EuroCup 2018/2019: Dogrywka w Gorzowie Wlkp., wygrane Energi i Wisły oraz... Besiktasu

Dodano: 29.11.2018, 20:33

Aż 45 minut było potrzebne aby gorzowski AZS pokonał Artego! W pozostałych meczach zarówno Energa, jak i Wisła odniosły kontrolowane zwycięstwa. Wygrał także Besiktas, który zagrał w Mińsku tak jak się tego od zespołu oczekuje. W Ruzomberku MBK pokonało Basketball Nymburk, a nieoczekiwaną wyjazdową porażkę zanotował UNI Gyor 61:66 z Clube Uniao Sportiva.

Grupa A
45 minut zaciętej i nieustępliwej gry – tak wyglądało spotkanie w Gorzowie Wlkp. Z rewanżowego pojedynku na plus wyszły miejscowe, które po celnych rzutach wolnych Prezelj oraz Zoll wygrały 81:78. Zanim to jednak nastąpiło to w ostatniej kwarcie AZS prowadził już nawet 68:58 po trafieniu Zoll, jednak w końcówce skuteczniejsze były koszykarki Artego. Do dogrywki doprowadziła celnym rzutem wolnym Szott-Hejmej (70:70). Wspomniana Zoll rzuciła 15 punktów oraz „rozdała” 5 piłek, a cztery punkty więcej zdobyła Papova. Wygrana jest tym bardziej cenna, gdyż słabiej w ataku zagrała Ariel Atkins (12pkt, 4/17). Po drugiej stronie liderką była Szott-Hejmej – 18 punktów, która mogła liczyć na wsparcie od Stankovic (12) czy też Poboży (10pkt, 6zb).

(3-1) InvestInTheWest Gorzów Wlkp. - Artego Bydgoszcz (2-2)
81:78 OT (22:17, 16:20, 17:17, 15:16, 11:8)

Gorzów Wlkp.: Papova 19, Zoll 15, Prezelj 12, Linskens 10, Juskaite 6, Rytsikava 2, Fikiel 2
Bydgoszcz: Szott-Hejmej 18, Stankovic 12, Radocaj 11, Międzik 10, Poboży 10, Morrison 9,Engelman 4, McBride 4

poprzedni mecz: 57:84 Telge Basket - InvestInTheWest AZS Gorzów Wlkp.
poprzedni mecz: 65:66 Artego Bydgoszcz - Spartak Moskwa
następny mecz: 06.12.2018 16:00 Spartak Moskwa - InvestInTheWest Gorzów Wlkp.

Grupa B
Początek rewanżowego spotkania dość znacznie przypominał pierwszy mecz w Moskwie. MBA nie przestraszyło się rywala i po skutecznej pierwszej kwarcie prowadziło 24:23. Nie trwało to jednak długo, gdyż już w kolejnych minutach Energa stopniowo powiększała prowadzenie – do 11 „oczek” po trafieniu zza linii 6,75 Trzeciak. Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie i za sprawą Svaryte oraz Fields gospodynie spokojnie kontrolowały mecz (73:58). Co innego było w ostatniej kwarcie, gdzie MBA w ostatnich minutach po serii punktowej Leshkovtsevej zmniejszył straty do 7 punktów – jednak na „coś” więcej zabrakło czasu. Dobrze w zespole z Torunia zagrała Svaryte (20pkt, 7zb) oraz Fields (20pkt, 7zb oraz 7as). Po 13 „oczek” zdobyła Trzeciak oraz Stankiewicz, jednak ta pierwsza blisko połowę z linii rzutów wolnych (7/7). Dość dużą (37-24) przewagę Energa miała pod tablicami.

(3-1) Energa Toruń - MBA Moskwa (2-2)
95:86 (23:24, 25:13, 25:21, 22:28)

Toruń: Svaryte 20, Fields 20, Trzeciak 13, Stankiewicz 13, Kunek 12, Tłumak 10, Sarauskaite 4, Begic 3
Moskwa: Leshkovtseva 25, Psareva 13, Stolyar 11, Toropova 10, Plisova 8, Nizamova 7, Kaitukova 6, Sytnyak 6

Grupa C
21 punktów (3x3) Leonor Rodriguez oraz 15 „oczek” Marii Conde bardzo pomogło w odniesieniu trzeciej wygranej w tegorocznej edycji EuroCup. Już wygrane pierwsze 10 minut (28:14) pokazało, iż to drużyna Krzysztofa Szewczyka będzie rozdawać karty w rewanżu. Do przerwy przewaga jeszcze wzrosła i wynosiła już 18 punktów (47:29). Krakowianki przeważały w każdym elemencie gry i ostatecznie pewnie wygrały 76:55. Dodatkowo Maria Araujo zakończyła mecz z double-double (10pkt oraz 12zb). Wśród rezerw Dynama Kursk słabo wypadła nawet pierwsza „5”.

(2-2) Inventa Kursk - Wisła CANPACK Kraków (3-1)
55:76 (14:28, 15:19, 21:15, 5:14)

Kursk: Shabanova 14, O. Frolkina 12, Nesterova 11, Pachurina 8, E. Frolkina 6, Burovaya 2, Safonova 2
Kraków: Rozdriguez 21, Conde 15, Araujo 10 (12zb), Canada 9, Mujovic 9, Russell 5, Ziętara 5, Żurowska-Cegielska 2

***

Do fazy play-off z każdej grupy awansują po dwa najlepsze zespoły (bezpośredni awans zwycięzcy grup, pozostałe z baraży) oraz po dwie najlepsze drużyny z 3. miejsc z konferencji A (grupa A, B, C, D, E) oraz B (grupa F, G, H, I, J). Następnie z 24 drużyn wg rankingu (zdobytych punktów) ułożone zostaną pary play-off. Do 1/8 finału dołączone zostaną 4 zespoły dopadające z Euroligi. W fazie play-off każdą rundę gra się systemem mecz i rewanż. Pozostałe grupy tworzą: