Mistrzostwa Świata U17: USA ze złotym medalem

Dodano: 28.07.2018, 17:01

Stany Zjednoczone ani przez chwilę nie czuły się zagrożone w walce o złotym medal w Mińsku. Pewna wygrana 92:40 dała tym samym powrót na szczyt po rocznej nieobecznośći. Brązowy medal dla koszykarek z Australii - wygrana 57:51 z Węgrami.

Wszystkie cztery półfinałowe zespoły bez problemów wygrały także swoje grupy:
- w grupie A Francja wyprzedziła Japonię, Białoruś oraz Kolumbię
- w grupie B Stany Zjednoczone ograły Włochy, Chiny oraz Mali
- w grupie C Węgry pokonały Argentynę oraz Hiszpanię i Nową Zelandię
- w grupie D Australia wygrała z Kanadą, Łotwą oraz Angolą

W fazie pucharowej nie było niespodzianek i zdecydowane wygrane odnieśli faworyci:
- Hiszpania – Kanada 72:50

W ćwierćfinałach najwięcej emocji było w meczu Japonia – Węgry (62:74), jednak skuteczna gra Barbary Angyal (18 punktów) oraz Reki Dombai (15) dała wygraną.

W pozostałych meczach ćwierćfinałowych Francja pokonała Łotwę 67:43, Australia wygrała z Włochami 64:46 a Stany Zjednoczone nie dały szans Hiszpanii 66:31.

W pierwszym półfinale Australia tylko w pierwszych 20 minutach pokazała się z dobrej strony i poważnie zagrażała rywalowi. Po zmianie stron, wygrana kwarta (22:5) i trafienie zza linii 6,75 Kendry Chéry wyprowadziło „Trójkolorowe” na prowadzenie pod koniec trzeciej kwarty 43:41. Tak więc o wszystkim zadecydowała ostatnia kwarta, gdzie bardziej skuteczne były koszykarki z Francji a w szczególności Iliana Rupert (20) oraz Zoé Wadoux (16). Po drugiej stronie (17 punktów) rzuciła Isabel Leigh Palmer. Ostatecznie Francja pokonała Australię 68:58.

W drugim półfinale nie było emocji - Stany Zjednoczone wygrały premierową kwartę aż 30:10! Kolejne minuty to w dalszym ciągu skuteczna gra Amerykanek, które po 30 minutach gry prowadziły już różnicą 41 „oczek” – 70:29. Tym sposobem wszystkie koszykarki z talii trenera Carla Ann Berube wybiegły na parkiet, a najskuteczniejsza była Jordan Horston (18). Węgierki zagrały na bardzo słabej, zaledwie 23% skuteczności przy  47% rywalek. Cały mecz zakończył się wynikiem 84:39.

W meczu o brązowy medal Australia dość długo walczyła z Węgrami, jednak wygrana ostatnia kwarta 26:14 dała sukces w postaci zwycięstwa 57:51. Zanim to jednak nastąpiło, to Węgierki dość długo broniły wyniku i po celnym rzucie zza linii 6,75 Angyal prowadziły 37:29 pod koniec trzeciej kwarty. Oba zespoły zagrały na zbliżonej skuteczności (39% - 34%). Liderką drużyny z Oceanii była Shyla Jade Heal – 16 „oczek”.

W meczu o złoty medal Stany Zjednoczone bez problemów pokonały Francję 92:40. Emocji w tym spotkaniu nie  było ani przez minutę, gdyż już pierwsza kwarta wygrana została przez Amerykanki – 23:12. Po 30 minutach gry USA prowadziło 70:35, by w ostatniej kwarcie przewagę jeszcze powiększyć. Francuzki zagrały na bardzo słabej, bo zaledwie 24% skuteczności przy 52% rywalek. Aliyah Boston rzuciła 16 „oczek”, 12 dodała Jordan Horston a 11 Azzi Fudd.

MVP wybrana została Jordan Horston (USA) – 10,1pkt/m, 7,0zb/m, 5,1zb/m oraz 3,4as/m. Pierwszą piątkę turnieju uzupełniły także: Haley Jones (USA), Aliyah Boston (USA), Shyla Heal (Australia) oraz Iliana Rupert (Francja).