Energa Basket Liga Kobiet: IV kolejka - pod Wawelem Wisła przegrała z Arką w meczu kolejki

Dodano: 21.10.2018, 14:03

Tylko jeden mecz odbył sie w sobotę, a w nim CCC nie miało problemów z wygraną z beniaminkiem z Gdańska. Jednakże PG w kolejnym meczu walczyło na tyle ile potrafiło w obecnej sytuacji. W meczu kolejki w Krakowie Arka Gdynia pokonała Wisłe dzięki bardzo dobrej grze Emmy Cannon (32 punkty oraz 11 zbióre). Szalona pogoń we Wrocławiu Kiesel (34 punkty) nie dała wygranej drużynie z Lublina. W Gorzowie Wlkp. seria 23:0 gospodyń rujnuje PGE MKK! Portal KoszykowkaKobiet.pl - oficjalny partner Energa Basket Ligi Kobiet. Transmisja TV

mecz kolejki

Mecz kolejki w Krakowie rozpoczął się dość słabo dla gospodyń, które przy fatalnej skuteczności (2/11) po 3,5 minutach minutach gry przegrywały 4:10. Nie do zatrzymania była środkowa zespołu z Pomorza – Emma Cannon, która zdobyła pierwsze 8/10 punktów całego zespołu. To właśnie po jej kolejnym trafieniu Arka prowadziła już 22:11, a sama zawodniczka w pierwszej kwarcie rzuciła aż 14 z 25 punktów całej drużyny. Druga kwartę rozpoczęło trafienie zza linii 6,75 wracającej po kontuzji Magdaleny Ziętary, a kolejne punkty Wiślaczek zniwelowały straty do „oczka” – 26:27. Gdy wydawało się, że Biała Gwiazda pójdzie za ciosem fragment 15:8 (10 punktów Cannon, 5 Allen) wygrany przez przyjezdne dał po 20 minutach wynik 42:34. Po zmianie stron gra się wyrównała i ponownie Biała Gwiazda była blisko rywala (44:48) po trafieniu Canady. Jednak na nic więcej Wisły w tym meczu stać nie było, seria 8:0 Arki oraz w dalszym ciągu bardzo dobra gra Cannon (32 punkty oraz 11 zbiórek) dała piątą wygraną w sezonie. Wisła w kolejnym meczu nie zaprezentowała się zbyt dobrze, a już w środę rozpoczyna walkę w EuroCup. Mercedes Russell zakończyła mecz z double-double (14 punktów, 10 zbiórek), a 11 dodała Jordin Canada. Bardzo słabo natomiast wypadła ta na którą liczono najbardziej – Leonor Rodriguez (6 punktów, 1/11 z gry). W całym meczu 13 punktów było dziełem Polek (Ziętara 9 oraz Makurat i Misiek po 2).

Liczby meczu:
0 – tyle punktów rzuciła Klaudia Niedźwiedzka, która w środę bardzo dobrze zagrała w Lublinie
1 – punkt, Biała Gwiazda zniwelowała praktycznie do zera straty do rywalek w II kwarcie

56:67 (15:25, 19:17, 12:14, 10:11)

Kraków: Russell 14 (10zb), Canada 11, Ziętara 9, Araujo 7, Oroszova 7, Rodriguez 6, Mujovic 2
Gdynia: Cannon 32 (11zb), Greinacher 10, Baltkojiene 8, Allen 7, Jurcenkova 6, Misiek 2, Maurat 2

***

Mimo słabszego początku spotkania i straty 9 „oczek” po 4 minutach gry (9:15), koszykarki PG walczyły z mistrzem Polski i szczególnie na początku drugiej kwarty wykazały się dużą skutecznością -wygrany fragment 10:2 zniwelował straty do 3 punktów (27:30). Jednakże czas wzięty przez trenera Kovacika tak podziałał na gospodynie, że dość szybko i łatwo na nowo zbudowały wysoką przewagę (50:34) po 20 minutach. Skuteczna była grająca pierwszy mecz w Energa Basket Lidze Kobiet - Tiffany Hayes (7 punktów) oraz MVP finałów poprzedniego sezonu Temi Fagbenle (10). Po drugiej stronie skuteczna była Maegan Conwright (8 „oczek”), która jednak początku spotkania nie zaliczyła do udanych (2/8).

W drugiej połowie obraz gry nie uległ zmianie i za sprawą dość mocnego „zaciągu” z ligi WNBA CCC kontrolowało przebieg spotkania i pewnie pokonało beniaminka z Gdańska. Liderką była - Tiffany Hayes (23 punkty), która pokazała, iż jest gotowa na rozpoczęcie walki w Eurolidze. Sprawdziło się także doświadczenie Styliani Kaltsidou  (12 punktów oraz 5 asyst). W zespole Rafała Knapa liderkami były zagraniczne zawodniczki - 16 punktów zdobyła pierwsza Finka na parkietach EBLK (Halopainen), a 14 dodała Conwright. Warto zaznaczyć ogromną przewagę po 40 minutach „Pomarańczowych” pod tablicami (42:19)!

CCC PolkowiceCCC Polkowice - Sunreef Yachts Politechnika Gdańska
94:65 (28:17, 22:17, 22:13, 22:18)

Polkowice: Hayes 23, Fagbenle 16, Kaltsidou 12, Gajda 9, Thomas 9, Bone 8, Kaczmarczyk 7, Puss 3, Aleksandravicius 2, Leedham 2, Owczarzak 2
Gdańsk: Halopainen 16, Conwright 14, Pyka 8, Śmietańska 7, Szymańska 6, Bujniak 6, Duszkiewicz 3, Strzelczyk 2, Koc 2

***

Kolejny bardzo słaby mecz zagrał poznański AZS, tym razem z Energą Toruń. Rywalki całkowicie zdominowały spotkanie, szczególnie w drugiej kwarcie – wygranej 23:7. Po zmianie stron obraz gry się nie zmienił, przy biernej postawie gospodyń koszykarki z Torunia powiększały przewagę. Liderką była Uro-Nilie (15), jednak w dniu dzisiejszym punktował cały zespół. Na taką grę i rotowanie składem mógł sobie pozwolić Stefan Svitek, zwłaszcza gdy fatalnie po drugiej stronie grała Khaalia Hillsman (0/10), a marne pocieszenie było także z Jazmine Davis (4/11). Torunianki aż 28 punktów zdobyły z linii rzutów wolnych.

Enea AZS Poznań - Energa Toruń Energa Toruń
61:91 (24:24, 7:23, 9:19, 21:25)

Poznań: Matovic 14, Davis 13, Niemojewska 8, Parzeńska 7, Urbaniak 7, Samburska 7, Parysek 2, Stefańczyk 2, Hilsman 1
Toruń: Uro-Nilie 15, Fields 14, Svaryte 13 (11zb), Kunek 12, Tłumak 8, Mandic 8, Schmidt 6, Sarauskaite 5, Trzeciak 4, Stankiewicz 4, Skobel 2

***

Dość dobre 20 minut w wykonaniu Ślęzy Wrocław i prowadzenie 40:31 oraz  wygrana jednym punktem trzecia kwarta (22:21), dawała spore nadzieje na łatwą wygraną w meczu z akademiczkami z Lublina. Zupełnie inna była jednak ostatnia kwarta, którą serią 7:0 rozpoczął AZS a właściwie Kiesel. Niemoc Ślęzy przerwała Burdick oraz Kastanek i przewaga ponownie wynosiła ponad 10 punktów (72:59) w 35 minucie. Ostatnie 5 minut meczu to szalona pogoń przy bardzo dobrej skuteczności przyjezdnych, które punkt po punkcie niwelowały straty. Dobra gra Kiesel, która wzięła ciężar gry na siebie prawie doprowadziła do dogrywki… prawie, gdyż ostatnie punkty zdobyła na mniej niż sekundę przed zakończeniem spotkania. Do doprowadzenia do dogrywki zabrakło czasu. Amerykańska rozgrywająca w trzeciej kwarcie rzuciła 18 z 26 punktów całego zespołu, a w całym meczu uzbierała ich aż 34. W Ślęzie liderką była Terezia Palenikova (19 punktów, 5 zbiórek, 4 asysty).

Ślęza WrocławŚlęza Wrocław - Pszczółka AZS UMCS LublinAZS UMCS Lublin
80:78 (23:15, 17:16, 22:21, 18:26)

Wrocław: Palenikova 19, Udodenko 17, Durdick 11, Kastanek 10, Colson 7, Miletic 6, Dobrowolska 4, Marciniak 3, Szybała 3
Lublin: Kiesel 34, Adamowicz 15, Szajtauer 11 (13zb), Rymarenko 9, Vrancic 6, James 2, Poleszak 1

***

Trener Omanic może odetchnąć! Pierwsza wygrana na koncie drużyny z Łodzi stała się faktem w Ostrowie Wlkp. Dobry występ zanotowała „nowa” Amanda Dowe (15 punktów, 6 zbiórek, 6 asyst) oraz Klaudia Perisa (23 punkty). Jednakże aby zwyciężyć trzeba było walczyć, gdyż po 18 minutach był remis po 30. Po zmianie stron łodzianki odskoczyły, jednak w ostatniej kwarcie po trafieniu Podkańskiej Ostrovia ponownie była blisko (56:60). Ostatnie minuty to skuteczna gra Widzewa, która dała upragnione zwycięstwo.

Widzew ŁódźWidzew Łódź - TS Ostrovia Ostrów Wielkopolski
81:69 (12:13, 23:17, 23:20, 23:19)

Łódź: Perisa 23, Dowe 15, Vuckovic 13 (11zb), Drop 8, Gertchen 8, Pawlak 6, Paździerska 4, Gzinka 2, Markovic 2
Ostrów Wlkp.: Ossowska 26, Burdette 17, Podkańska 11, Wajler 9, Kaczmarek 3, Jaworska 1, Motyl 1, Nowicka 1

***

Dobre 20 minut gry zespołu z Siedlec, to za mało aby walczyć z celującym w podium gorzowskim AZS’em. Tym bardziej jeśli do gry wraca Papova (20 punktów), a w składzie ma się także Zoll (10 punktów, 9 asyst). PGE MKK do przerwy traciło zaledwie 6 „oczek” – 38:44, jednak po zmianie stron seria 23:0 zakończyła marzenia Teodora Mollova o wywiezieniu dwóch punktów z trudnego terenu. Przyjezdne zagrały na bardzo niskim procencie skuteczności, zaledwie 32% przy aż 57% gospodyń. 23 punkty dla drużyny z Mazowsza zdobyła Rebecca Harris, jednak 10 z linii rzutów wolnych.

KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp.InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski - PGE MKK Siedlce
92:58 (25:18, 19:20, 32:9, 16:11)

Gorzów Wlkp.: Papova 20, Linskens 11 (14zb), Zoll 10, Fikiel 10, Atkins 9, Juskaite 9, Rytsikawa 7, Prezelj 7, Stelmach 6, Dźwiegalska 3
Siedlce: Harris 23, Omerbasic 10, Urbaniak 6, Bellock 5 (14zb), Mołłowa 4, Yurkevichus 4, Lapszynski 3