Kwalifikacje EuroCup 2018/2019: Brak skuteczności i 15-punktowa porażka

Dodano: 08.10.2018, 17:33

W fazie kwalifikacyjnej EuroCup, podobnie jak rok temu gra Arka Gdynia (Basket 90). W pierwszym meczu w Ankarze, nieskuteczna i wyraźnie słabsza Arka przegrała 52:67 i ma 15 punktów do odrobienia w piątkowym rewanżu aby myśleć o fazie grupowej. W przypadku awansu Arka w grupie D zagra z Enisey Krasnoyarsk (Rosja), Mersin BB (Turcja) oraz ACS Sepsi-SIC (Rumunia). Transmisja TV

Rywal to turecki Orman Genclik, który posiada w składzie m.in. finalistkę EuroCup z Umana Reyer Venezia Słowaczkę Marie Ruzickova. Jest także Rebekah Gardner czy też, a może przede wszystkim znakomita Kahleah Copper, która w przeszłości spędziła jeden sezon z Gdyni i była zdecydowaną liderką zespołu oraz całej ligi. Jest także Aneika Henry – Morello, którą również pamiętają kibice z Gdyni, gdyż grała w drużynie w sezonie 2011/2012.

A co słychać w zespole Arki Gdynia? Skład tym razem bardziej zbilansowany, bez wyraźnej liderki. Taki stan rzeczy ma pomóc w walce o medal rodzimej ligi oraz walkę w EuroCup. W zespole jest srebrna medalista mistrzostw świata Australijka Rebacca Allen (8,8pkt/m podczas turnieju) oraz Emma Cannon, Barbora Balintova czy też doświadczona Paulina Misiek. Pierwszy mecz sezonu za drużyną z Gdyni, jednak nie było to dość duże wyzwanie. PGE MKK Siedlce nie podniosło poprzeczki zbyt wysoko i walka trwała tylko pierwsze 10 minut. Rewanż w najbliższy piątek o godz. 18:00 w Gdyni.

Skład Orman Genclik:
Rebekah Gardner, Marie Ruzickova, Aneika Henry-Morello, Kahleah Copper, Nilay Kartaltepe, Miray Sahin, Naile Cirak, Dila Askin, Damla Gegzin, Ozge Kavurmacioglu, Aysel Ataman, Pelinsu Civelek, Ladin Ozel, Havanur Yilmaz

A w meczu...

Z całą pewnością nie tak walkę o grę w EuroCup wyobrażały sobie koszykarki z Gdyni. Po 6 minutach gry na tablicy wyników było 19:4 dla rywalek, zupełnie bezradne przyjezdne nie miały żadnego sposobu na przełamanie. Pierwsze 10 minut to bardzo dobra gra Ruzickovej (7 punktów) oraz Copper (6). Obijanie obręczy przez Arkę skończyło się w kolejnych minutach, gdzie skuteczna Makurat oraz Cannon podreperowały trochę stan konta swojego zespołu. Wszystko to jednak było za mało i po 20 minutach gry Orman prowadził 37:25. Liderkami gospodyń było trio Gardner-Copper-Ruzickova, łącznie 25 z 37 punktów. Po drugiej stronie Cannon, która uzbierała 6 punktów – jednak przy bardzo słabej skuteczności całego zespołu (26% przy 60%).
Po przerwie również nie było widać wyraźnej przewagi gospodyń, które zaczęły tracić wypracowaną przewagę. Arka w 30 minucie przegrywała „tylko” 44:51, jednak w ostatnie kwarcie ponownie dała o sobie znać skuteczność. Ormam wykorzystał to perfekcyjnie i jeszcze tuż przed końcowa syreną trafił zza linii 6,75 (Gezgin) powiększają wygraną do 15 „oczek” (67:52).

Liderką zespołu z Turcji była Rebekah Gardner (19 punktów), która miała pomoc od Copper (13) oraz Askin (10). Marie Ruzickova zakończyła spotkanie z dorobkiem 9 „oczek”, a (8) dodała była zawodniczka zespoły z Gdyni Aneika Henry. W zespole Arki liderką była Niemka Sonja Greinacher (12 punktów oraz 11 zbiórek). Wiele oczekiwano po Bec Allen, jednak ta co prawda rzuciła 11 „oczek”,  jednak na słabych 23%. Słabo było również zza linii 6,75 (2/21 przy 6/13 rywalek).