Energa Basket Liga Kobiet: VII kolejka - mistrz Polski jak wulkan, erupcja w trzeciej kwarcie (16:0) i wygrana

Dodano: 09.11.2018, 16:01

W ostatniej kolejce przed przerwą reprezentacyjną w Gdyni doszło do meczu kolejki Arka - CCC. Do przerwy gospodynie "bezpiecznie" prowadziły 43:32,  jednak w trzeciej kwarcie mistrzynie Polski pokazały klasę i po serii 16:0 wyszły na prowadzenie i już go nie oddały. W meczu beniaminka z Widzewem, góra od samego początku był Widzew i pewnie wygrał 82:50. Portal KoszykowkaKobiet.pl - oficjalny partner Energa Basket Ligi Kobiet. Transmisja TV

mecz kolejki

Początek spotkania zdecydowanie należał do gospodyń, które raz po raz dziurawiły kosz rywalek i systematycznie powiększały prowadzenie (22:14 po 10 minutach). Niestety przy dobrym wyniku, po jednej z akcji ofensywnych z parkietu z grymasem bólu zejść musiała Paulina Misiek. Gdynianki jednak w dalszym ciągu miały dużo więcej dobrych „kart” do rozdania i za sprawą Cannon, Balintovej oraz Allen prowadziły już 29:18. Jeszcze przed przerwą nic się nie zmieniło i zupełnie zagubione CCC, nie umiało wybrnąć z dość złej dla siebie sytuacji. Wszystko zmieniło się po przerwie, gdzie seria 16:0 wyprowadziła drużynę Marosa Kovacika na prowadzenie 48:43 – prowadzenie, którego już uczestnik Euroligi nie oddał. W tym okresie Arka całkowicie nie istniała i nie potrafiła się przełamać, zrobiło to dopiero trafienie Podgórnej zza linii 6,75. Tak więc drzemiące ogromne pokłady możliwości w osobach Hayes, Fagbenle czy też Thomas dały o sobie znać po przerwie. Na ogromny plus zasługuje także gra CCC w obronie. Gdy w 34 minucie za trzy punkty trafiła wspomniana Hayes, stało się jasne kto wygra hit ostatniej kolejki przed przerwą reprezentacyjną.

Liczby meczu:
2 - trafienia z gry w ciągu 40 minut zanotowała Bec Allen z Arki (na 8 prób)
3 - minuty i 49 sekund na parkiecie spędziłą zaledwie Paulina Misiek
7 - tyle łącznie celnych rzutów za trzy punkty oddały oba zespoły w całym meczu
16 - do 0, taką serię zanotowało CCC w trzeciej kwarcie
22 - kolejny raz liderką Arki byłą Emma Cannon, tym razem zdobyłą 22 punkty
55 - na tylu % z gry zagrały w dniu dzisiejszym mistrzynie Polski, główna w tym zasługa znakomitej drugiej połowy

Basket 90 Gdynia Arka Gdynia - CCC PolkowiceCCC Polkowice
68:75 (22:14, 21:18, 9:27, 16:16)

Gdynia: Cannon 22 (15zb), Allen 10, Jurcenkova 9, Greinacher 8, Balintova 8, Baltkojine 6, Podgórna 5
Polkowice: Hayes 16, Fagbenle 14, Thomas 14, Gajda 7, Kaltsidou 6, Aleksandravicius 6, Leedham 5, Kaczmarczyk 4, Puss 3

***

Dość wyrównany przebieg miała pierwsza połowa meczu pomiędzy MKK a Artego, gdzie żadna ze stron nie potrafiła uzyskać bezpiecznej przewagi. W 20 minucie było 43:40 po trafieniu Morrison i zapowiadały się emocje. Jednak… długa przerwa uśpiła gospodynie, które wyzły z szatni całkowicie pogubione. Kolejne trafienia Międzik, Szott-Hejmej czy też Stankovic „wybiły” drużynie z Siedlec z głowy walkę o wygraną. Na minutę przed zakończeniem trzeciej kwarty i kolejnych punktach najskuteczniejszej w dniu dzisiejszym Poboży (20 punktów) było 70:46.

PGE MKK Siedlce - Artego BydgoszczArtego Bydgoszcz
68:88 (16:21, 24:22, 6:27, 22:18)

Siedlce: Bellock 22 (10zb), Harris 14 (10as), Mołłowa 13, Omerbaśić 6, Lapszynski 6, Ikstiena 5, Bacik 2
Bydgoszcz: Poboży 20, Stanković 19, Międzik 17, Morrison 10, Szott-Hejmej 7, Radocaj 6, McBride 5, Engelman 4

***

TS Ostrovia Ostrów Wielkopolski - 1KS Ślęza WrocławŚlęza Wrocław
47:80 (21:25, 7:14, 13:27, 6:14)

Ostrów Wlkp.: Ossowska 20, Jackowska 8, Wajler 6, Jaworska 4, Nowicka 3, Motyl 2, Podkańska 2, Kaczmarek 2
Wrocław: Burdick 17, Palenikova 16, Udodenko 16, Kastanek 10, Miletic 9, Naczk 5, Colson 3, Szybała 2, Dobrowolska 2

***

10 punktów oraz 15 zbiórek Laury Svaryte w znacznym stopniu przyczyniło się do ważnego zwycięstwa w Lublinie. Kolejny raz skuteczna była także Angelika Stankiewicz, rzucając 15 „oczek”. Początek meczu dobrze rozpoczęły przyjezdne (6:0), jednak kilkanaście sekund później był już remis po 9. Kolejne minuty aż do końcówki czwartej kwarty były bardzo wyrównane (29:28 w 20 minucie) czy też (45:43 pod koniec trzeciej kwarty). Na 120 sekund przed zakończeniem na tablicy wyników widniał kolejny już w tym spotkaniu wynik remisowy (po 57). Sprawy w swoje ręce na 59 sekund przed końcową syreną wzięła liderka Energi – Fields i trafieniem za trzy punkty pozwoliła odskoczyć na cztery „oczka” (57:61). W odpowiedzi z linii rzutów wolnych raz trafiła Butulija, lecz ważniejsze było trafienie zza linii 6,75 Rymarenko na 8 sekund przed końcem (61:62). Spotkanie zakończyła Stankiewicz celnymi rzutami wolnymi, przechwytem oraz punktami równo z syreną. Lublinianki zagrały na fatalnej - 27% skuteczności (41% rywalek).

AZS UMCS LublinPszczółka AZS UMCS Lublin - Energa Toruń
61:66 (11:12, 18:16, 16:15, 16:23)

Lublin: Kiesel 24, Butulija 10, Rymarenko 8, Mistygacz 8, Adamowicz 7, Szajtauer 4 (12zb)
Toruń: Fields 21, Stankiewicz 15, Svaryte 10 (15zb), Kunek 6, Tłumak 5, Trzeciak 5, Mandic 2, Sarauskaite 2

***

Z całą pewnością nie tak wyobrażały sobie mecz z Widzewem koszykarki beniaminka EBLK. Już sam początek nie był dobry, głównie brakowało skuteczności i dokładności. Po 7 minutach gry ku zaskoczeniu było 17:6 dla łódzkiego Widzewa, a kolejne minuty nie były lepsze w wykonaniu PG. Bardzo słabo grała Holopainen, która łącznie spędziła na parkiecie tylko 12 minut (0/4). Na pocieszenie równo z syreną kończącą pierwsze 20 minut gry z połowy boiska trafiła co prawda jeszcze Gwizdała (26:39), jednak po zmianie stron jeszcze bardziej stroną dominującą była drużyna pod wodzą trenera Omanicia. Dobrze w drużynę wkomponowała się Dominique Wilson, która w 23 minuty rzuciła 14 punktów oraz zebrała 9 piłek. Spotkanie z Widzewem miało być dla beniaminka dość kluczowym meczem jeśli chodzi o miejsce w tabeli na koniec sezonu, jednak tak wysoka porażka przy bardzo słabej grze (30% - 48%) nie napawa optymizmem. W dalszym ciągu także  PG gra bez nominalnej środkowej. Widzewianki trafiły także aż 11 za trzy punkty, przy tylko trzech takich rzutach gospodyń.

Sunreef Yachts Politechnika Gdańska - Widzew ŁódźWidzew Łódź
50:82 (10:23, 16:16, 16:25, 8:18)

Gdańsk: Conwright 12, Pyka 12, Szymańska 8, Koc 5, Strzelczyk 5, Gwizdała 5, Bujniak 3
Łódź: Perisa 17, Pawlak 15, Wilson 14, Dowe 10, Gertchen 7, Drop 7,  Paździerska 6 , Vucković 4, Kudelska 2

***

Wisła po bardzo słabym spotkaniu EuroCup w Stambule, zrehabilitowała się na trudnym terenie w Gorzowie Wlkp. i pokonała AZS 75:64. Biała Gwiazda swoją przewagę pokazała szczególnie w drugich 10 minutach, kiedy to rozbiła gospodynie aż 27:10. Tak więc po pierwszej połowie było 43:27, a jedyną zawodniczką na plus wśród gospodyń była Ariel Atkins (14pkt). Oba zespoły dzieliła także przepaść jeśli chodzi o skuteczność w tej części spotkania (30% - 61%). Po zmianie stron drużyna z Krakowa po trafieniu Canady w 26 minucie prowadziła już różnicą 27 punktów (64:37). Mecz z double-double zakończyła María Araújo (14pkt, 10zb), a po 13 „oczek” rzuciły w dniu dzisiejszym nieobecne w Stambule Canada oraz Russel.

KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp.InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski - Wisła CanPack KrakówWisła CP Kraków
64:75 (17:16, 10:27, 19:21, 18:11)

Gorzów Wlkp.: Atkins 20, Linskens 10, Prezelj 9, Zoll 5, Stelmach 5, Juskaite 5, Papova 4, Rytsikawa 2, Fikiel 2, Dźwigalska 2
Kraków: Rodriguez 17, Araujo 14 (10zb), Canada 13, Russell 13, Conde 12, Żurowska-Cegielska 4, Ziętara 2