EuroCup 2018/2019: Kompromitacja Energi Toruń, wygrana Artego oraz Wisły

Dodano: 25.10.2018, 20:17

Energa Toruń nie dała rady i przegrała w Moskwie z „czerwoną latarnią” ligi rosyjskiej, popełniając zbyt dużo błędów przez pełne 40 minut. W „polskim meczu” Artego pokonało dość łatwo InvestInTheWest AZS Gorzów Wlkp. w grupie A. W środę Wisła CANPACK wygrała z Inventa Kursk 76:58.

W grupie A dojdzie do „polskiego” spotkania w Bydgoszczy, gdzie Artego zmierzy się z InvestInTheWest AZS Gorzów Wlkp. (godz. 18:00). W grupie B toruńska Energa, która dobrze weszła w sezon EBLK zmierzy się w Moskwie z MBA (godz. 18:00). Bardzo młoda drużyna MBA w ciągu ostatnich 5 sezonów w lidze rosyjskiej nie osiągnęła praktycznie nic i zajmowała miejsca w dolnej części tabeli. Obecnie z bilansem 0-3 zajmuje miejsce 9/10. Krakowska Wisła zmierzy się z rosyjskim Inventa Kursk, który w poprzednim sezonie z powodzeniem rywalizował w lidze BWBL i pokonał w finale Tsmoki Mińsk. Jednakże obecnie liga BWBL nie robi w Europie wielkiego wrażenia i grają tam dośc słabe zespoły ze wschodu. W składzie zespołu z Kurska, podobnie jak w MBA występują same młode zawodniczki związane z euroligowym Dynamem.

***

Grupa A:
Artego Bydgoszcz
Spartak Vidnoje (Rosja)
Sedertalje BBK (Szwecja)
InvestInTheWest AZS Gorzów Wlkp.

Bydgoskie „Twin Towers” Morrison (16 punktów, 9 zbiórek) oraz Dragana Stankovic (12 punktów, 11 zbiórek) znacznie przyczyniły się do wysokiej wygranej nad zespołem z Gorzowa Wlkp. Początek spotkania zapowiadał emocje, jednak już druga kwarta wygrana przez gospodynie (28:12) pokazała jaką siła w dnu dzisiejszym dysponuje Artego. 15-punktowa strata po 20 minutach (32:47) okazała się być zbyt duża dla rywalek, które po kolejnym trafieniu Stankovic na 120 sekund przed końcowa syreną przegrywały już (67:92). Nic nie dało 26 punktów Papovej, przy momentami biernej postawie reszty zawodniczek. Słabszy kolejny mecz zagrała Ariel Atkins (6 punktów, 2/7).

Artego Bydgoszcz - InvestInTheWest AZS Gorzów Wlkp.
92:74 (19:20, 28:12, 21:23, 24:19)

Bydgoszcz: Morrison 16, Pobozy 16, Międzik 15, Stankovic 12 (11zb), Radocaj 11, Kuczyńska 10, Szott-Hejmej 8
Gorzów Wlkp.: Papova 26, Juskaite 15, Stelmach 8, Zoll 8, Linskens 7, Atkins 6, Prezelj 2, Fikiel 2

nastepny mecz: 1.11, godz. 19:00 Telge Basket - Artego Bydgoszcz
nastepny mecz: 1.11, godz. 18:00 InvestInTheWest AZS Gorzów Wlkp. - Spartak Moskwa

***

Grupa B:
MBA Moskwa (Rosja)
Galatasaray Stambuł (Turcja)
Niki Lefkada (Grecja)
Energa Toruń

Toruńska Energa dość dobrze rozpoczęła spotkanie w Moskwie i prowadziła po 4 minutach 13:4. Jednak jak się okazało w pierwszej połowie był to koniec dobrej i skutecznej gry koszykarek z Torunia. Pod koniec pierwszej kwarty po trafieniu zza linii 6,75 Sapovej MBA doprowadziło do remisu, a kolejne punkty Leshkovtsevy dały prowadzenie przy (27% Energi z gry). Od tego momentu „huśtawka” skuteczności była po stronie zespołu z Polski, który momentami grał fatalnie. Skutkiem tego było już 9 „oczek” straty w 15 minucie gry (23:32). Jeszcze przed przerwą, co prawda udało się odrobić część strat (38:40) - jednak była to głównie zasługa chaotycznie grających gospodyń po obu stronach parkietu. Dodatkowo więcej minut na ławce spędziła Sapova, która miała na swoim koncie już 3 przewinienia.

Po zmianie stron zrobiło się jeszcze bardziej ciekawie, gdyż punkty Fields oraz Kunek wyprowadziły Energę na „prostą” i wydawało się, że drużyna pójdzie za ciosem. Stało się jednak zupełnie co innego i jeszcze przed zakończeniem trzeciej kwarty MBA odzyskało to co straciło. Ostatnie 10 minut bardzo dziwnego i w dalszym ciągu chaotycznego meczu nie przyniosło nic dobrego dla drużyny z EBLK. Gospodynie w końcowych minutach jeszcze dwa razy wypracowały dość znaczną przewagę (70:61) oraz (77:70), lecz za każdym razem Energa straty te odrabiała. Na 43 sekundy przed końcową syreną po celnych rzutach wolnych Svaryte udało się wyjść na prowadzenie (81:80), lecz mecz zakończyły celne rzuty wolne MBA po stracie oraz przewinieniu Trzeciak. Polska rozgrywająca miała tez szansę na zmniejszenie straty, jednak przestrzeliła jeden rzut wolny. Liderką MBA była grająca na 33% Karina Nizamova – 18 punktów, a w zespole Energi Nirra Fields rzuciła 20 „oczek”. Mecz z double-double zakończyła Laura Svaryte (12 punktów, 13 zbiórek).

MBA Moskwa - Energa Toruń
86:82 (19:16, 21:22, 19:19, 27:25)

Moskwa: Nizamova 18, Sytnyak 16, Sapova 13, Glonti 11, Leshkovtseva 8, Psareva 8, Kaitukova 7, Stolyar 5
Toruń: Fields 20, Stankiewicz 15, Svaryte 12 (13zb), Kunek 10, Skobel 10, Trzeciak 10, Sarauskaite 4, Mandic 1

Tsmoki Mińsk (Białoruś)

Krakowska Wisła ani przez moment nie była zagrożona przegraną z zespołem z Kurska i pewnie wygrała 76:58. O wszystkim zadecydował początek meczu, wygrany przez gospodynie 43:23. Po przerwie gra się wyrównała, jedna o emocjach nie było mowy. Planowa wygrana to główna zasługa Rodriguez (16 punktów), Russell (13) oraz Ziętary (13). W całym meczu punktowały wszystkie zawodniczki w talii trenera Szewczyka, jednak na wyraźną poprawę gry trzeba jeszcze poczekać. PO drugiej stronie mecz z double-double zakończyła Anna Pachurina (18 punktów oraz 10 zbiórek).

Wisła CANPACK Kraków - Inventa Kursk
76:58 (20:10, 23:13, 15:16, 18:18)

Kraków: Rodriguez 16, Russell 13, Ziętara 13, Conde 8, Oroszova 5, Canada 5, Araujo 4, Niedźwiedzka 4, Mujovic 4, Żurowska-Cegielska 4
Kursk: Pachurina 18 (10zb), Froklina 18, Kozik 7, Frolkina 5, O. Safonova 4, Burovaya 2, Nesterova 2, K. Safonova 2

***

Do fazy play-off z każdej grupy awansują po dwa najlepsze zespoły oraz po dwie najlepsze drużyny z 3. miejsc z konferencji A (grupa A, B, C, D, E) oraz B (grupa F, G, H, I, J). Następnie z 24 drużyn wg rankingu (zdobytych punktów) ułożone zostaną pary play-off. Do 1/8 finału dołączone zostaną 4 zespoły dopadające z Euroligi. W fazie play-off każdą rundę gra się systemem mecz i rewanż. Pozostałe grupy tworzą: