Euroliga 2018/2019: Falstart CCC, znakomita USK Praha

Dodano: 22.10.2018, 19:03

O pierwszym meczu na własnym parkiecie z Bourges Basket CCC musi zapomnieć jak najszybciej, gdyż zakończył się porażką aż 56:73. W Orenburgu USK Praha pokonała Nadieżdę, a znakomicie zagrała Alysha Thomas (21 punktów oraz 15 zbiórek). W Rydze TTT było o krok od wygranej nad silnym Dynamem Kursk, jednak w zespole z Rosji błysnęła MVP Mistrzostw Świata #WWC Breanna Stewart (29 punktów, 11 zbiórek)! Transmisja TV

Mistrz Francji stracił największą swoją gwiazdę oraz liderkę, jaką była Valeriane Ayayi (zagra w ZVVZ USK Praga). Jednak mimo znacznego osłabienia w dalszym ciągu będzie się liczyć w walce o pierwszą „4” w grupie z Katherine Plouffie, Marine Johannes czy też 17-letnią wschodząca gwiazda Iliana Rupert (194cm). Nie można zapominać także o 20-letniej Chartereau oraz Nayo Raincock-Ekunwe z Kanady. W rodzimej lidze koszykarki z Bourges przegrały dość wysoko pierwszy mecz w sezonie z UNION Lyon 53:67.

TTT Riga (Łotwa)

CCC w minioną sobotę wygrało kolejny mecz w EBLK, dodatkowo znakomity mecz rozegrała Tiffany Hayes. Dla Amerykanki był to także pierwszy mecz z barwach drużyny z Polkowic. Oprócz tego w składzie są Fagbenle, Thomas, doświadczona Kaltsidou czy też Leedham. Taki układ ma dać w tym sezonie walkę nie tylko o wyjście z grupy A ale także walkę o Final Four.

A w meczu...
Nie tak miało być… trzeba powiedzieć o pierwszym meczu w Eurolidze koszykarek z Polkowic. Odmienione Bourges wcale nie było słabsze niż to z zeszłego sezonu i po 4 minutach gry prowadziło już 8:1. Do końca pierwszej kwarty CCC nie potrafiło się przełamać i zbliżyć do rywala, który raz po raz dziurawił „pomarańczowy” kosz. Po 10 minutach gry było 12:25 przy zaledwie 26% skuteczności gospodyń – 68% rywalek. W kolejnych minutach sytuacja na parkiecie się nie zmieniła, a po trafieniu Plouffe wynik brzmiał - 40:18 w 17 minucie. Tak więc po pierwszej połowie gospodynie miały do odrobienia 21 „oczek” – 22:43 oraz poprawienie wszystkiego co można w koszykarskim rzemiośle. Liderkami mistrza Francji były kolejno: Johannes (10 punktów), Chartereau (8) oraz Raincock-Ekunwe (7). Po drugiej stronie  po 6 „oczek” miała Hayes oraz Leedham, jednak cała drużyna na tle rozpędzonego teamu z Francji wyglądała bardzo słabo.

Po przerwie dobre wejście miała Bone, jednak szybko zostało to zapomniane za sprawą kolejnych dobrych akcji rywalek oraz przede wszystkim znakomicie grającej Johannes (19 punktów, 4x9)! CCC w dalszym ciągu było kilka kroków za rywalem i po 30 minutach przegrywało już 33:65 i stało się jasne kto zgarnie dwa punkty w pierwszym meczu. Taki wynik dal możliwość większej ilości minut dla rezerwowych mistrza Francji, które w komplecie zameldowały się na parkiecie i tylko Lisa Berkani nie punktowała. Po drugiej stronie zabrakło Owczarzak oraz Tyszkiewicz oraz… skuteczności (37%). Liderką była Fagbenle (20 punktów, 7 zbiórek). Słabo zagrała Jasmine Thomas oraz Kaltsidou – łącznie 3/15. Przed rozpoczęciem spotkania odbyło się pożegnanie grającej w CCC Magdaleny Leciejewskiej, która jest obecnie trenerem w poznańskim MUKS’ie.

CCC Polkowice - Bourges Basket
56:73 (12:25, 10:18, 11:22, 23:8)

Polkowice: Fagbenle 20, Hayes 12, Bone 9, Thomas 7, Kaltsidou 2
Bourges: Johannes 19 (4x3), Raincock-Ekunwe 10, Chartereau 10, Plouffe 9, Michel 9, Ouvina 7, Godin 5, Rupert 2, Sharp 2
***

Pełne 40 minut w Orenburgu zagrała Alysha Thomas (21 punktów, 15 zbiórek) co znacznie przyczyniło się do wygranej nad Nadieżdą. USK spotkanie rozpoczęła dość pewnie i po 10 minutach prowadziła 30:14, jednak w kolejnych minutach gospodynie wzięły się do roboty i punkt po punkcie odrabiały straty. Znakomite spotkanie można było oglądać w Rydze, gdzie wracające do gry z najlepszymi TTT było o krok od wygranej nad silnym Dynamem Kursk! Całe spotkanie było zacięte a na 90 sekund przed końcem po celnych rzutach wolnych Peddy był remis po 66. W odpowiedzi dwa razy trafiła Prince, lecz do dogrywki mogła doprowadzić Ivey Slaughter – jednak przestrzeliła jeden rzut wolny. MVP Mistrzostw Świata - Breanna Stewart mecz zakończyła z double-double (29 punktów, 11 zbiórek)!

Od porażki nowy sezon rozpoczął finalista poprzedniego sezonu z Sopronu, który przegrał ze „świeżakiem” Corolo Basket 74:80. Amanda Zahui rzuciła 13 punktów oraz zebrała 9 piłek, tyle samo punktów uzbierała Yvonne Turner.

pozostałe mecze:
78:83 Nadieżda Orenburg - ZVVZ USK Praga (Jones 19pkt, 11zb - Thomas 21pkt, 15zb)
54:63 Olympiakos Pireus - Fenerbahce Stambuł (Sotiriou 11 - Plum 20)
69:70 TTT Ryga - Dynamo Kursk (Vitola 18 - Stewart 29pkt, 11zb)
80:74 Carolo Basket - Sopron Basket (Peters 19 - Turner 13)
63:60 Castors Braine - Famila Schio (Samuelson 18 - Gemelos 17)
51:99 ESBVA-LM - UMMC Jekaterynburg (Diallo 11 - Vandersloot 16)
88:80 Hatay BB - Avenida Salamanka (Paris 25pkt, 10zb - Dominguez 19)

8 Olympiacos 1 0 1 54 63 -9 1

Awans do kolejnej rundy uzyskają po 4 najlepsze zespoły z każdej grupy. Drużyny z miejsca 5 oraz 6 awansują do EuroCup.