EuroCup 2018/2019: Artego wygrywa w Nymburku, Energa przegrywa w Reze

Dodano: 03.01.2019, 21:01

W pierwszym meczu o awans do play-off EuroCup, Artego wygrało w Nymburku 72:66. W Reze natomiast Energa przegrywała już różnicą 15 punktów, lecz ostatecznie uległa 79:86. O awansie zedecyduje łączny wynik dwumeczu - rewanż za tydzień. Gorzowski AZS oraz Wisła CANPACK rywalizację rozpoczną od 24 stycznia, gdyż wygrały swoje grupy. Transmisja TV

Basketball Nymburk to solidna czeska drużyna, która z roku na rok walczy o medale tamtejszej ZBL oraz Puchar Czech. Obecnie zespół prowadzony przez doskonale znanego Daniela Kurucza zajmuje 2. miejce (bilans 9-2) tuż za ZVVZ USK Praha (12-0). Liderkami zespołu kolejny rok są: Chloe Wells (20,3pkt/m, 5,2zb/m, 5,2as/m) oraz Aleksandra Komenchuk (10,7pkt/m, 9,0zb/m).

W grudniu drużynę wzmocniła mająca 191cm wzrostu Ashley Paris (2 mecze - 17,5pkt/m, 10,0zb/m). Fazę grupową koszykarki z Czech zakończyły na 3. miejscu z bilansem 3-3, wyraźnie przegrywając ostatni mecze z liderem grupy z Szekszardu (49:72). Więcej o fazie grupowej

W przypadku awansu Artego zmierzy się z KSC Szekszard (Węgry). Pierwszy mecz 24 stycznia w Bydgoszczy, rewanż 31 stycznia w Szekszardzie.

A w meczu...

Bardzo dobre, a przede wszystkim skuteczne pierwsze 20 minut w Nymburku w wykonaniu Artego (41:27) dało 14-punktowe prowadzenie. Duża w tym zasługa Morrison, która rzuciła aż 15 „oczek” z 41 całego zespołu. Jednakże warto zaznaczyć aż 46% skuteczność, przy zaledwie 25% gospodyń.

Wszystko zmieniło się po dłuższej przerwie, gdzie „wstrząs” w szatni gospodyń podziałał i poprawiła się nie tylko skuteczność ale również gra w obronie. Trzecia kwarta mimo to dała wynik blisko remisu (21:20), jednak ostatnia część meczu grana była pod dyktando miejscowych. Znakomicie spisywała się Tereza Krakovičová (17 punktów), po której trafieniu było… 64:68 na 130 sekund przed końcowa syreną. Bydgoszczanki odpowiedziały punktami Stankovic, która także skutecznie zakończyła spotkanie.  Chloe Wells rzuciła dla zespołu z Nymburka 19 „oczek”, jednak nie był to dobry mecz w wykonaniu rozgrywającej ze Stanów Zjednoczonych (8/20). W Artego Ziomara Morrison uzbierała 23 punkty oraz zebrała 10 piłek, a Dragana Stankovic 16 punktów oraz 11 zbiórek. Julie McBride do 4 „oczek” dodała aż 11 asyst. Rewanż jest sprawą „otwartą”, jednak w Artego Arenie nie powinno być niespodzianki.

Basketball Nymburk – Artego Bydgoszcz
66:72 (11:18, 16:23, 21:20, 18:11)

Nymburk: Wells 19, Krakovicova 17, Hoskova 8, Krejzova 7, Paris 6, Sklenarova 5, Khomenchuk 2, Delic 2
Bydgoszcz: Morrison 23 (10zb), Stankovic 16 (11zb), Międzik 13, Szott-Hejmej 9, Hornbuckle 5, McBride 4 (11zb), Poboży 2

***

Nantes Reze w rodzimej lidze plasuje się dopiero na 9. miejscu (bilans 4-6), jednak od czwartej pozycji tuż za potentatami ligowymi dzieli drużynę… jedna wygrana. W zespole „rządzi" Briana Day (12,6pkt/m oraz 10,4zb/m), jednak liderkami punktowymi są: Shaqwedia Wallece (17,4pkt/m) oraz Ana Suarez (13,8pkt/m, 5,3as/m). W fazie grupowej drużyna z Francji zajęła podobnie jak Nymburk 3. miejsce z bilansem 3-3. Więcej o fazie grupowej

W przypadku awansu Energa w kolejnej rundzie zmierzy się z Wisłą CANPACK Kraków, pierwszy mecz w Toruniu 24 stycznia, rewanż 31 stycznia w Krakowie.

Osłabiona Energa przegrała w Reze z Nantes 79:86 i był to najniższy wymiar kary w dniu dzisiejszym. Najpierw gospodynie wypracowały 8-punktową przewagę (43:35), by po zmianie stron jeszcze ją powiększyć nawet do 15 „oczek” (64:59) po trafieniu liderki Nantes – Suarez (26 punktów). W kolejnych minutach zespół Stefana Svitka, a właściwie Svaryte (15 punktów, 9 zbiórek) oraz znakomicie grająca w dniu dzisiejszym Kunek (24 punkty z czego 19 w I połowie), ratowały wynik jak tylko potrafiły. W „grze” była także Emilia Tłumak z 14 "oczkami".  Torunianki zagrały co prawda w 9 – osobowym zestawieniu, jednak bardzo słabe spotkanie zagrała Skobel oraz Trzeciak.

Nantes Reze – Energa Toruń
86:79 (19:20, 24:15, 23:21, 20:23)

Reze: Suarez 26, Walleca 14, Day 14, Michaud 12, Djaldi-Tadbi 6, Medenou 6, Fofana 4, Lenglet 2
Toruń: Kunek 24, Svaryte 15, Diawakana 14, Tłumak 14, Schmidt 5, Stankiewicz 5, Begic 2

Pozostałe mecze:
77:76 MBA Moskwa - Botas (Nizamova 17 - Gulcan 15)
52:73 Spartak Moskwa - Lyon (Abaiburova 12 - Badiane 17)
83:59 Besiktas - Ormanspor (Mitchell 36 - Copper 17)
80:74 MBK Ruzumberok - Enisey (Siksniute 19pkt, 10zb - Mavunga 28pkt, 11zb)
84:69 Gernika Bizkaia - Galatasaray (Berezhynska 19pkt, 11zb - Grigalauskyte 18)
68:77 Landes - Venezia (Dumerc 15 - Steinberga 27)