Energa Basket Liga Kobiet: XII kolejka - mecz kolejki oraz derby dla Ślęzy Wrocław! W Gdańsku "zatopiona" Ostrovia

Dodano: 22.12.2018, 19:19

Bardzo dobra ostatnia kwarta wrocławskiej Ślęzy - wygrana 19:6, dała zwycięstwo w Polkowicach nad CCC! Czwartej porażki z rzędu doznała natomiast Biała Gwiazda, tym razem po dogrywce w Toruniu 86:94. Dodatkowo z powodu kontuzji z parkietu została zniesiona Conde. Znakomite spotkanie w Gdańsku rozegrała Politechnika, która rozgromiła Ostrovię aż 74:40. W piątek rozegrano spotkanie w Lublinie, gdzie Bec Allen dała ważną wygraną Arki Gdynia. Portal KoszykowkaKobiet.pl - oficjalny partner Energa Basket Ligi Kobiet. Transmisja TV

mecz kolejki
Nie był to porywający mecz oraz promocja koszykówki, jednak derbowe spotkanie w Polkowicach zakończyło się zwycięstwem wrocławskiej Ślęzy. Wrocławianki przyjechały do lokalnego rywala z bagażem dwóch porażek z rzędu, w tym z Widzewem Łódź po bardzo słabej ostatniej kwarcie. W tym meczu, to właśnie ostatnia kwarta – wygrana 19:6 dała sensacyjne zwycięstwo nad uczestnikiem Euroligi oraz mistrzem Polski. Przez pierwsze 20 minut „Pomarańczowe” lekko przeważały i prowadziły tuż przed zakończeniem pierwszej połowy (31:23). Jeszcze lepiej było po przerwie, gdzie Fagbenle oraz Thomas dały już 13-punktowe prowadzenie (40:27). Jeszcze w 30 minucie Ślęza była 10 „oczek” za CCC i wydawało się, że gospodynie mają wszystko pod kontrolą. Kto tak myślał, ten mylił się bardzo… mistrz Polski od stanu (48:37) zdobył zaledwie 3 PUNKTY! (Ślęza 17). Sygnał do ataku i pobudzenia gry dała celną „trójką” Udodenko, także Ukrainka dała celnymi rzutami wolnymi prowadzenie 52:50. Kolejne punkty były autorstwa Colson (54:51), lecz szansę na doprowadzenie do dogrywki miała jeszcze Hayes – jednak chybiła.  Oba zespoły zagrały na bardzo niskiej skuteczności (32% - 27%), tym samym CCC zagrało jeszcze gorzej w ataku niż w ostatnim meczu Euroligi z USK Praga.

CCC PolkowiceCCC Polkowice - 1KS Ślęza WrocławŚlęza Wrocław
51:54 (13:9, 18:14, 14:12, 6:19)

Polkowice: Fagbenle 19, Hayes 10, Thomas 9, Kaczmarczyk 4, Gajda 3, Owczarzak 3, Kizer 3
Wrocław: Colson 13, Udodenko 12, Burdick 8 (11 zb), Kastanek 8, Palenikova 7, Szybała 3, Marciniak 3

***

Szybko i skutecznie – tak koszykarki z Lublina rozpoczęły mecz z Arką Gdynia. Po trafieniu Kiesel na tablicy wyników było (8:3), by w kolejnych minutach różnicę jeszcze powiększyć (17:7). Gdynianki próbowały skutecznie atakować, jednak do 14 minuty „obijały” tylko obręcz włączając w to akcje z ponowienia. Obraz gry uległ zmianie jeszcze przed dłuższą przerwą za sprawą Balintovej oraz Allen. To właśnie po trafieniu Australijki był remis (24:24) i wydawało się, że Arka złapała właściwy rytm. Dobrze w tym fragmencie wypadła także Rembiszewska, która w całym meczu rzuciła 6 „oczek” (9 minut, 3/4 z gry). Niestety od tego momentu widowisko straciło dużo na atrakcyjności, gdyż oba zespoły rozpoczęły festiwal przewinień, prostych strat oraz przestrzelonych rzutów. Jeszcze przed przerwą wszystko to przełamały koszykarki trenera Vetry i prowadziły po 20 minutach 33:29.

Trzecią kwartę, a konkretnie jej 120 sekund piorunująco otworzyła Arka (9:2), a jedyne co mógł zrobić trener AZS’u Wojciech Szawarski to bezradnie rozłożyć ręce i wziąć czas (31:42). Nie zmieniło to jednak wiele w poczynaniach całego zespołu, który przegrał trzecią kwartę (10:17), zwiększając jeszcze bardziej straty. Ostatnią część spotkania dla odmiany dobrze rozpoczęły gospodynie (8:0), co pozwoliło dojść zespół z Pomorza na różnicę jednego trafienia. W odpowiedzi jednakże wicelider tabeli za sprawą Allen skutecznie odpowiedział i tym samym zapewnił sobie wygraną. Ważna wygrana stała się faktem mimo słabszej dyspozycji rzutowej Emmy Cannon (28 minut, 9 punktów 3/15).

AZS UMCS LublinPszczółka AZS UMCS Lublin - Arka GdyniaBasket 90 Gdynia
56:66 (21:12, 8:21, 10:17, 17:16)

Lublin: Kiesel 21, Butulija 11, Rymarenko 10, Greene 9 (11zb), Adamowicz 5
Gdynia: Allen 20, Balontova 19, Cannon 9, Rembiszewska 6, Greinacher 4, Makurat 3, Podgórna 3, Jurcenkova 2

***

Mecz o „4 punkty” swoje rozwiązanie miał już w pierwszych 10 minutach, gdzie Politechnika Gdańska grając szybko i przede wszystkim skutecznie raz po raz karała kolejnymi punktami rywalki (23:9). Zupełnie zagubione przyjezdne nie potrafiły skonstruować skutecznej akcji, a do tego popełniały coraz to więcej błędów własnych. Po drugiej stronie natomiast coraz lepiej grał duet Conwright – Clark, który łącznie w całym spotkaniu zdobył 48 z 74 punktów całego zespołu.  W 20 minucie gry było już (40:17) i nic nie zapowiadało, iż może się coś zmienić. Po przerwie w barwach PG przez większą ilość minut mogliśmy oglądać zawodniczki rezerwowe, z których najlepiej wypadła Natalia Gwizdała (9 minut, 7 punktów). Pod koniec spotkania przewaga gospodyń sięgnęła aż 40 „oczek” – (68:28) przy całkowicie biernej postawie rywalek. Statystycznie koszykarki z Gdańska były o kilka klas lepsze niż rywalki i zagrały na dobrej – 47% skuteczności, przy zaledwie 20% Ostrovii. Ogromna różnica była widoczna także pod tablicami, gdzie beniaminek wygrał 52:30, z czego po 10 zbiórek zaliczyły Clark oraz Śmietańska. Warto odnotować, iż całkowicie zatrzymana została liderka z Ostrowa Wlkp. Jowita Ossowska (28 minut, 4 punkty, 4 zbiórki).

Sunreef Yachts Politechnika Gdańska - TS Ostrovia Ostrów Wlkp.
74:40 (23:9, 17:8, 16:10, 18:13)

Gdańsk: Clarke 22 (10zb), Conwright 16, Holopainen 12, Pyka 9, Gwizdała 7, Szymańska 4 (10zb), Śmietańska 2, Strzelczyk 2
Ostrów Wlkp.: Motyl 15, Jackowska 6 (10zb), Burdette 5, Ossowska 4, Podkańska 4, Wajler 2, Kaczmarek 2, Jaworska 2

***

Energa Toruń - Wisła CanPack KrakówWisła CP Kraków
94:86 OT (23:20, 14:26, 28:11, 15:23, 14:6)

Toruń: Kunek 22, Svaryte 18 (14zb), Diawakana 15, Stankiewicz 12, Fields 9, Begić 8, Tłumak 8, SKobel 2
Kraków: Rodriguez 18, Aleksandravicius 17, Żurowska-Cegielska 17 (12zb), Ziętara 10, Araujo 7, Mujović 6 (11as), Russell 6, Conde 5

***

Enea AZS Poznań - InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp.KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp.
71:94 (23:22, 20:29, 13:27, 15:16)

Poznań: Parysek-Bochniak 18, Urbaniak 13, Samburska 11, Parzeńska 10, Hillsman 9, Nowicka 5, Niemojewska 4, Piechowiak 1
Gorzów Wlkp.: Papova 29, Juskaite 21, Linskens 16, Zoll-Norman 11 (12as), Atkins 7, Rytsikova 6, Dźwigalska 4

***

Widzew ŁódźWidzew Łódź - Artego BydgoszczArtego Bydgoszcz
67:80 (13:20, 23:15, 16:25, 15:20)

Łódź: Wilson 25, Pawlak 12, Gertchen 10, Vucković 10, Perisa 7, Paździerska 3
Bydgoszcz: Morrison 24, Szott - Hejmej 23, Stanković 12 (13zb), Radocaj 10, McBride 9 (10as), Poboży 2

13 kolejka – 05/06.01.2019
06.01.2019 18:00 Arka Gdynia - Widzew Łódź
06.01.2019 16:00 PGE MKK Siedlce - Pszczółka AZS UMCS Lublin
06.01.2019 18:00 (TV) InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp. - Sunreef Yachts Politechnika Gdańska
06.01.2019 16:00 Wisła CanPack Kraków - Enea AZS Poznań
06.01.2019 16:00 1KS Ślęza Wrocław - Energa Toruń
06.01.2019 15:10 (TV) Artego Bydgoszcz - CCC Polkowice