Mistrzostwa Europy 3x3: Bez Rosjanek, szansa dla Włoszek oraz Wegierek

Dodano: 11.09.2018, 20:26


Znamy już podział na grupy podczas zbliżających się mistrzostw Europy w koszykówce 3x3, które od 14 do 16 września odbędą się w stolicy Rumunii – Bukareszcie. W turnieju zabraknie obrończyń tytułu – Rosjanek, które odpadły w kwalifikacjach już w fazie grupowej. Transmisja TV



Będzie to czwarty turniej o mistrzostwo Europy w koszykówce 3x3. Po raz trzeci rozegrany zostanie on w Bukareszcie (2014,2016), w zeszłym roku zmagania toczyły się w stolicy Holandii – Amsterdamie.

W tym roku z turnieju kwalifikacyjnego awansu nie uzyskały Rosjanki (porażka z Rumunią oraz Belgią) i tym samym po raz pierwszy w historii nie staną na podium (2014 – złoto, 2016 – brąz). Szansę na złoty medal mają natomiast srebrne medalistki z poprzedniego roku – Hiszpanki czy też brązowe – Holenderki.

Nie można zapominać także o mistrzyniach świata – Włoszkach z niesamowitą Rae Lin D'alie, które rywalizację rozpoczną w grupie D z Belgijkami oraz ze złotymi medalistkami z 2016 roku – Węgierkami z Dóra Medgyessy czy też Alexandra Theodorean.

Na medal ochotę mają także Ukrainki, które bez porażki przeszły kwalifikacje (MVP turnieju została Krystyna Filevych).

Na boisko wybiegnie także dość znana w koszykówce 5x5 Gabriela Marginean, Sonia Ursu,  Andrea Ovsíková, Romana Stehlíková czy też Olena Ogorodnikova.

Polki nie zdołały przejść kwalifikacji, gdzie porażka z Czeszkami odebrała szanse na awans. W ramach przygotowań do turnieju finałowego w Pradze oraz Bukareszcie odbyły się pierwsze dwa turnieje Masters – w obu zwyciężyła kadra Francji.



Podział na grupy (wg rankingu Federacji na dzień 1 sierpnia br.):
Grupa A: Ukraina (1), Hiszpania (8), Szwajcaria (9)
Grupa B: Francja (2), Czechy (7), Białoruś (10)
Grupa C: Holandia (3), Rumunia (6), Serbia (11)
Grupa D: Węgry (4), Włochy (5), Belgia (12)

piatek (grupa B oraz D)
15:00 Francja - Białoruś
15:25 Węgry - Belgia
17:00 Czechy - Białoruś
17:25 Włochy - Belgia
19:00 Francja - Czechy
19:25 Węgry - Włochy

sobota (grupa A oraz C)
16:00 Ukraina - Szwajcaria
16:25 Holandia - Serbia
18:00 Hiszpania - Szwajcaria
18:25 Rumunia - Serbia
20:00 Ukraina - Hiszpania
20:25 Holandia - Rumunia

niedziela (faza pucharowa)
11:50 ćwierćfinał
12:15 ćwierćfinał
13:50 ćwierćfinał
14:15 ćwierćfinał
15:40 półfinał
16:05 półfinał
17:40 mecz o 3. miejsce
19:30 finał

Składy drużyn:
Ukraina
Krystyna Filevych, Olena Ogorodnikova, Аnna Olkhovyk, Yevheniia Spitkovska

Francja
Ana Maria Filip, Jenny Fouasseau, Marie-Eve Paget, Mamignan Touré

Holandia
Jill Bettonvil, Loyce Bettonvil, Marlou de Kleijn, Natalie van den Adel

Węgry
Dóra Medgyessy, Nóra Ruják, Petra Szabo, Alexandra Theodorean

Włochy
Giulia Ciavarella, Rae Lin D'alie, Marcella Filippi, Giulia Rulli

Rumunia
Gabriela Irimia, Gabriela Marginean, Ancuţa Stoenescu, Sonia Ursu

Czechy
Kamila Hošková, Andrea Ovsíková, Romana Stehlíková, Tereza Vorlová

Hiszpania
Aitana Cuevas Mediavilla, Vega Gimeno Martinez, Núria Martínez Prat, Paula Palomares

Szwajcaria
Nancy Fora, Marielle Giroud, Evita Herminjard, Cinzia Tomezzoli

Białoruś
Natallia Dashkevich, Darya Mahalias, Yauheniya Stsiapanava, Anastasiya Sushchyk

Serbia
Mirjana Beronja, Jefimija Karakasevic, Marina Markovic, Biljana Pesovic

Belgia
Heleen Adams, Romina Ciappina, Jaleesa Maes, Fannie Vandesteene