Energa Basket Liga Kobiet: XI kolejka - mecz kolejki dla Artego, CCC ograło Wisłę

Dodano: 15.12.2018, 17:21

W meczu kolejki we Wrocławiu przez pełne 40 minut nie było wiadomo kto wygra. Ostatecznie Artego dzięki znakomitej grze Stankovic, wygrało po raz piąty z rzędu w EBLK. Zapowiadało się ciekawie i tak też było w Polkowicach, gdzie CCC jednak dość długo musiało walczyć o zwycięstwo z Wisłą. O wszystkim zadecydowały ostatnie minuty. Sensacja w Ostrowie Wlkp., gdzie poległ AZS Poznań. W ostatnim niedzielnym meczu AZS "wyrwał" u siebie wygraną Enerdze Toruń. Portal KoszykowkaKobiet.pl - oficjalny partner Energa Basket Ligi Kobiet. Transmisja TV

mecz kolejki
Mecz kolejki we Wrocławiu, zgodnie z zapowiedziami przyniósł pełno emocji przez pełne 40 minut! Kolejny raz bohaterką Artego została znakomicie grająca Dragana Stankovic, która tym razem zdobyła 21 punktów oraz zebrała 7 piłek. Dobry mecz rozegrała także Julie McBride, która „rozdała” 8 piłek oraz rzuciła 10 „oczek” i miała 7 zbiórek. Wicemistrz Polski od początku spotkania miał minimalną stratę do gospodyń, co po 20 minutach gry dało jeden punkt straty (33:34). Po zmianie stron w dalszym ciągu trwała wymiana „ciosów” i żadna ze stron nie potrafiła wypracować bezpiecznej przewagi. Podobnie było w ostatniej kwarcie, jednak na 180 sekund przed końcową syreną po trafieniu zza linii 6,75 Międzik Artego wyszło na prowadzenie (63:62). Kolejny remis Ślęza zdołała osiągnąć za pomocą Palenikovej (19 punktów), jednak w odpowiedzi punkty Stankovic oraz Morrison były gwoździem do… drugiej z rzędu porażki zespołu Arkadiusza Rusina.

Liczby meczu:
3 – tyle razy zza linii 6,75 trafiła w meczu Międzik (Artego) oraz Palenikova (Ślęza), oba zespoły trafiły po 6x za trzy punkty
7 – tyle zawodniczek biegało po parkiecie po stronie Artego, w Ślęzie… 8
8 – piłek „rozdała” Julie McBride, w Ślęzie o jedną mniej miała Colson
12 – tyle strat popełniła Ślęza, Artego tyle właśnie punktów zdobyło po stratach
21 – tyle punktów rzuciła w dniu dzisiejszym znakomicie grająca w tym sezonie Dragana Stankovic (Artego), był to także piąty z rzędu meczu z dorobkiem powyżej 12 punktów

Ślęza Wrocław1KS Ślęza Wrocław - Artego BydgoszczArtego Bydgoszcz
63:67 (21:18, 12:16, 17:16, 13:17)

Wrocław: Palenikova 19, Udodenko 14, Burdick 11, Kastanek 8, Colson 7, Szybała 4
Bydgoszcz: Stankovic 21, Morrison 14, Międzik 13 (3x3), McBride 10 (8as), Szott-Hejmej 6, Radocaj 2, Poboży 1

***

Kilka lat temu spotkania CCC i Wisły można było określić mianem „el clasico” ligi kobiet. W tym sezonie jednak, przed rozpoczęciem meczu faworytem z ogromną przewagą były koszykarki mistrza Polski. Pokazał to także początek spotkania, gdzie CCC szybko uzyskało przewagę 8 punktów (11:3). Kolejne minuty także przebiegały pod dyktando gospodyń, które po 8 minutach prowadziły już 18:6 (gdzie 6 punktów Wisły było dziełem… Conde). Od tego jednak momentu CCC zatraciło przede wszystkim skuteczność oraz zaczęło popełniać dużo prostych błędów. Tym sposobem Biała Gwiazda zbliżyła się w 3 minuty na (15:18), by w kolejnej kwarcie… wyjść na prowadzenie. Polkowiczanki grały do tego stopnia fatalnie, że nie pomagały reprymendy od trenera Kovacika, który mógł tylko bezradnie rozkładać ręce. Po pierwszej połowie minimalnie na prowadzeniu było jednak CCC (36:35). Po zmianie stron wydawało się, że „wstrząs” w szatni podziała i uczestnik Euroligi pokaże się z dobrej strony. Początek był dobry, jednak kolejne minuty to ponownie zła gra całej drużyny. O wszystkim zadecydowała ostatnia kwarta, gdzie seria 6:0 i punkty Gajdy, Kaltsidou oraz Hayes dały prowadzenie 72:62 i by wygrać trzeba było tą przewagę utrzymać. Udało się, głównie dzięki Lynetta Kizer (10 punktów oraz 6 zbiórek) i Tiffany Hayes (21 punktów oraz 5 zbiórek). W zespole Wisły bardzo dobrze zagrała wspomniana Conde (21 punktów, 8 zbiórek oraz 6 asyst), jak i Mercedes Russell (19 punktów oraz 7 zbiórek).

CCC PolkowiceCCC Polkowice - Wisła CanPack KrakówWisła CP Kraków
82:70 (18:15, 18:20, 18:18, 28:17)

Polkowice: Hayes 21, Leedham 15, Kaltsidou 14, Kizer 10, Thomas 10, Fagbenle 5, Kaczmarczyk 5, Gajda 2
Kraków: Conde 21, Russell 19, Rodriguez 17, Araujo 6, Ziętara 5, Żurowska-Cegielska 2

***

TS Ostrovia Ostrów Wielkopolski - Enea AZS Poznań
74:72 (9:17, 14:16, 18:21, 33:18)

Ostrów Wlkp.: Ossowska 32, Burdette 12, Jackowska 11, Podkańska 10, King 6, Jaworska 3
Poznań: Hillsman 29 (14zb), Nowicka 14, Samburska 10, Demczur 6, Niemojewska 5, Parysek 4, Urbaniak 3, Parzeńska 1

***

Nie był to dobry mecz zespołu z Gorzowa Wlkp., który przez 37 minut męczył się z rywalem. W początkowej fazie Energa wypracowała 6-punktową przewagę, jednak kolejne straty przeplatane przewinieniami dały serią 10:0 dla rywalek. Taka gra do końca pierwszej połowy, dała trzy „oczka” przewagi drużynie Dariusza Maciejewskiego(37:34). Po zmianie stron górą jednak były przyjezdne, które szybką i skuteczną grą raz po raz dziurawiły kosz rywalek (55:47) oraz (57:52). Odpowiedzią na to była… Daria Stelmach, która pokazała się z dobrej strony w kolejnym spotkaniu i zaliczyła w tym fragmencie cenne trafienie zza linii 6,75. W ostatniej kwarcie w dalszym ciągu, co Energa odskoczyła – to AZS skutecznie odpowiadał. Było tak do 37 minuty, gdzie po serii przewinień oraz strat rywala seria rzutów wolnych gospodyń oraz skuteczne akcje Atkins dały wygraną. Oprócz Atkins ponad 10 „oczek” rzuciła Zoll (19) oraz Juskaite (15). W zespole z Torunia tradycyjnie najwięcej punktów uzbierała Fields (21), a Laura Svaryte zanotowały kolejne double-double (13 punktów oraz 11 zbiórek). Skuteczna była również Angelika Stankiewicz, która rzuciła 17 punktów (3x3).

KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp. InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski - Energa Toruń
84:76 (15:19, 22:15, 22:27, 25:15)

Gorzów Wlkp.: Atkins 22, Zoll 19, Juskaite 15, Linskens 7, Papova 6, Rytsikowa 5, Fikiel 4, Stelmach 3, Prezelj 3
Toruń: Fields 24, Stankiewicz 17, Svaryte 13 (11zb), Tłumak 8, Trzeciak 6, Sarauskaite 6, Kunek 2

***

Grająca przez 40 minut praktycznie bez obrony Politechnika Gdańska, nie miała nawet jak nawiązać walki z zespołem Teodora Mollova. W pierwszej połowie beniaminek stracił aż 63 punkty! Po raz kolejny jedyną wyróżniającą się zawodniczką była Conwright (28 punktów), a 17 „oczek” dodała Clark – jednak mimo to zagrała dość słabo. W MKK trener Mollov mógł liczyć przede wszystkim na Oksanę Mołłową oraz duet Bellock-Harris, który zdobył łącznie aż 41 punktów oraz zebrał 24 piłki. Dodatkowo w rotacji do dyspozycji było tylko… 7 zawodniczek. Gdańszczanki niemiłosiernie „obijały” kosz rywalek (85 prób przy 71 MKK, z czego zaledwie 29 skutecznych).