Kwalifikacje do EuroBasketu 2019: Przedostatnia kolejka bez niespodzianek

Dodano: 18.11.2018, 01:23

W przedostatniej kolejce kwalifikacji nie było niespodzianek. Pewne wygrane zanotowały m.in. Hiszpanki, Białorusinki, Belgijki, Czeszki czy też Włoszki.  Dużo emocji było na Litwie, gdzie do ostatnich sekund o zwycięstwo musiała walczyć Rosja. W grupie B, Polska po słabej drugiej połowie przegrała z Turcją. Isil Alben trafiła dla rywalek aż 6 razy zza linii 6,75. W kadrze Bośni i Hercegowiny Marica Gajic rzuciła 17 punktów oraz zebrała aż 27 piłek z tablicy. Ostatnie mecze w najbliższą środę.

Mistrzostwa Europy odbędą się na Łotwie (Ryga) oraz w Serbii (Belgrad) od 27 czerwca do 7 lipca 2019 roku. Będzie to 37 edycja turnieju, która rozegrana zostanie według schematu (faza grupowa w obu krajach, natomiast runda finałowa w Serbii). Ambasadorem Turnieju jest Nataša Kovačević, która jest pierwszą w historii niepełnosprawną koszykarką grającą w profesjonalnym klubie koszykarskim.

Kovačević w 2013 roku jadąc razem ze swoją drużyną UNI Győr na mecz do Sopronu uczestniczyła w wypadku drogowym, gdzie zginał trener drużyny Ákos Füzy oraz generalny menager Péter Tapodi. Koszykarce w wyniku doznanych urazów amputowano lewą nogę poniżej kolana. W czerwcu 2015 roku wystąpiła w rozgrywanym Meczu Legend FIBA Europe, który współorganizowała fundacja Kovačević.

Tytułu zdobytego w 2017 roku w czeskiej Pradze bronią koszykarki Hiszpanki, które są również brązowymi medalistkami mistrzostw świata z września 2018 roku.

***

Błąd przy wywołaniu funkcji {youtube}

Dobre pierwsze 20 minut meczu z Turcją oraz poprawna gra w obronie, dała w tej części spotkania wynik 22:29. W tym fragmencie meczu dobrze grała Angelika Stankiewicz, która napędzała ofensywę #KoszKadry. Turczynki szczególnie w początkowych minutach miały problem ze skutecznością oraz nie potrafiły wykorzystywać przewagi wzrostu oraz siły pod koszem. Wszystko zmieniło się po przerwie, gdzie przyjezdne zagrały koncertowo i raz po raz dziurawiły kosz Polek. Duża w tym zasługa doświadczonej Isil Alben, która zdobywała łącznie w całym meczu 19 punktów – trafiając zza linii 6,75 6 na 7 rzutów. Całą trzecią kwartę Turcją wygrała (26:10), by w ostatniej kwarcie kontrolować przebieg spotkania. Problemów pod koszem nie miała grająca obecnie w Chinach Quanitra Hollingsworth (10 punktów oraz 6 zbiórek). Turczynki w całym meczu trafiły aż 14 razy na 28 prób za trzy punkty, przy zaledwie dwóch skutecznych rzutach Polek (na 16 oddanych). Liderkami Biało- Czerwonych były koszykarki z Torunia – Stankiewicz (11) oraz Trzeciak (10). Poprawnie zagrała „miejscowa” Karolina Poboży (8 punktów oraz 8 zbiórek), jednak tym razem zabrakło większego wsparcia od Weroniki Gajdy (3/15) czy też Agnieszki Kaczmarczyk (3/8).

(1-4) Polska - Turcja (5-0)
49:68 (13:14, 9:15, 10:26, 17:13)

Polska: Stankiewicz 11, Trzeciak 10, Gajda 9, Poboży 8, Kaczmarczyk 6, Szybała 2, Szajtauer 2, Puss 1
Turcja: Alben 19, Hollingsworth 10, Cakir Turgut 9, Senyurek 7, Yalcin 5, Canitez 5, Caglar 4, Gulcan 3, Uzun 3, Koksal 3

1. *Turcja (5/0) (10)
2. Białoruś 4/1 (9)
3. Polska 1/4 (6)
4. Estonia 0/5 (5)

63:113 Estonia - Białoruś (Koster 17 - Hasper 25)
21.11.2018 16:00 Turcja - Białoruś
21.11.2018 20:00 Polska - Estonia

***

A jak wygląda sytuacja w innych grupach? O tym poniżej.

Grupa A:
W grupie A Słowacja oraz Bośnia i Hercegowina pewnie pokonały swoich przeciwników i w środę zagrają decydujący mecz o awansie z 1. Miejsca w grupie. Słowaczki po 20 minutach prowadziły 12-punktami, jednak całkowicie „zniszczyły” rywala w ostatniej kwarcie – wygranej 6:24. Helena Sverrisdottir rzuciła dla Islandii 20 punktów, jednak na słabej 33% skuteczności (7/21). Po drugiej stronie liderką była Oroszova (17 punktów), która mogła liczyć na pomoc Balintovej (15) oraz Palenikovej (14). W meczu Bośni i Hercegowiny tradycyjnie już liderką była Marica Gajic (17 punktów oraz… 27 zbiórek z 49 całego zespołu)!

1. *Słowacja 3/1 (7)
2. Czarnogóra 3/1 (7)
3. Bośnia i Hercegowina 2/2 (6)
4. Islandia 0/4 (4)

52:82 Islandia - Słowacja (Sverrisdottir 20 - Oroszova 17pkt, 13zb)
17:11.2018 20:15 Bośnia i Hercegowina – Czarnogóra (Gajic 17pkt, 27zb - Johnson 25pkt, 16zb)
21.11.2018 18:00 Słowacja – Czarnogóra
21.11.2018 20:45 Islandia – Bośnia i Hercegowina

Grupa C:
W grupie C Węgierki rozgromiły na wyjeździe Albanki aż 139:27, gdzie w trzeciej kwarcie miejscowe rzuciły zaledwie dwa „oczka” – a straciły aż 41! Nie lepiej było w ostatnich 10 minutach, gdzie padł wynik 6:39. Po 21 punktów rzuciły Fegyverneky oraz Hatar, a punkt mniej dodała Raksanyi. Drużyna trenera Norbert Szekely trafiła 15 razy zza linii 6,75 przy zerowym dorobku miejscowych. W drugim meczu Rosja do ostatnich sekund musiała walczyć o wygraną na Litwie, która zapewniła Beliakova rzutem za trzy punkty (79:74) oraz… brak skuteczności gospodyń. Na 42 sekundy przed zakończeniem zza linii 6,75 trafiła Petronyte, jednak w kolejnej akcji szansę na dogrywkę zmarnowała Juskaite – przestrzelając oba rzuty wolne. Liderką Litwy była urodziwa Kamile Nacickaite (20 punktów), po drugiej stronie Maria Vadeeva (23 punkty oraz 9 zbiórek).

1. *Rosja 5/0 (10)
2. Węgry 4/1 (9)
3. Litwa 1/4 (7)
4. Albania 0/5 (5)

27:139 Albania – Węgry (Bujari 9 - Hatar 21pkt, 10zb)
77:79 Litwa – Rosja (Nacickaite 20 - Vadeeva 23)
21.11.2018 17:30 Litwa – Albania
21.11.2018 15:00 Rosja – Węgry

Grupa D:
W grupie D Wielka Brytania dzięki 21 punktom Johannah Leedham oraz 16 Georgia Jones udanie finiszowała w meczu z Grecją. Wygraną zapewniły punkty wspomnianej Leedham na 7 sekund przed końcową syreną. W kolejnej akcji trzy rzuty wolne wykorzystała Maltsi, jednak na nic więcej przyjezdnych nie było stać. 21 punktów dla uczestnika mistrzostw świata #WWC rzuciła zawodniczka CCC Polkowice Styliani Kaltsidou. Dnia nie miała inna zawodniczka z Polkowic - Temi Fagbenle (2/10).

1. *Wielka Brytnia 4/1 (9)
2. Grecja 3/2 (8)
3. Izrael 2/3 (7)
4. Portugalia 0/5 (5)

75:72 Portugalia – Izrael (Silva 20pkt, 13zb - Doron 23)
79:77 Wielka Brytania – Grecja (Leedham 21 - Kaltsidou 21)
21.11.2018 16:00 Grecja – Izrael
21.11.2018 20:00 Wielka Brytania – Portugalia

Grupa E:
W grupie E z odniesieniem zwycięstwa nie miała problemów zarówno Francja, jak i Słowenia. „Trójkolorowe” tak wyraźną przewagę zdobyły w drugiej połowie, a główna w tym zasługa Heleny Ciak (15 punktów oraz 8 zbiórek), jak i Sarah Mitchel  oraz Endene Miyem (obie po 11). W drużynie z Rumunii, wyróżniła się tylko Gabriela Marginean (18 punktów), a dużo więcej można było się spodziewać po Ashley Walker (4/12) czy też Elisabeth Pavel (2/7). W drugim meczu Słowenia wygrała z Finlandią, gdzie Sara Bejedi oraz Maria Aijanen rzuciły ponad 10 lub więcej punktów. Zawodniczka beniaminka EBLK - Annika Holopainen w 22 minuty rzuciła 8 punktów.

1. *Słowenia 5/0 (10)
2. Francja 4/1 (9)
3. Rumunia 1/4 (6)
4. Finlandia 0/5 (5)

68:88 Finlandia – Słowenia (Bejedi 19 - Evans 19)
61:90 Rumunia – Francja (Marginean 18 - Ciak 15)
21.11.2018 19:00 Rumunia – Finlandia
21.11.2018 20:45 Francja – Słowenia

Grupa F:
Mistrzynie Europy łatwo ograły na wyjeździe Holenderki 65:48, a po pierwszej kwarcie prowadziły już 22:11. Dość spokojny i jednostronny mecz był dla brązowych medalistek mistrzostw świata #WWC doskonała okazją aby umiejętności pokazały wszystkie zawodniczki w talii trenera Mondelo. Tym sposobem tylko dwie z nich nie zdobyły punków (Romero oraz Arrojo). Liderką była Ouvina, a w zespole Oranje - Natalie van den Adel (10 punktów 5/20). W drugim meczu wygrana trzecia kwarta aż (24:5), dała wysoką wygraną Ukrainek nad Bułgarkami. 32 punkty rzuciła… Alina Iagupova.

1. *Hiszpania 5/0 (10)
2. Ukraina 4/1 (9)
3. Holandia 1/4 (6)
4. Bułgaria 0/5 (5)

60:86 Bułgaria – Ukraina (Ivanova 15 - Iagupova 32)
48:65 Holandia – Hiszpania (van den Adel 10 - Ouvina 12)
21.11.2018 20:00 Hiszpania – Ukraina
21.11.2018 20:00 Holandia – Bułgaria

Grupa G:
W grupie G także nie było niespodzianek, zarówno Czeszki i Belgijki pewnie wygrały na wyjazdach. Gospodynie ostatniego EuroBasketu zdecydowanie wygrały także walkę na tablicach (43-28) oraz przeważały w każdym elemencie koszykarskiego rzemiosła. W tym wszystkim najwięcej punktów uzbierała Karolina Elhotova (20 3x3), a Alena Hanusová dodała (16). Belgijki wysoką wygraną zawdzięczają głównie Emma Meesseman (28 punktów) oraz Kim Mestdagh (17). Córka trenera kadry trafiła jednak tylko 5na12 rzutów z gry.

1. *Czechy 5/0 (10)
2. Belgia 4/1 (9)
3. Niemcy 1/4 (6)
4. Szwajcaria 0/5 (5)

53:88 Szwajcaria – Czechy (Simioni 13 - Elhotova 20)
58:77 Niemcy – Belgia (Greinacher 12 - Meesseman 28)
21.11.2018 19:30 Niemcy – Szwajcaria
21.11.2018 20:30 Belgia – Czechy

Grupa H:
W grupie H Szwedki na wyjeździe zdemolowały Macedonki – 118:34, prowadząc już po 10 minutach 34:6. Ogromną przewagę Szwedki miały również pod tablicami (52-28) z czego po 10 zbiórek zanotowały Zahui oraz Halvarsson. Najwięcej punktów miała Frida Eldebrink (22), a wspomniana Halvarsson dodała dwa „oczka” mniej. 17 punktów Penny oraz po 13 – Sottany oraz Dotto dały łatwą wygraną Squadd Azzura z Chorwacją. Słabo spisała się tym razem liderka kadry w 2017 roku Cecilia Zandalasini (2/13). W zespole z Chorwacji Ivana Tikvic jako jedyna rzuciła ponad 10 punktów (dokładnie 11). Lea Miletic ze Ślęzy Wrocław trafiła 1/5 z gry i zakończyła mecz z dorobkiem czterech „oczek”.

1. *Włochy 4/1 (9)
2. Szwecja 4/1 (9)
3. Chorwacja 2/3 (7)
4. Macedonia 0/5 (5)

52:64 Chorwacja – Włochy (Tikvic 11 - Penna 17)
48:118 Macedonia – Szwecja (Stojanovska 21 - Eldebrink 22)
21.11.2018 19:00 Chorwacja – Macedonia
21.11.2018 20:30 Włochy – Szwecja

Bezpośredni awans do turnieju finałowego uzyskają tylko zwycięzcy każdej grupy oraz 6 najlepszych drużyn z 2. miejsc. W turnieju są już gospodarze Serbia oraz Łotwa.