Kwalifikacje Euroliga 2018/2019: Wisła miała już 16 punktów przewagi, jednak zremisowała w Pireusie

Dodano: 08.10.2018, 17:26

Tym razem nie od fazy grupowej, a od kwalifikacji swoje zmagania w Eurolidze rozpoczęly wielokrotne mistrzynie Polski. Mimo prowadzenia róźnicą już 16 punktów w trzeciej kwarcie, Wisła mecz zakończyła remisem po 63. Decydujący mecz w piątek o godz. 18:30 w Krakowie.

Krakowska Wisła CANPACK ma już za sobą inaugurację Energa Basket Ligi Kobiet, która okazała się być bardzo łatwa. O wysokiej wygranej z beniaminkiem z Gdańska nie ma co się rozpisywać, jednak trzeba zaznaczyć, iż w PG nie zagrało aż 5 zawodniczek. Bardzo dobrze w zespole Białej-Gwiazdy zagrała środkowa Mercedes Russell (22 punkty oraz 6 zbiórek), jednak nie miała godnej siebie rywalki. Już we wtorek powinniśmy się także dowiedzieć, jak przydatne dla zespołu będą m.in. Jordin Canada, María Araújo czy też María Conde.

Grecki rywal natomiast swój sezon rozpocznie dopiero 27 października, posiadając w swoim składzie m.in. doświadczoną Afroditi Kosmę, Evine Stamati czy też  Mirne Mazic. W drużynie są też dwie Amerykanki Lykendra Johnson oraz Jessica Thomas, które powinny być w wyjściowym składzie. W zespole z Pireusu gra także znana z występów w Enerdze Toruń – Rita Rasheed. Skład teoretycznie dużo słabszy niż przed rokiem, gdzie w EuroCup Olympiakos pokonał gorzowski AZS – jednak z całą pewnością o dobry wynik na wyjeździe będzie trzeba mocno powalczyć. Rewanż w najbliższy piątek o godz. 18:30 w Krakowie.

W przypadku awansu Wisła CANPACK w grupie B z Fenerbahce Stambuł (Turcja), Dynamo Kursk (Rosja), Sopron Basket (Węgry), Perfumerias Avenida (Hiszpania), Hatay BSB (Turcja), Flammes Carolo (Francja) oraz Reyer Venezia (Włochy)/TTT Riga (Łotwa).

W przypadku przegranej w dwumeczu czeka faza grupowa EuroCup i grupa C z Besktas Stambuł (Turcja), Inventa Kurk (Rosja) oraz Tsmoki Mińsk (Białoruś).

Skład Olympiakosu Pireus:
Lykendra Johnson, Jessica Thomas, Mirna Mazic, Pinelopi Pavlopoulou, Anna Stamolamprou, Anna Spyridopouolu, Evina Stamati, Christina Litsi, Rita Rascheed, Afroditi Kosma, Maria Avtzi

A w meczu...

Wyrównany przebieg miała pierwsza połowa meczu w greckim Pireusie. Krakowianki tuż po rozpoczęciu przegrywały 2:9, jednak kolejne minuty to fragment odrabiania strat. Fragment, gdyż gospodynie ponownie potrafiły uzyskać 7-punktową przewagę (15:8) w 6 minucie gry. Od tego momentu seria 9:0 Białej Gwiazdy oraz dobra gra Rodriguez oraz Conde dała remis po 15. Dużo emocji było także w drugiej kwarcie, gdzie Wisła wyraźniej wyszła na prowadzenie (29:23), lecz rywalki w samej końcówce były skuteczniejsze i po 20 minutach gry przegrywały tylko 29:32.

Jeszcze więcej emocji było po zmienia stron, gdzie w ciągu 7 minut trzeciej kwarty Biała Gwiazda potrafiła wypracować aż 16-punktowe prowadzenie (49:33)! Od tego jednak momentu coś się w grze zespołu Krzysztofa Szewczyka zacięło i to Olympiakos stopniowo zaczął zmniejszać straty. Po 20 minutach gry było to 10 „oczek”, by w połowie ostatniej kwarty przegrywać 52:54… Kolejne minuty to kolejne skuteczne akcje gospodyń, które za sprawą Sotiriou wyszły na prowadzenie 56:55. Ostatnie sekundy to wynikowa „huśtawka”, której nie zatrzymała żadna ze stron. Na trafienie Conde (63:61) w ostatniej sekundzie odpowiedziała Pavlopoulou i dość zmienne spotkanie zakończyło się remisem. O awansie do Euroligi zadecyduje piątkowy mecz w Krakowie o godz. 18:30. Tam remisu już być nie może. Test zdały te o których mówiliśmy wcześniej – Conde rzuciła 14 „oczek”, tyle samo zanotowała Rodriguez. Mecz z dorobkiem 12 „oczek” zakończyła Russell, a 10 punktów oraz 10 asyst zanotowała Jordin Canada. Po drugiej stronie Pinelopi Pavlopoulou oraz Aikaterina Sotiriou rzuciły po 12 punktów, 10 dodały Amerykanki Jessica Thomas i Lykendra D Johnson.