:18, 26:16, 18:10)

Warszawa: Dmochewicz 19, Świeżak 18 (13zb), Płatek 15
Bydgoszcz: Preihs 16, Wohlfeil 8, Rogowska 6

***

40 minut gry oraz 34 punkty i 7 zbiórek Weroniki Preihs, nie wystarczyło aby MUKS Bydgoszcz pokonał w derbach Basket 25 Bydgoszcz. Stawką tego spotkania było również pierwsze zwycięstwo podczas turnieju w Warszawie, które w dalszym ciągu będzie pozwalało myśleć o turnieju finałowym. W drużynie Basketu 25 bardzo dobre spotkanie rozegrała Katarzyna Kocaj (27 punktów oraz 18 zbiórek), która mogła liczyć również na Paulinę Kuczyńską (16) oraz Wiktorię Sobiech (14). O wygranej przesądziły skuteczniej rozegrane ostatnie dwie minuty trzeciej kwarty, gdzie przy remisie po 49 zza linii 6,75 najpierw trafiła Kuczyńska a następnie Niedziółka. W końcówce walczące o każdy punkt zawodniczki MUKS’u zniwelowały straty z 11 do 4 „oczek”.

MUKS WSG Supravis Bydgoszcz - Basket 25 Bydgoszcz
69:73 (17:17, 22:23, 10:15, 20:18)

Bydgoszcz (MUKS): Preihs 40, Kobus 8, Rybacka 8
Bydgoszcz (Basket 25): Kocaj 27 (18zb), Kuczyńska 16, Sobiech 14

38 punktów w 40 minut gry Aleksandry Wojtali wyraźnie pomogło w odniesieniu wysokiego zwycięstwa nad Uniwersytetem Warszawskim 100:55. Przewaga drużyny z Sosnowca ani przez chwilę nie podlegała dyskusji, o czym świadczy już 18 – punktowe prowadzenie po 20 minutach gry (45:27). Warto zaznaczyć również, iż Alicja Kopiec zza linii 6,75 aż 5x umieściła piłkę w koszu na 8 prób.