Energa Basket Liga Kobiet: IX kolejka - znakomity mecz kolejki dla Artego! Osłabiona Wisła nie dała rady Ślęzie

Dodano: 02.12.2018, 14:49

W meczu kolejki Artego dosłownie w ostatniej sekundzie i dobitce Szott-Hejmej pokonało gorzowski AZS. Wicemistrz Polski w trzeciej kwarcie zagrał po profesorsku w obronie i wygrał tą cześć spotkania aż 21:10! Jednak AZS nie złożył broni i doprowadził do dramatycznej końcówki. Do Wrocławia i Arkadiusza Rusina przyjechał Krzysztof Szewczyk i krakowska Wisła, jednak osłabienie brakiem Jordin Canady dało o sobie znać i porażka 69:80 stała się faktem. Portal KoszykowkaKobiet.pl - oficjalny partner Energa Basket Ligi Kobiet. Transmisja TV

mecz kolejki
Co to był za mecz! W meczu kolejki w Gorzowie Wlkp. Artego Bydgoszcz do ostatniej sekundy walczyło o wygraną i… udało się dosłownie w ostatniej sekundzie. W pierwszej połowie AZS dość szybko osiągnął minimalną przewagę (4-5 punktów), które pozwalały na złapanie oddechu. Jednakże główną bronią gospodyń były rzuty zza linii 6,75, oddawane przy biernej postawie całej obrony Artego. Wszystko zmieniło się w drugiej połowie, gdzie reprymenda w szatni trenera Herka w szatni pomogła i zobaczyliśmy zupełnie inną drużynę właśnie w obronie. Wszystko to dało odrobienie strat oraz budowanie wyraźnej przewagi (65:54) po kolejnym trafieniu Międzik. Od tego momentu jednak to koszykarki Dariusza Maciejewskiego się przełamały i dobrą a przede wszystkim skuteczną grą Papovej oraz Linskens (7:0) doprowadziły do remisu po 69. W końcówce zza linii 6,75 trafiła Międzik (72:70), to w odpowiedzi szybko wyrównała Papova. Na 14 sekund przed końcową syreną faulowana Fikiel tylko raz trafiła z linii rzutów wolnych, co dawało szansę dla Artego. Szansę, którą wykorzystały…

Liczby meczu:
3 - razy zza linii 6,75 trafiła w meczu zarówno Prezelj oraz Międzik
4 - zaledwie tyler punktów podczas 22 minut spędzonych na parkiecie zdobyła Ariel Atkins (AZS)
7 - po tyle piłek z obu tablic zebrały zawodncizki Artego (Szott-Hejmej, Stankovic oraz Międzik)
10 - drużyna  z Bydgoszczy oddała w całym meczu aż o 10 rzutów mniej za trzy punkty niż gospodynie, efekt? 7/23 -6/13
11 - asyst zapisała na swoim koncie rozgrywająca AZS'u - Zoll
12 - punktów przy 100% skuteczności z gry zanotowała Tamara Radocaj (Artego)
40 - tyle minut zagrała Sharnee Zoll

KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp. InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski - Artego BydgoszczArtego Bydgoszcz
73:74 (17:14, 22:22, 10:21, 24:17)

Gorzów Wlkp.: Papova 20, Prezelj 13, Linskens 11 (11zb), Fikiel 7, Juskaite 6, Rytsikawa 6, Zoll 4 (11as), Atkins 4, Stelmach 2
Bydgoszcz: Międzik 20, Morrison 12 (10zb), Stankovic 12, Radocaj 12, Szott-Hejmej 9, McBride 5, Poboży 4

***

Skuteczna i dobra ostatnia kwarta spotkania z Wisłą (27:13), dała ważną wygraną ekipie trenera Rusina. Wcześniejsze minuty były jednak zacięte a często zmieniające się prowadzenie, nie dawało realnej odpowiedzi na pytanie – kto dopisze w tabeli dwa punkty. Na przerwę z 5-punktowym prowadzeniem schodziła wrocławska Ślęza (37:32), jednak kolejne 10 minut to dobra gra rywalek i prowadzenie (56:53). Wrocławianki szybko po wznowieniu gry wyszły ponownie na prowadzenie po celnych rzutach Kastanek (15) oraz Burdick (15) i nie oddały go do samego końca. Wisła zagrała w 8-osobowym składzie (jednak Anna Jakubuk spędziła na parkiecie zaledwie 120 sekund).

Ślęza Wrocław 1KS Ślęza Wrocław - Wisła CanPack KrakówWisła CP Kraków
80:69 (17:17, 20:15, 16:24, 27:13)

Wrocław: Colson 16, Burdick 15, Kastanek 15, Udodenko 14, Palenikova 10, Szybała 4, Dobrowolska 2, Marciniak 2, Miletic 2
Kraków: Rozdriguez 15, Araujo 14 (10zb), Mujovic 11, Ziętara 8, Conde 7, Russell 6, Żurowska-Cegielska 6, Jakubiuk 2

***

1/11 Jowity Ossowskiej – liderki zespołu z Ostrowa oraz w dalszym ciągu słaba i często bierna postawa pozostałych zawodniczek, dała dość wysoką porażkę z mistrzem Polski. CCC przez 40 minut nie forsowało tempa i grało dość spokojnie, na co mógł sobie pozwolić trener Kovacik. Dodatkowo na parkiecie pojawiła się cała „9” jaka przyjechała do Ostrowa Wlkp. Karolina Puss rzuciła 11 „oczek”, o dwa mnie dodała Agnieszka Kaczmarczyk, a Dominika Owczarzak dorzuciła 7. Na parkiecie blisko połowę całego spotkania spędziła Julia Tyszkiewicz, jednak nie wpisała się na listę strzelczyń.

TS Ostrovia Ostrów Wielkopolski - CCC PolkowiceCCC Polkowice
43:81 (15:25, 14:19, 6:29, 8:8)

Ostrów Wlkp.: Burdette 11, Motyl 10, Jackowska 6, Podkańska 6, Jaworska 5, Ossowska 3, Kaczmarek 2
Polkowice: Fagbenle 19, Leedham 13, Hayes 12, Puss 11, Kaczmaraczyk 9, Owczarzak 7, Gajda 5, Kaltsidou 4

***

Grająca bez swojej liderki Emmy Cannon gdyńska Arka, przez 30 minut nie mogła być pewna wygranej nad zespołem z Poznania. Nieobecność Amerykanki wykorzystywała jak tylko mogła Hillsman, która zakończyła mecz z dorobkiem 22 punktów (8/10) oraz 9 zbiórek. Dobrze zagrała także Samburska (15pkt), która ważnymi trafieniami pozwalała pozostać swojej drużynie w „grze” (57:64) w 28 minucie. Niestety dla widowiska taka sytuacja trwała tylko do początku ostatniej kwarty, gdzie seria 9-0 Arki oraz proste błędy rywalek wyraźnie pokazały zwycięzcę dzisiejszego spotkania. Po dwóch z rzędu trafieniach Balintovej w 35 minucie gry było już 83:62.

Basket 90 Gdynia Arka Gdynia - Enea AZS Poznań
91:69 (29:24, 19:17, 20:19, 23:9)

Gdynia: Balintova 18, Allen 17, Makurat 16, Greinacher 12, Jurcenova 8, Rembiszewska 7, Baltkojiene 6, Podgórna 5, Stelmach 2
Poznań: Hillsman 22, Samburska 15, Davis 10, Matovic 8, Parysek 6, Demczur 2, Parzeńska 2, Nowicka 2, Urbaniak 2

***

PGE MKK Siedlce - Energa Toruń
69:77 (14:22, 18:22, 18:17, 19:16)

Siedlce: Bellock 20 (15zb), Harris 15, Omerbasic 10, Yurkevichus 6, Ikstena 6, Urbaniak 5, Mołłowa 4, Lapszynski 3
Toruń: Svaryte 20 (15zb), Stankiewicz 18, Trzeciak 10, Kunek 10, Begic 6, Tłumak 5, Sarauskaite 4, Skobel 2, Mandic 2

***

O tym meczu trzeba czym prędzej zapomnieć – wydaje się mówić w Politechnice Gdańskiej. Fatalny wyjazd do Lublina oraz znikoma skuteczność w pierwszej połowie dały aż 24-punktową stratę do gospodyń (29:53). Liderką AZS’u była Brianna Kiesel, która zdobyła 21 punktów (19 w I połowie), a Julia Adamowicz dodała 14 (11 w I połowie). Pierwsze 20 minut AZS zagrał na bardzo dobrej, bo aż 61% skuteczności, przy zaledwie 30% rywalek. PG po zmianie stron nie zmieniło stylu gry, jednak w dalszym ciągu ogromne problemy były z trafianiem do kosza (28% w 35min). Nie szło zarówno Maegan Conwright (12pkt, 5/14) oraz przede wszystkim Annice Holopainen (6pkt, 1/9), która wszystkie punkty zdobyła w pierwszych minutach meczu. Debiut zanotowała Tiffany Clarke (18min, 6pkt, 3zb).

AZS UMCS LublinPszczółka AZS UMCS Lublin - Sunreef Yachts Politechnika Gdańska
74:54 (23:12, 30:17, 12:7, 9:18)

Lublin: Kiesel 21, Rymarenko 15, Adamowic 14, Greene 9, Cebulska 4, Szajtauer 4, Vrancic 3, Poleszak 2, Mistygacz 2
Gdańsk: Conwright 12, Bujniak 12, Clarke 6, Holopainen 6, Koc 5, Haryńska 4, Ostrowska 4, Gwizdała 3, Pyka 2