Energa Basket Liga Kobiet: Arka Gdynia wygrywa mecz otwarcia

Dodano: 06.10.2018, 19:57

Arka Gdynia pokonała w meczu otwarcia PGE MKK Siedlce 92:62. Spotkanie większych emocji nie przyniosło, gdyż wszystko rozstrzygnęło się już w pierwszych 20 minutach. Liderką drużyny z Gdyni była Emma Cannon, która zdobyła 16 „oczek”, w zespole z Siedlec tyle samo uzbierała powracająca na polskie parkiety Rebecca Harris. W Krakowie beniaminek dostał lekcję od wielokrotnego mistrza Polski 59:104, jednak w drugiej kwarcie tracił "tylko" oczko.

mecz kolejki

Mecz otwarcia w Gdynia Arenie nie przyniósł większych emocji, gdyż gospodynie od samego początku narzuciły ton rywalizacji i po 20 minutach prowadziły 48:30. W zespole z Siedlec widać było przede wszystkim brak zgrania oraz brak zawodniczki, która mogłaby pociągnąć drużynę. Wracająca na polskie parkiety Rebecca Harris w 36 minut spędzonych na parkiecie rzuciła 16 punktów (4x3). Po drugiej stronie dobrze zaprezentowała się wicemistrzyni świata z kadrą Australii Rebecca Allen (15 punktów) oraz Emma Cannon, która rzuciła o „oczko” więcej. Przed rozpoczęciem spotkania miało miejsce przekazanie opaski kapitana z rąk Jeleny Skerovic do Pauliny Misiek. - Jest to bardzo duże wyróżnienie, że drużyna i trenerzy zaufali mi i powierzyli rolę kapitana. Tym bardziej cieszy fakt, iż opaskę kapitana mogłam odebrać od „ikony” koszykówki jaką jest Jelena Skerovic. Jestem także przekonana, iż Jelena będzie świetnych trenerem – taki samym jakim była zawodnikiem. Tego jej życzę na nowej drodze, tym razem trenerskiej i mam nadzieję, że się sprawdzi i będzie jej to sprawiało tyle samo radości co dotychczasowa gra.

Basket 90 Gdynia Arka Gdynia - PGE MKK Siedlce
92:67 (28:18, 20:12, 19:16, 25:21)

Gdynia: Cannon 16, Allen 15, Balintova 10, Baltkojiene 10, Makurat 10, Greinacher 10, Rembiszewska 7, Jurcenkova 6, Podgórna 6, Misiek 2
Siedlce: Harris 16, Mołłowa 15, Bellock 15, Ikstene 8, Yurkevichus 8, Lapszynski 2, Urbaniak 2, Omerbasić 1

***

AZS UMCS Lublin Pszczółka AZS UMCS Lublin - TS Ostrovia Ostrów WielkopolskiTS Ostrovia Ostrów Wielkopolski
76:67 (14:15, 25:17, 20:16, 17:19)

Lublin: James 16 (11zb), Rymarenko 13, Adamowicz 12, Mistygacz 8, Szajtauer 7 (11zb), Butulija 6, Vrancic 5, Grygiel 4, Poleszak 3, Datsko 2
Ostrów Wlkp.: Ossowska 19, Burdette 19, Wajler 10, Podkańska 6, Jackowska 6, Joks 3, Jaworska 2, Motyl 2

***

Wrocławska Ślęza dość pewnie weszła w nowy sezon i pokonała na wyjeździe poznański AZS różnicą aż 41 punktów. Po 20 minutach gry Wrocławianki prowadziły już 44: 31, a wygrana trzecia kwarta 28:12 przypieczętowała zwycięstwo. W związku z taką sytuacją na ekstraklasowych parkietach mogła  zadebiutować 20-letnia Barbarach Łachacz, która spędziła na parkiecie ponad 120 sekund i rzuciła dwa punkty. Liderką w Ślęzie była Marissa Kastanek (19 punktów), a 17 dołożyła Terezia Palenikova. Po drugiej stronie dnia nie miała Magdalena Parysek, która zakończyła spotkanie z dorobkiem dwóch „oczek” (1/8), liderką była Khaalia Hillsman (double-double 19 punktów oraz 10 zbiórek).

Enea AZS Poznań - 1KS Ślęza Wrocław Ślęza Wrocław
50:91 (15:24, 16:20, 12:28, 7:19)

Poznań: Hillsman 19 (10zb), Davis 14, Matovic 9, Demczur 2, Parzeńka 2, Parysek 2, Samburska 2
Wrocław: Kastanek 19, Palenikova 17, Burdick 10, Miletic 10, Colson 8, Dobrowolska 7, Marciniak 4, Łachacz 2

***

Bardzo słabe premierowe minuty w wykonaniu beniaminka z Gdańska dało prowadzenie wielokrotnego mistrza Polski już w 4 minucie (15:4). W kolejnych minutach dobra gra Conwright zniwelowała straty, jednak do zakończenia pierwszej kwarty Krakowianki ponownie uzyskały ponad 10-punktowe prowadzenie (30:19). Na początku drugiej kwarty skutecznie grające przyjezdne za sprawą kolejnego trafienia Gwizdały zbliżyły się na 3 „oczka” – 33:36. A po kolejnej akcji tej samej zawodniczki traciły „tylko” punkt. Od tego momentu fragment 18:3 dla zespołu z Krakowa, przy sporej ilości prostych błędów PG dał po 20 minutach wynik 56:38. W zespole z Gdańska widoczny był brak Emily Potter (195cm) oraz Martyny Koc (193cm), stąd też Biała Gwiazda miała ułatwione zadanie pod obiema tablicami. Druga połowa bez historii, wypracowana przewaga została jeszcze powiększona i pewna wygrana zdecydowanego faworyta stała się faktem (104:59). Także wyraźną przewagę Wisła uzyskała ostatecznie pod tablicami (39 – 20). Liderką Białej Gwiazdy była Mercedes Russell (22 punkty oraz 6 zbiórek), 17 „oczek” dodała Leonor Rodriguez, 16 punktów 7 zbiórek oraz 6 asyst María Araújo. W zespole z Gdańska 21 punktów rzuciła Maegan Conwright, a 14 dodała Natalia Gwizdała.

Wisła CP Kraków Wisła CanPack Kraków - Sunreef Yachts Politechnika Gdańska
104:59 (30:19, 26:19, 23:10, 25:11)

Kraków: Russell 22, Rodriguez 17, Araujo 16, Conde 12, Oroszova 10, Niedźwiedzka 9, Canada 8, Mujovic 8, Jakubiuk 2
Gdańsk: Conwright 21, Gwizdała 14, Pyka 8, Holopainen 8, Krupa 4, Bujniak 2, Ostrowska 2