Mistrzostwa Polski U18: Enea AZS AJP Gorzów Wlkp. w złocie!

Dodano: 11.05.2018, 17:01

Enea AZS AJP Gorzów Wlkp. rozgromił rywalki z Żyrardowa w finałowym spotkaniu mistrzostw Polski U18 (87:47). W meczu o brązowy medal PTK Pabianice przewagę nad GTK wypracowało już na początku spotkania i utrzymało ją do samego końca.

Grupa A
Problemów z wygraną nie miał w pierwszym meczu gospodarz z Gorzowa Wlkp., który już w pierwszej połowie wypracował 17-punktową przewagę (48:31). Liderką zespołu była  Duchnowska (18 punktów), która miała dość duże wsparcie od Keller (13) oraz Potraca (12) i Kobylińska (12).

56:46 MPKK Sokołów SA Sokołów Podlaski - MKS MOS Ślęza Wrocław
(Welenc 15 - Ulążka 17)
84:55 Enea AZS AJP Gorzów Wlkp. - UKS Trójka Żyrardów
(Duchnowska 18 - Kośla 17)

Gospodynie z Gorzowa Wlkp. również kolejne grupowe spotkanie zakończyły dość wyraźną wygraną. Duża w tym zasługa Wiktorii Keller (14 punktów oraz 12 zbiórek) oraz Joanny Kobylińskiej i Kingi Potracy (po 12). Dużo emocji było natomiast w meczu drużyn z Żyrardowa oraz Sokołowa Podlaskiego. UKS „Trójka” przewagę, która pozwoliła zainkasować dwa punkty uzyskana została dopiero w ostatnich 180 sekundach gry.

69:63 UKS Trójka Żyrardów - MPKK Sokołów SA Sokołów Podlaski
(Kośla 19 - Haponik 21)
55:72 MKS MOS Ślęza Wrocław - Enea AZS AJP Gorzów Wlkp.
(Ulążka 12 - Keller 14)

23 punkty Kuczyńskiej oraz 15 „oczek” Trzeciak i skuteczna gra w ostatnich sekundach meczu, dała trzecią wygraną z rzędu. Jednakże zespół z Sokołowa Podlaskiego pod wodzą Rafała Haponika postawił dość wysoko poprzeczkę gospodynią turnieju finałowego. Na 180 sekund przed końcową syreną na tablicy wyników był wynik remisowy (po 59), jednak od tego momentu 7 punktów zdobył AZS – tracąc tylko dwa.

Grupa B
Problemów z wygraną w grupie B nie miały zespoły z Pabianic oraz Gdyni. Pabianiczanki dobre 30 minut gry zamieniły na dość wysoką wygraną (64:45) i ani przez moment nie musiały martwić się o końcowy wynik. Wszystko to dzięki skutecznej gdzie Kielar (12 punktów) oraz Dolewy (10). Po drugiej stronie (18 punktów) rzuciła Wojtala. W drugim meczu VBW GTK w pierwszej oraz trzeciej kwarcie rzucił 30 „oczek” a stracił zaledwie 14 i tym samym, dość wyraźnie pokonał drużynę z Poznania (61:44).

(Wojtala 22 - Szymkiewicz 20)

Bardzo dobra trzecia kwarta (wygrana 20:8 przez drużynę z Gdyni), dała trzecią grupową wygraną i pewny awans. Duża w tym zasługa Kulińskiej oraz Byczkowskiej (po 12 punktów). W drugim meczu ENEA AZS rozgromiła Zagłębie Sosnowiec 72:46 i również awansowała do półfinałów. Aż 23 punkty rzuciła Aleksandra Zięmborska , która dodała do tego 4 zbiórki i 3 asysty. Warto odnotować, iż AZS po 30 minutach gry prowadził 61:28. Po drugiej stronie wyróżniła się tylko Aleksandra Wojtala (22).

półfinały
Drużyna z Gdyni na samym początku meczu prowadziła 6:0, jednak już w kolejnych minutach UKS po trafieniu Kośli doprowadził do remisu (po 8). Do zakończenie pierwszej połowy nic w grze obu drużyn się nie zmieniło i wyrównany przebieg dał jedno „oczko” przewagi zespołu z Żyrardowa (35:34). Podobnie było także po zmianie stron, gdzie emocji nie brakowało. Trochę „jaśniej” odnośnie wyniku zrobiło się na 6 minut przed końcową syreną, gdzie GTK wypracowało 8-punktową przewagę (59:51). Jednak taka sytuacja trwała 120 sekund, gdyż skuteczna Kośla oraz Rygielska doprowadziły szybko do remisu. Od tego momentu prowadzenie zmieniało się kilkakrotnie, lecz przełomowy był celny rzut zza linii 6,75 Rygielskiej (71:67) na 16 sekund przed zakończeniem. VBW GTK już się po tym rzucie nie umiało podnieść.

71:67 UKS Trójka Żyrardów - VBW GTK Gdynia
(Kośla 28 - Kulińska 19)

Tylko jedna dobra kwarta w wykonaniu drużyny z Pabianic (20:15), to zdecydowanie za mało aby nawiązać walkę z gospodyniami z Gorzowa Wlkp. W kolejnych dwóch kwarta PTK nie rzuciło więcej niż 10 punktów (7 oraz 8) przy łącznie 35 „oczkach” rywalek. 20 punktów dla AZS AJP rzuciła Kobylińska a (13) dodała Kuczyńska. Gospodynie były również lepsze w każdym elemencie koszykarskiego rzemiosła.

45:65 PTK CIS Multis Multum Pabianice  - Enea AZS AJP Gorzów Wlkp.
(Rudzka 12 - Kobylińska 20)

o 3. miejsce
Koszykarki z Pabianic od pierwszych minut meczu o brązowy medal miały kilkupunktową przewagę nad GTK. Po 20 minutach gry na tablicy wyników było 31:23, co w dalszym ciągu dawało szansę na odwrócenie losów spotkania. Jednak po zmianie stron i akcji 2+1 Piestrzyńskiej PTK miał już 13 „oczek” przewagi – 43:30. Jeszcze lepiej było w ostatniej kwarcie, gdzie na 7 minut przed zakończeniem spotkania wynik brzmiał – 56:41. W samej końcówce GTK co prawda odrabiało straty, lecz było to za mało aby znaleźć się na podium. 18 punktów oraz 11 zbiórek dla zespołu z Pabianic zdobyła Martyna Dolewa, po drugiej stronie wyróżniła się tylko Magdalena Szymkiewicz (27).

57:66 VBW GTK Gdynia  - PTK CIS Multis Multum Pabianice
(Dolewa 18pkt, 11zb - Szymkiewicz 27)

o 1. miejsce
W meczu o złoty medal, problemów z wygraną nie miały gospodynie. AZS po pierwszej połowie prowadził "tylko" 45:34, jednak już w trzeciej oraz czwartej kwarcie całkowicie zatrzymał rywalki i stracił zaledwie 13 „oczek” przy zdobytych 42. Mecz bez historii dla drużyny z Gorzowa Wlkp. i zasłużenie  wywalczony złoty medal. Liderką była Kuczyńska (18 punktów), która miała wsparcie od Duchnowksiej (17), Trzeciak (16), Keller (13) oraz Kobylińskiej (12).

47:87 UKS Trójka Żyrardów - Enea AZS AJP Gorzów Wlkp.