Reprezentacja Polski rozpoczyna kolejne zgrupowanie

Dodano: 13.06.2018, 16:01


Kadra Polski już dzisiaj rozpocznie kolejne zgrupowanie, tym razem odbędzie się ono w Cetniewie. Do składu wracają Beata Jaworska oraz Karolina Poboży, które mają pomóc w walce podkoszowej z Portugalią. Portal KoszykowkaKobiet.pl - oficjalny partner Reprezentacji Polski w drodze na EuroBasket 2019


Drużyna pod wodzą Arkadiusza Rusina ma już za sobą zgrupowania w Zakopanem oraz Wałbrzychu. W tej drugiej lokalizacji oraz hali Aqua Zdrój drużyna rozegrała dwa kontrolne spotkania z Irlandią. Pierwszy mecz zakończył się wynikiem 81:49, gdzie z dobrej strony pokazała się Daria Marciniak (13 punktów). Jednakże nie wszystko było po myśli głównego szkoleniowca, który miał o czym myśleć – szczególnie patrząc na grę w obronie.

Podobnie myślała również Paulina Misiek. - Jest co poprawiać, było to nasze pierwsze spotkanie po 10 bardzo ciężkich dniach przygotowań. Drugą połowę zagrałyśmy dużo lepiej w obronie, przez co mniej punktów rzuciły rywalki i zaczęły się bardziej gubić. Wierzę też, że jutro zagramy jeszcze lepszy mecz i zatrzymamy Irlandię w obronie. Na pewno mamy w „nogach” przygotowania, jest też kwestia koncentracji. Był to przede wszystkim pierwszy mecz w takim składzie. Jesteśmy nową drużyną i myślę, że czas będzie działał na naszą korzyść. Bardzo fajnie zagrała Daria Marciniak, młoda i perspektywiczna dziewczyna, która dostała tutaj szansę i minuty do grania.Dzień później rozegrane zostało drugie spotkanie, tym razem zamknięte dla publiczności i ponownie góra była Polska (100:69). Ponownie wyróżniła się Marciniak, która zakończyła mecz z dorobkiem 21 „oczek”. - Gra w obu spotkaniach nie wyglądała tak jak to zakładaliśmy. Rozmawialiśmy wczoraj w sztabie, że jesteśmy na ciężkim etapie, mamy tydzień wolnego do kolejnego zgrupowania i do kolejnych gier z Portugalią. Nic nas jednak nie usprawiedliwia w obronie, ani zmęczenie ani brak szybkości. Stracić 69 punktów, to nie jest dobry wynik. Tracimy punkty w prostych sytuacjach, co nie ma prawa się przytrafiać. Punktowo lepiej zagrała Daria Marciniak i dobrze wykorzystywała przewagę pod koszem. Zabrakło trochę „gry” na desce po obu stronach parkietu, lecz jest to z całą pewnością do poprawy. Można śmiało powiedzieć, że oba spotkania zagrała dobrze – powiedział po meczu trener Arkadiusz Rusin.

W składzie nie ma już Anety Kotnis oraz Klaudii Gertchen.

Skład reprezentacji Polski na zgrupowanie w Cetniewie oraz mecze towarzyskie z Portugalią:
1. Daria Marciniak, środkowa, Enea AZS Poznań
2. Agata Dobrowolska, skrzydłowa, Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin
3. Monika Naczk, rozgrywająca, TS Ostrovia Ostrów Wielkopolski
4. Katarzyna Trzeciak, rozgrywająca, PGE MKK Siedlce
5. Magdalena Szajtauer, środkowa, InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp.
6. Karolina Puss, niska skrzydłowa, CCC Polkowice
7. Roksana Schmidt, rzucająca/niska skrzydłowa, Widzew Łódź
8. Martyna Pyka, niska skrzydłowa, Politechnika Gdańska
9. Karina Szybała, rzucająca/niska skrzydłowa, Ślęza Wrocław
10. Angelika Stankiewicz, rozgrywająca, CCC Polkowice
11. Paulina Misiek, skrzydłowa, Basket 90 Gdynia
12. Julia Adamowicz, skrzydłowa, Artego Bydgoszcz
13. Karolina Poboży, silna skrzydłowa / środkowa, Artego Bydgoszcz
14. Beata Jaworska, środkowa, InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp.

Sztab szkoleniowy reprezentacji Polski:
Arkadiusz Rusin - trener główny
Krzysztof Szewczyk - asystent trenera
Piotr Kulpeksza - asystent trenera
Maciej Krupiński - kierownik drużyny
Bartosz Pasternak - trener motoryki
Paweł Siembida - fizjoterapeuta
Agata Bloch - fizjoterapeuta
Jakub Skowron - oficer prasowy

Portugalia w obecnych kwalifikacjach do EuroBasketu 2019 w grupie D – zajmuje ostatnie miejsce (bilans 0/4) i nie ma już szans na awans. Jednakże porażki z Grecją (60:66), Izraelem (56:59) oraz Wielką Brytanią wstydu nie przynoszą (56:64). Gorzej było w rewanżu w Grecji, gdzie drużyna pod wodzą trenera Vasconcelosa przegrała wyraźnie 59:81. W zespole liderkami są Maria Correia (13,8pkt/m) oraz Sofia Silva (11,8pkt/m, 7,8zb/m).

W ostatnim spotkaniu towarzyskim Portugalia pokonała Niemcy 71:64, grając jednak na bardzo słabej – 37% skuteczności. Dość wyraźnie przegrana została także walka na tablicach – 27:42. Liderkami drużyny były 28-letnie: Rosinha Rosario (14 punktów) oraz Marcia Costa (12).

Skład reprezentacji Portugalii w ostatnim meczu z Niemcami:
Marcia Costa, Michelle Brandão, Ines Viana, Marcy Gonçalves, Maria Correia, Joana Soeiro, Luiana Livulo , Carolina Escorcio, Laura Ferreira, Emilia Ferreira, Rosinha Rosario, Maria Kostourkova, Josephine Filipe

Mecze towarzyskie Portugalii:
8 czerwca Portugalia - Niemcy 71:64
30 maja Holandia - Portugalia 59:60
29 maja Portugalia - Holandia 56:67

Oba mecze w Cetniewie będą spotkaniami zamkniętymi dla publiczności.