Mistrzostwa Europy 3x3 U18: Czy Węgierki obronią tytuł?

Dodano: 30.08.2018, 18:01

Turniej finałowy podobnie jak w poprzednim roku odbędzie się w węgierskim Debreczynie od 31 sierpnia do 2 września br. Obrończynie tytułu i zarazem gospodynie turnieju zmagania rozpoczną w grupie D z Rosją oraz Litwą. Transmisja TV

Będzie to czwarty mistrzowski turniej w kategorii U18, a zarazem trzeci rozgrywany w Debreczynie (2016, 2017). Pierwszy miał miejsce w 2015 roku w Mińsku, gdzie zwyciężyły koszykarki z Węgier, druga była Białoruś a trzeci Izrael.

W ubiegłym roku Polki wywalczyły bardzo dobre 4. miejsce, a Wiktoria Keller została wybrana do All-Star turnieju. Niestety w tym roku nie udało się przejść kwalifikacji po porażce z Węgierkami i przy jednoczesnym zwycięstwie Izraela ze Szwecją.

Historia mistrzostw Europy 3x3 U18:
2015 – Węgry, Białoruś, Izrael
2016 – Francja, Węgry, Czechy
2017 – Węgry, Rosja, Holandia

Węgierki jednak aby obronić tytuł, będą musiały najpierw zmierzyć się z Rosją – którą ograły w zeszłorocznym finale oraz Litwą, która zaskoczyła wszystkich i przebrnęła kwalifikacje.

W 2017 ze złota cieszyły się Węgierki, czy tak będzie również w tym roku?

Jednak w zespole są m.in. dwie wschodzące gwiazdy węgierskiej koszykówki 3x3 – 17 – letnia Orsolya Tóth oraz o rok starsza Boróka Révész. Skład uzupełniają Kata Madár i Dorottya Budácsik.

Ciekawie jest też w grupie B, brązowe medalisty Holenderki zmierzą się z Czechami gdzie zagra m.in.  Alžběta Levínská, która może zaprowadzić swoją drużynę bardzo wysoko.

Nie wolno zapominać także o silnej Ukrainie (grupa A) oraz Francji (grupa C).

Grupa A: Ukraina (1), Włochy (8), Hiszpania (9)
Grupa B: Holandia (2), Czechy (7), Belgia (10)
Grupa C: Francja (3), Łotwa (6), Izrael (11)
Grupa D: Węgry (4), Rosja (5), Litwa (12)