EuroCup 2018/2019: Energa wysoko wygrywa w Grecji, Wisła CANPACK bez szans i "koszykarek" w Stambule

Dodano: 08.11.2018, 19:08

Wisła CANPACK Kraków nie miała nic do powiedzenia w Stambule i przegrała z Besiktasem aż 71:100. W meczu nie zagrały Jordin Canada oraz Mercedes Russell. W Bydgoszczy Artego do ostatniej sekundy walczyło ze Spartakiem, lecz uległo... 65:66. W środę Energi Toruń rozgromiła Niki Lefkadas 74:44. Transmisja TV

Gorzowski AZS w minionej kolejce EBLK zagrał dobre 20 minut spotkania z Widzewem Łódź i… stanął. Na całe szczęście końcówka została rozegrana poprawnie i można było w tabeli dopisać kolejną wygraną. Teraz czas na trzeci mecz w EuroCup, trzeci i być może decydujący jeśli chodzi o awans. Rywalem będzie szwedzkie Telge, a więc rywal mało wymagający. Jednak po stronie Telge stoi nie tylko własna hala ale także znakomita 19-letnia rozgrywająca Klara Lundquist (20,5pkt/m, 6,5zb/m oraz 3,5as/m). Groźne mogą być także Teodora Turudic, która w ostatnim meczu z Artego zagrała bardzo słabo oraz Ellen Astrom. W lidze Telge jest na 4. miejscu z bilansem (4-1) za faworytami Alvik Basket, A3 Basket oraz Lulea Basket.

Artego we własnej hali podejmie ubiegłotygodniowego rywala klubu z Gorzowa Wlkp. – Spartak Moskwa. Rosyjski zespół w składzie ma dwie byłe koszykarki Artego – Jennifer O’Neill (18,5pkt/m, 6,5zb/m) oraz Deneshe Stallworth (15,5pkt/m, 7,5zb/m) na które należy zwrócić szczególną uwagę. Jest także 23-letnia Adelina Abaiburova (16,5pkt/m, 9,0zb/m). Spartak po „chudych” latach chce wrócić do europejskiej czołówki, czy się uda? Bydgoszczanki w minioną niedzielę rozegrały ciężkie spotkanie z Arką Gdynia, które może nie było dobrą promocją koszykówki – jednak z całą pewnością kosztowało dużo sił.

Energa Toruń w ostatnim meczu EuroCup wysoko pokonała rozbity Galatasaray Stambuł, jednak wygrana nad taką koszykarką marką to bardzo dobry wynik. W pierwszej kolejce natomiast przyszła wstydliwa porażka z MBA Moskwa. W trzecim meczu czas na Grecję i mecz z absolutnym debiutantem na europejskich parkietach – Niki Lefkadas.  Niki to obecne wiceliderki ligi greckiej (bilans 2-0), lecz oba spotkania nie były wymagające. Co innego w EuroCup, gdzie porażki z MBA Moskwa oraz Galatasaray dają ostatnie miejsce w grupie B. W drużynie na próżno szukać wielkich nazwisk, jednak nie oznacza to wcale łatwej przeprawy. Liderką zespołu jest prosto z amerykańskiej uczelni Jade Walker (21,0pkt/m, 9,5zb/m).

Najtrudniejsza przeprawa wydaje się, że czeka Wisłę CANPACK Kraków. Krakowianki w gorącym Stambule zagrają z Besiktasem, który nieoczekiwanie „zamyka” tabelę grupy C z bilansem 0-2. Porażki co prawda nie  były dotkliwe i łącznie różnicą 6 „oczek” (63:68 z Tsmoki Mińsk oraz 67:68 z Inventa Kursk). Dużo lepiej jest w rodzimej lidze, gdzie Besiktas zajmuje 3. miejsce (bilans 3-1), głównie dzięki Kelsey Mitchell (22,9pkt/m oraz 5,3as/m), Victorii Mirchevy (19,3pkt/m) czy też Evelyn Akhator (16,7pkt/m oraz 7,3zb/m), która to ma za sobą bardzo dobry występ na mistrzostwach świata we wrześniu br. Nie można także odpuszczać reprezentantce Turcji Bahar Caglar oraz Olivii Epoupa z Francji. Tak więc jest się kogo bać i Wisła musi zagrać o kilka poziomów lepiej niż w dotychczasowych meczach.

***

Grupa A
Telge mecz rozpoczęło dobrze i skutecznie, jednak już w drugich 10 minutach stroną przeważająca były koszykarki z Gorzowa Wlkp. (25:7). Po 20 minutach gry na tablicy wyników było 38:26, jednak wynik mógł być jeszcze wyższy gdyby skuteczna w ostatnich sekundach była Juskaite. Po zmianie stron festiwal strzelecki zespołu Dariusza Maciejewskiego trwał w dalszym ciągu, a całkowicie pogubione gospodynie na początku ostatniej kwarty przegrywały już 39:69. Aż pięć zawodniczki AZS’u zdobyły 10 lub więcej punktów (Prezelj 14, Fikiel 13, Papova 13, Juskaite 12, Atkins 11). Gorzowianki punkty zdobywały głównie z „pomalowanego” mając ogromną przewagę wzrostu nad rywalkami. Klara Lundquist dla Telge rzuciła 20 „oczek” i tradycyjnie była najbardziej wyróżniającą się zawodniczką swojego zespołu.

(0-3) Telge Basket - InvestInTheWest AZS Gorzów Wlkp. (2-1)
57:84 (19:13, 7:25, 13:29, 18:17)

Gorzów Wlkp.: Lundquist 20, Holmqvist 10, Ahlin 10, Gustafsson 6, Elias 5, Astrom 4, Turudic 2
Moskwa: Prezelj 14, Fikiel 13, Papova 13, Juskaite 12, Atkins 11, Zoll-Norman 9, Rytsikava 5, Linskens 5, Stelmach 2

poprzedni mecz: 88:76 InvestInTheWest ENEA Gorzów Wlkp. - Sparta&k M.R. Vidnoje
następny mecz: 29.11.2018 18:00 InvestInTheWest Gorzów Wlkp. - Artego Bydgoszcz

***

Wyrównane pierwsze 20 minut meczu w Moskwie ze Spartakiem nie dało odpowiedzi, kto jest bliżej wygranej (30:35). Po zmianie stron Artego było bliżej rywalek, jednak w odpowiedzi punkty zdobywały… byłe zawodniczki drużyny znad Brdy – Stallworth oraz O’Neill. Niemoc strzelecka zespołu  z EBLK, bardzo widoczna była w trzeciej kwarcie – gdzie przewaga Spartaka osiągnęła 14 „oczek” (52:38). Taki obraz gry utrzymywał się do ostatnich minut meczu, gdzie od stanu 61:66 po trafieniu za trzy punkty McBride punkty zdobywały wyłącznie koszykarki z Bydgoszczy. Jednak… do wygranej zabrakło niewiele, gdy dwie próby z linii rzutów wolnych przestrzeliła Stallworth, a równo z końcową syreną to samo zrobiła Międzik.

(2-1) Artego Bydgoszcz - Spartak Moskwa (2-1)
65:66 (15:14, 15:21, 15:19, 20:12)

Södertälje: Stankovic 13 (10zb), Międzik 13, Morrison 10, McBrode 8, Poboży 7, Szott-Hejmej 6, Engelman 4, Radocaj 4
Bydgoszcz: Kolosovskaia 21, Nuritdinova 11, O'Neill 11, Stallworth 10, Abaiburova 7, Sema 6 (11zb)

Grupa B
Niespodzianki nie było, bo być nie mogło. Absolutny debiutant na europejskich parkietach był cieniem dla toruńskiej Energi. Jednakże „Katarzynki” swoją przewagę wypracowywać zaczęły dopiero od drugiej kwarty, gdyż w pierwszych 10 minutach drużyna pod wodzą Stefana Svitka raziła nieskutecznością (4/22 w tym 0/6 za 3). Od samego początku jednak ogromna była przewaga pod tablicami (19-9). W kolejnych minutach ze skutecznością było już znacznie lepiej, jednakże do końca spotkania punkty zdobywane były przeważnie  z ponowienia. Tym sposobem mecz z double-double zakończyła Laura Svaryte (12pkt oraz 13zb), o trzy „oczka” więcej zdobyła Angelika Stankiewicz. Taki obraz meczu, dał możliwość gry wszystkim zawodniczkom w talii trenera Svitka. Energa dość znacznie wygrała walkę pod tablicami (66 – 31). U gospodyń zawiodło wszystko, łącznie z liderkami - Knight (1/12), Elena Tsineke (2/14) oraz Walker (0/4).

(0-3) Niki Lefkada - Energa Toruń (2-1)
44:74 (9:10, 11:22, 14:22, 10:20)

Lefkada: Balta 14, Papamichail 8, Stjepanovic 6, E. Tsineke 5, A. Tsineke 4, Johnson-Walker 4, Knight 3
Toruń: Stankiewicz 15, Svaryte 12 (13zb), Trzeciak 10, Mandic 10, Sarauskaite 8, Fields 7, Kunek 5, Tłumak 3, Skobel 2, Schmidt 2

Grupa C
Nic do powiedzenia nie miała krakowska Wisła w Stambule w meczu z Besiktasem. Rywalki mające „nóż na gardle” z powodu bilansu 0-2 musiały wygrać i dokonały tego w bardzo dobrym stylu. Już pierwsze 10 minut pokazało, jak pobudzone są gospodynie i o co grają (25:11). Jeszcze przed przerwą gra się minimalnie wyrównała, jednak festiwal strzelecki wypadł na korzyść Besiktasu (29:24). Tak więc po 20 minutach gry Biała Gwiazda była w bardzo trudnym położeniu (35:54) i nic nie zapowiadało poprawy. Po zmianie stron „pudła” Rodriguez oraz Mujovic i proste straty dały już 25-puntową stratę (45:70). W dalszych minutach kolejne dobre akcje rywalek dały pewną wygraną, a znakomity mecz rozegrała Evelyn Akhator (18pkt, 8/8 oraz 8 zbiórek). Liderką była jednak Kelsey Mitchell rzucając 28 punktów. „Swoje” zrobiła także Olivia Epoupa (7pkt, 8as). Po drugiej stronie najlepsza była Leonor Rodriguez (17), a (12) rzuciła Bozica Mujovic. W meczu nie zagrały Amerykanki Jordin Canada oraz Mercedes Russell.

(1-2) Besiktas Stambuł - Wisła CANPACK Kraków (2-1)
100:71 (25:11, 29:24, 28:17, 18:19)

Stambuł: Mitchell 28, Akhator 18, Siyahdemir 14, Mircheva 10, Caglar 10, Epoupa 7 (8as), Atacan 6, Uzunoglu 5, Yapar 2
Kraków: Rodriguez 17, Mujovic 12, Conde 10, Oroszova 8, Żurowska-Cegielska 7, Niedźwiedzka 6, Ziętara 6, Araujo 5

***

Do fazy play-off z każdej grupy awansują po dwa najlepsze zespoły (bezpośredni awans zwycięzcy grup, pozostałe z baraży) oraz po dwie najlepsze drużyny z 3. miejsc z konferencji A (grupa A, B, C, D, E) oraz B (grupa F, G, H, I, J). Następnie z 24 drużyn wg rankingu (zdobytych punktów) ułożone zostaną pary play-off. Do 1/8 finału dołączone zostaną 4 zespoły dopadające z Euroligi. W fazie play-off każdą rundę gra się systemem mecz i rewanż. Pozostałe grupy tworzą: