EuroCup 2018/2019: Porażka Energi, wygrane Wisły, AZS'u oraz Artego

Dodano: 06.12.2018, 17:01

Bardzo słaby mecz w Stambule rozegrała Energa Toruń i uległa Galatasaray 50:56. Wygrała natomiast krakowska Wisła, która pokonała Tsmoki Mińsk 77:69, aż 27 punktów zdobyła Leo Rodriguez. Gorzowski AZS w grupie A nie miał problemów aby pokonać w Moskwie słabe w dniu dzisiejszym kozykarki Spartaka. Linskens przy biernej postawie Stallworth zaliczyła 15 punktów oraz 15 zbiórek. Ciekawie jest w pozostałych grupach, gdzie m.in. Szekszard pokonał MBK Ruzomberok a o awans walczy słabo spisujący sie na początku rozgrywek UNI Gyor. Transmisja TV

Grupa A
Wygrana pierwsza kwarta aż 28:15 ustawiła dalszą część spotkania w Moskwie. Od tego momentu gra się wyrównała, jednak AZS nie pozwolił na nic więcej drużynie Spartaka. Na przerwę oba zespoły dzieliło 14 „oczek” – (49:35), a dodatkowo cała drużyna trenera Maciejewskiego grała dobrze w obronie z czym miały ogromne problemy gospodynie. Gdy w 36 minucie dwa celne rzuty wolne trafiła Papova było już 83:58 i bezradne koszykarki Spartaka mogły tylko rozkładać ręce po kolejnym ich przewinieniu. W zespole z Rosji wyróżniała się tylko Jennifer O'Neill (16 punktów oraz 7 zbiórek), słabiej natomiast wypadła Denesha Stallworth (30 minut, 4 punkty, 5 zbiórek). Liderką Artego była natomiast Ariel Atkins (18 punktów, 6 zbiórek), która po kilku słabszych występach w EBLK i Eurolidze zagrała tak jak się od niej oczekuje. Znakomite double-double „wykręciła” Kyara Linskens (15 punktow oraz 15 zbiórek), a wspomniana Maryia Papova dorzuciła do dorobku 10 „oczek”.

(3-2) Spartak Moskwa - InvestInTheWest Gorzów Wlkp. (4-1)
68:83 (15:28, 20:21, 19:22, 14:12)

Moskwa: O’Neill 16, Kurilchuk 14, Kolosovskaia 11, Sema 8, Abaiburova 8, Nuritdinova 7, Stallworth 4
Gorzów Wlkp.: Atkins 18, Juskaite 15, Linskens 15, Papowa 10, Rytsikawa 8, Zoll-Norman 7, Prezelj 6, Fikiel 2, Stelmach 2

Problemów z wygraną nie miało także Artego, które do przerwy prowadziło z Telge już różnicą 25 punktów (45:20). Po zmianie stron seria 12:0 w wykonaniu gospodyń całkowicie załamała rywalki, które nie były w stanie nic zrobić. Zatrzymana została także obiecująca i 19-letnia Klara Lundquist, która zdobyła tylko 11 punktów (5/14) i ani razu nie trafiła zza linii 6,75 (0/4). W zespole Tomasza Herkta „swoje” zagrały Stankovic (15 punktów), Międzik (13), McBride (13) oraz Szott-Hejmej (11).

(3-2) Artego Bydgoszcz - Telge Basket (0-5)
79:43 (28:14, 17:6, 21:13, 13:10)

Bydgoszcz: Stanković 15, Międzik 13, McBride 13, Szott-Hejmej 11, Radocaj 9, Morrison 9, Poboóży 6, Niedziółka 3
Södertälje: Weaver 19, Lundquist 11, Holmqvist 4, Gustaffson 4, Astrom 3, Elias 2

Grupa B
Tylko jednym punktem (25:26) przegrywała toruńska Energa po pierwszej połowie meczu w Stambule. Galatasaray podczas pierwszych 20 minut nie zaskoczył niczym pozytywnym, podobnie jak drużyna Stefana Svitka. Dość dużo prostych błędów oraz przestrzelonych rzutów (31% - 27%), jak i „dziurawa” obrona po obu stronach nic nie dawała, gdyż żadna ze stron nie potrafiła z tego korzystać. W całym tym chaosie liderką Katarzynek była Nirra Fields (7pkt 2/5), a po drugiej stronie Moriah Jefferson (8pkt ¼). Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie i w dalszym ciągu obie strony raziły nieskutecznością. W ostatniej kwarcie, a konkretnie w 36 minucie gry po trafieniach z rzutów wolnych Abdi gospodynie wyszły na 7-punktowe prowadzenie (51:44). Przewaga ta była wystarczająca aby dociągnąć wygraną do końcowej syreny. Wcześniej Energe przy 4-5 punktowej stracie kilka razy ratowała Fields, jednak w końcówce również ona się myliła. Victoria Macaulay zakończyła mecz z dorobkiem 15 punktów oraz 9 zbiórek, a 13 dodała Moriah Jefferson. W zespole z Torunia wspomniana Fields zdobyła 20 „oczek”, jednak całą drużyna zagrała na bardzo słabo – 28% z gry.

(4-1) Galatasaray Stambuł - Energa Toruń (3-2)
56:50 (16:12, 10:13, 17:16, 13:9)

Stambuł: Macaulay 15, Jefferson 13, Abdi 11, Alben 7, Atas 6, Topuz 2, Guclu 2
Toruń: Fields 20, Stankiewicz 13, Svaryte 8 (10zb), Kunek 5, Skobel 2, Trzeciak 2

Grupa C
Aż 27 punktów zdobyła Leo Rodriguez w meczu z drużyną z Mińska, co znacznie przyczyniło się do ważnej wygranej w kontekście dalszej rywalizacji w EuroCup. Krakowianki do 15 minuty spotkania minimalnie ustępowały rywalowi, jednak przełamanie przyszło po celnym rzucie zza linii 6,75 Rodriguez (31:29). Od tego momentu aż do końcówki trzeciej kwarty trwała wyrównana walka praktycznie punkt za punkt, która nie pozwalała żadnej ze stron myśleć o łatwym zwycięstwie. Biała Gwiazda po uzyskaniu 4-5 punktów przewagi pod koniec trzeciej kwarty oraz skutecznej grze w ostatnich 10 minutach (65:55), udanie finiszowała i zgarnęła ważne dwa punkty. Oprócz Rodriguez wyróżniała się także Mercedes Russell (15pkt) oraz Justyna Zurowska-Cegielska (10pkt, 8zb).

(4-1) Wisła CANPACK Kraków - Tsmoki Mińsk (1-4)
77:69 (18:19, 21:16, 19:17, 19:17)

Kraków: Rodriguez 27, Russell 15, Żurowska-Cegielska 10, Conde 10,  Mujovic 8, Araujo 5, Ziętara 2
Mińsk: Mc Cray 18, Voishal 14, Hasper 13,  Bartáková 13, Murauskaya 5, Rybalka 2, Theriot 2, Stsiapanava 2

***

Do fazy play-off z każdej grupy awansują po dwa najlepsze zespoły (bezpośredni awans zwycięzcy grup, pozostałe z baraży) oraz po dwie najlepsze drużyny z 3. miejsc z konferencji A (grupa A, B, C, D, E) oraz B (grupa F, G, H, I, J). Następnie z 24 drużyn wg rankingu (zdobytych punktów) ułożone zostaną pary play-off. Do 1/8 finału dołączone zostaną 4 zespoły dopadające z Euroligi. W fazie play-off każdą rundę gra się systemem mecz i rewanż. Pozostałe grupy tworzą: