Mistrzostwa Europy U16: Polska kończy turniej na 8. miejscu, Włochy w "złocie"

Dodano: 25.08.2018, 15:08

Reka Dombai z 32 punktami oraz Eszter Madar (14 punktów, 10 zbiórek) – to głownie one były bohaterkami wygranego spotkania z Polską o 7. miejsce podczas mistrzostw Europy U16 w Kownie. Złoty medal dla Włoszek, które pokonały w finale Czeszki, natomiast brazowy dla Hiszpanek. Caterina Gilli z nagrodą MVP. TRANSMISJA TV

finał
Mecz finałowy dużo lepiej rozpoczęły Włoszki, które przeważały nad Czeszkami w każdy elemencie – dało to wynik 12:2 po 4 minutach gry. Młode „Czeskie Lwice” zdążyły się jednak pozbierać i wrócić do gry, jednak nie trwało to długo. Akcje Gilli, Balossi czy też Panzery raz po raz dawały kolejne punkty. Po 20 minutach dobrej gry, bliżej złota były Włoszki (31:22). Drugą połowę „otworzyła” zza linii 6,75 Panzera oraz kolejne punkty dodała Spinelli to przewaga wzrosła do 12 „oczek” – 36:24. W kolejnych minutach przewaga drużyny z Półwyspu Apenińskiego nie podlegała dyskusji i rosła. Gdy do zakończenia spotkania pozostawało 12 minut różnica wynosiła 20 punktów, a w dalszym ciągu Czeszki nie miały sposobu aby poradzić sobie z rywalkami.

Sytuacja zmieniła się jednak na początku ostatniej kwarty, gdy za trzy punkty trafiła Zeithammerova a kolejne punkty dołożyła Malikova – 44:48! Zupełnie pogubione tym razem Włoszki nie potrafiły skonstruować akcji, co wykorzystywały bezbłędnie rywalki. Jednakże taki stan rzeczy nie utrzymał się długo, gdyż ponownie punktować zaczęły brązowe medalistki z 2017 roku a konkretnie Nasraoui (55:49). Gdy wydawało się, że jest już po meczu, za trzy trafiła Fiserova i mecz „otworzył” się na nowo na 90 sekund przed końcową syreną (52:55). W odpowiedzi wykazała się Nasraoui, która pewną akcją 2+1 zadała decydujący cios rywalowi z Czech.

All Star "5" turnieju finałowego w Kownie

MVP zgarnęła Caterina Gilli (Włochy), która razem z Sude Yilmaz (Turcja), Marta Garcia (Hiszpania), Mama Dembele (Hiszpania), Katerina Zeithammerova (Czechy) została wybrana do najlepszej "piątki" turnieju.

Włochy - Czechy
60:52 (7:14, 15:17, 10:17, 20:12)

Najwięcej dla Włoch: Maliova 12, Zeithammerova 11, Fiserova 8
Najwięcej dla Czech: Nasraoui 15, Panzera 11 (12zb), Natali 10

mecz o brązowy medal
Bardzo dobre widowisko stworzyły kadry Turcji oraz Hiszpanii w meczu o brązowy medal mistrzostw Europy U16. Od samego początku nieznaczną przewagę miały koszykarki z Półwyspu Iberyjskiego, jednak na „plus” pozwalający na kontrolowanie meczu wyszły dopiero pod koniec pierwszej połowy (35:26). Po zmianie stron skuteczna gra Garcii oraz Lamany, jak i dobra obrona, dały 11-punktowe prowadzenie (48:37). Równo z syreną kończącą trzecią kwartę, faulowana w środkowej części boiska przy próbie rzutu była Gulcelik, która nie pomyliła się ani razu dodając do dorobku swojego zespołu jakże ważne 3 „oczka”.

W ostatnie kwarcie bardzo dobra gra Hiszpanek tylko potwierdziła ich wyższość nad rywalkami, gdy kolejną dobrą akcję w obronie zaliczyła Dembele a punkty zdobyła Suarez było już (54:40). Końcówka emocji już nie przyniosła i brązowe medale powędrowały do Hiszpanek.

13. Belgia
14. Chorwacja (spadek do dywizji B) - Grecja (awans z dywizji B)
15. Serbia (spadek do dywizji B) - Finlandia (awans z dywizji B)
16. Holandia (spadek do dywizji B) - Szwecja (awans z dywizji B)

mecz o 7. miejsce
Słaby początek meczu w wykonaniu Polek, dał już po 180 sekundach wynik 3:10 i dość swobodną grę rywalek. Szybko na to zareagowała Szwecowa-Knap, jednak zmiany jakie były potrzebne nie dały spodziewanego efektu. Pobudzona w ekipie rywalek Reka Dombai powiększyła przewagę do 11 „oczek” – 19:8 pod koniec premierowej kwarty. Lepiej nie było w kolejnych minutach, gdzie seria punktowa Dombai (2x3) oraz ładna gra pod koszem szczególnie Madar dały w 15 minucie wynik 41:20. Końcówka pierwszej połowy zwiększyła co prawda dorobek punktowy Polek, jednak w dalszy ciągu różnica wynosiła ponad 15 punktów (45:28). Wspomniana Dombai rzuciła dla swojego zespołu 21 z 45 punktów całej drużyny.

Po zmianie stron było jeszcze gorzej, gdyż całkowicie pogubione Polki nie miały sposobu na rywalki po obu stronach parkietu. Seria 16:0 mówi sama za siebie…, gdzie większość punktów tracona była po „dziurach” w obronie. Gdy na tablicy wyników było 61:28 przełamanie przyszło poprzez trafienia z rzutów wolnych Piechowiak oraz zza linii 6,75 Rogozińskiej. Wszystko to było jednak za mało aby myśleć o nawiązaniu walki, jednak w ostatniej kwarcie trochę optymizmu dały składne akcje Banuchy czy też Rogozińskiej. Reka Dombai zakończyła mecz z dorobkiem 32 punktów, a Eszter Madar dorzuciła double-double w postaci 14 punktów oraz 11 zbiórek. „Biało-czerwona” drużyna mogła liczyć przede wszystkim na Magdalenę Szymkiewicz (23).