Energa Basket Liga Kobiet: VI kolejka - Arka wygrywa w Bydgoszczy, beniaminek zwycięża po raz pierwszy w EBLK

Dodano: 03.11.2018, 20:24

W meczu kolejki Artego nie dało rady Arce Gdynia i przegrało 59:65. Kolejny dobry mecz w zespole z Pomorza zagrała Emma Cannon (16pkt, 10zb), po drugiej stronie debiut zaliczyła Engelman. Pierwszą wygraną na parkietach EBLK odniosły koszykarki Sunreef Yachts Politechniki Gdańskiej, które nie miały problemów z pokonaniem ENEA AZS Poznań - znakomity mecz rozegrała Maegan Conwright. Portal KoszykowkaKobiet.pl - oficjalny partner Energa Basket Ligi Kobiet. Transmisja TV

mecz kolejki

W meczu kolejki pierwsze 20 minut gry było zacięte, a o 3 „oczka” lepsze były koszykarki Arki. Sam początek meczu to wyrównana gra i remis po 10 minutach (15:15). Taki sam obraz gry widzieliśmy w pierwszym fragmencie kolejnej kwarty aż do stanu (21:21), od tego momentu seria 8:0 przyjezdnych dała dość znaczne prowadzenie. Bierną postawę koszykarek Artego przerwała Morrison i stopniowo udawało się odrobiać część strat. W Arce ponownie zdecydowaną liderką byłą Emma Cannon (12pkt, 7zb), a u gospodyń po 8 „oczek” miały Międzik oraz Morrison.

Po zmianie stron sygnał do ataku dała McBride, która zanotowała serię (8:0 w tym 2x3), a kolejne trafienie także zza linii 6,75 Międzik dało dwa punkty straty (40:42). Bardzo dobry fragment miała także Tamara Radocaj, która doprowadziła do remisu. Do tego momentu ponownie trwała wyrównana walka, aż do początku ostatniej kwarty, gdzie główną rolę odegrała Makurat (5:0) oraz Cannon i ponownie Arka zdołała się oddalić – 55:46. Artego jeszcze raz zbliżyło się do rywalek (56:59), jednak w odpowiedzi skuteczna była ponownie Makurat oraz Cannon. Spotkanie nie stało na wysokim poziomie (obie strony po 39%), gdzie łącznie popełniono aż 27 strat (13 – 14). Pierwszy mecz w EBLK zaliczyła Monica Engelman, jednak nie zachwyciła (27min, 8pkt 3/12 oraz 3zb).

Liczby meczu:
1 – tylko raz na 7 prób z gry trafiła do kosza Monica Engelman
2 – tyloma punktami prowadziło Artego w I kwarcie (13:11)
3- zawodniczki Artego (Międzik, McBride, Morrison) oraz tyle samo z Arki (Allen, Cannon, Jurcenkova) zdobyło 10 lub więcej punktów
8 – do zera, to seria Julie McBride na początku III kwarty
10 – piłek zebrała Emma Cannon, dodając do tego 16 punktów
13 – punktów z linii rzutów wolnych trafiła Arka (Artego blisko o połowę mniej – 7)
45 – zbiórek miała Arka przy „tylko” 31 rywalek

Artego BydgoszczArtego Bydgoszcz - Arka GdyniaBasket 90 Gdynia
59:65 (15:15, 14:17, 17:16, 13:17)

Bydgoszcz: Morrison 12, Międzik 11 (3x3), McBride 11 (3x3), Engelman 8, Stankovic 7, Poboży 5, Szott-Hejmej 3, Radocaj 2
Gdynia: Cannon 16 (10zb), Allen 11, Jurcenkova 10, Greinacher 8, Misiek 7, Makurat 7, Baltkojiene 4, Balintova 2

***

Dobre i skuteczne (52% - 42%) pierwsze 20 minut spotkania w Gdańsku, dało 9-punktowe prowadzenie beniaminka (50:41). Po wyrównanym początku od stanu 35:34, serię 8:0 zaliczyła liderka PG Conwright dając osiem „oczek” przewagi (43:35). Amerykanka była również najskuteczniejszą zawodniczką w pierwszej połowie rzucając 13 punktów oraz rozdając 5 piłek. Dobrze grała także Martyna Koc (10pkt, 4zb) oraz powołana do reprezentacji Finlandii Annika Holopainen (8). Kolejny raz gospodynie grały bez nominalnej środkowej, co było widać – gdyż Khaalia Hillsman robiła pod tablicami co chciała (14pkt, 11zb w 20 minut).

Po zmianie stron dalszej dobrej i skutecznej gry gospodyń nie było końca, a gdy ostatni fragment trzeciej kwarty wygrany został 11:3 – śmiało można było patrząc na grę zaryzykować stwierdzenie, iż beniaminek odniesie pierwszą wygraną na parkietach EBLK. Przewaga wówczas po trafieniu Szymańskiej wynosiła 17 „oczek” – 72:55. Liderką PG była Conwright (27pkt, 8as oraz 6zb), dobrze wypadła także Martyna Koc (15pkt, 6zb oraz 4 as). Politechnika trafiła w całym meczu aż 10x zza linii 6,75, a solidne wsparcie dała także „ławka” (27:10) – gdzie punktowały tylko dwie zawodniczki.

Sunreef Yachts Politechnika Gdańska - Enea AZS Poznań
88:71 (25:26, 25:15, 22:14, 16:16)

Gdańsk: Conwright 27, Koc 15, Pyka 14, Bujniak 12, Holopainen 11, Strzelczyk 5, Szymańśka 4
Poznań: Matovic 21, Hillsman 20 (16zb), Davis 13, Parzeńśka 8, Parysek 4, Samburska 3, Demczur 2

***

CCC PolkowiceCCC Polkowice - Pszczółka AZS UMCS Lublin AZS UMCS Lublin
74:60 (24:11, 10:7, 19:19, 21:23)

Polkowice: Kaczmarczyk 14, Hayes 12, Bone 10, Owczarzak 8, Gajda 7, Leedham 7, Fagbenle 6, Kaltsidou 5, Thomas 5
Lublin: Rymarenko 19, Kiesel 17, Mistygacz 7, Szajtauer 5, Cabulska 5, Vrancic 4, Butulija 3

***

Wygrana druga kwarta 27:18 przez Ślęzę, dała dość znaczne prowadzenie po 20 minutach gry 49:37. Po przerwie gospodynie nie były w stanie zniwelować strat, a po kolejnych punktach Palenikovaj wynosiły one już 22 „oczka” – 37:59. Sytuacja na chwilę zmieniła się w ostatniej kwarcie, gdzie seria 8:0 dała wynik 63:68, jednak na nic więcej MKK nie było stać. W odpowiedzi punkty Udodenko oraz Colson szybko ponownie dały bezpieczne prowadzenie oraz zapewniły 11-punktowe zwycięstwo.

Ślęza Wrocław1KS Ślęza Wrocław - PGE MKK Siedlce
81:70 (22:19, 27:18, 19:18, 13:15)

Wrocław: Palenikova 17, Udodenko 17, Colson 15, Kastanek 11, Miletic 6, Dobrowolska 5, Burdick 4, Szybała 3, Naczk 3
Siedlce: Harris 18, Bellock 16 (15zb), Dulęba 8, Lapszynski 7, Mołłowa 6, Omerbasic 4, Yurkevichus 4, Urbaniak 3, Bacik 2, Ikstena 2

***

Wisła CP Kraków Wisła CanPack Kraków - TS Ostrovia Ostrów Wielkopolski
92:46 (27:14, 19:9, 23:12, 23:11)

Kraków: Conde 22, Mujovic 15, Araujo 12 (11zb), Rodriguez 12, Żurowska-Cegielska 10pkt (10zb), Oroszova 7, Canada 7, Russell 7
Ostrów Wlkp.: Jackowska 14, Ossowska 11, Wajler 8, Joks 4, Podkańska 3, King 2, Motyl 2, Jaworska 2

***

Gorzowski AZS całkowicie zdominował… pierwszą połowę spotkania w Łodzi i prowadził już 42:25. W 15 minucie meczu Ariel Atkins miała na swoim koncie 14 „oczek” – tyle co cała drużyna Widzewa. Wszystko zmieniło się w drugiej połowie, gdzie seria 7:0 łodzianek oraz trafienie zza linii 6,75 Drop zmniejszyło straty do 10 punktów. Jeszcze lepiej było w kolejnych akcjach, gdzie miejscowe zdobywały kolejne punkty. Tak więc po 30 minutach wynik spotkania był na nowo – otwarty.

Ostatnią kwartę „otworzyła” Pawlak i było 52:54! Grające w dalszym ciągu bardzo skutecznie koszykarki Widzewa doprowadziły nawet do remisu po 58 po trafieniu Gertchen. W odpowiedzi  skuteczne Juskaite oraz Atkins nie dały wyrwać sobie zwycięstwa. Dwie całkowicie różne połowy, dały ku zaskoczeniu dość sporą dawkę emocji. Oba zespoły zagrały na niskiej skuteczności (37% - 38%) oraz zanotowały aż 37 strat (24 – 13)! Kolejny dobry mecz pod wodzą trenera Omanicia rozegrała Klaudia Perisa (38min, 20pkt w tym 3x3), w szeregach zespołu z Gorzowa Wlkp. liderką była Atkins (22pkt oraz 10zb).

Widzew Łódź Widzew Łódź - InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp.
63:74 (9:17, 16:25, 25:12, 13:20)

Łódź: Perisa 22, Dowe 12 (10zb), Pawlak 11, Drop 8, Gertchen 8, Vuckovic 2
Gorzów Wlkp.: Atkins 22 (10zb), Papova 15, Zoll 9 (8as), Fikiel 8, Juskaite 8, Prezelj 5, Linskens 4, Rytsikowa 3

7 kolejka (10 - 11.11.2018)
11.11.2018 18:00 InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski - Wisła CanPack Kraków
10.11.2018 17:30 Arka Gdynia - CCC Polkowice
10.11.2018 00:00 PGE MKK Siedlce - Artego Bydgoszcz
10.11.2018 15:00 TS Ostrovia Ostrów Wielkopolski - 1KS Ślęza Wrocław
10.11.2018 15:00 Pszczółka AZS UMCS Lublin - Energa Toruń
10.11.2018 15:10 (TV) Sunreef Yachts Politechnika Gdańska - Widzew Łódź

1 Arka Gdynia 11 6 5 - 1 2 - 1 3 - 0 490 - 414 +76